مقالات

جوشکاری سرب را چطور انجام دهیم؟

جوشکاری سرب

جوشکاری سرب رواج زیادی دارد. دلیل آن این است که سرب یک فلز ضد آب است که به راحتی ذوب می شود و کمتر در معرض خوردگی قرار می گیرد و این گزینه را برای فرایند جوشکاری گزینه ای ایده آل می کند. اگرچه سرب اغلب برای قطعات و لوله های خودرو استفاده می شود ، اما هنگام کار نادرست بسیار سمی است. قبل از روشن کردن مشعل، با تهویه محل و پوشیدن وسایل ایمنی ، احتیاط کنید. سپس برای تکمیل پیوند از یک مشعل اکسی استیلن و میله لحیم سرب استفاده کنید. چه با قطعات قدیمی و چه جدید سرب کار کنید، آنها را جوش دهید تا پیوند قوی و طولانی مدت ایجاد کنید.

موارد مهم در زمان جوشکاری سرب

1- با خیال راحت تمیز و کار کنید. از یک ماسک جوشکاری، دستگاه تنفس و سایر تجهیزات ایمنی استفاده کنید. در جوشکاری سرب با نگرانی های ایمنی هنگام کار با سایر مواد روبرو می شوید. لباس و شلوار آستین بلند را به همراه دستکش و چکمه مقاوم در برابر حرارت قرار دهید. برای محافظت در برابر دودهای منتشر شده توسط فلز مذاب ، به ماسک تنفسی نیز نیاز دارید. با قرار دادن یک سپر صورت را کاملا پوشش دهید.

نکته
  • از آنجا که سرب بسیار سمی است ، هنگام دست زدن به آن همیشه از دستکش و تنفس استفاده کنید. هنگام جلوگیری از آلودگی پوست ، دست خود را بشویید.
  • وسایل ایمنی خود را در تمام مدت زمان جوش نگه دارید. به عنوان مثال به ماسک جوشکاری نیاز دارید تا چشمان خود را در برابر نور آسیب دیده ناشی از جوش مشعل محافظت کنید.

2- برای از بین بردن دود و گرد و غبار، ناحیه خود را تهویه کنید. سرب فلزی بسیار سمی است ، بنابراین همیشه تحت یک فن تهویه کار کنید، که قادر به دفع بخارهای حاصل از ذوب شدن از فضای کاری شما باشد. برای کمک به تغییر مسیر دودها به سمت سیستمهای تهویه و درها و پنجره های باز از فن های قوی استفاده کنید. فضای کاری شما وقتی که دیگر متوجه گرد و غبار یا بخار نشوید ، تهویه می شود.

جوشکاری سرب1

ادامه موارد مهم در زمان جوشکاری سرب

3- سرب را با چاقوی تیز یا پشم فولادی تمیز کنید. سرب نرم است ، بنابراین تمیز کردن آن نسبتاً آسان است. اگر متوجه لکه های اکسیداسیون سفید یا نارنجی شده اید ، سعی کنید آنها را با پشم فلزی مالش دهید یا آنها را خرد کنید. در صورت لزوم ، از چاقوی سرب برای برش نقاطی که لازم است برداشته شود ، استفاده کنید. چاقو را به عقب و جلو بکشید در حالی که آن را با فشار ثابت به پایین فشار می دهید تا به قسمت سرب منتقل شود. تا آنجا که می توانید زباله ها را جدا کنید ، و سطح براق را در زیر آن قرار دهید.

4- قطعات سرب را به همراه گیره و نوار ایمن کنید. سرب را طوری تنظیم کنید که جوش تمیز شما را در موقعیت خود قرار دهد. اتصالات لب ، دامان و لبه رایج ترین روش های جوشکاری سرب است. از گیره ها برای نگه داشتن قطعات تا حد ممکن محکم استفاده کنید. نوار فویل را در صورت لزوم به آنها اضافه کنید تا در حین کار پایدار باشد.

نحوه انتخاب و استفاده از ابزار جوشکاری سرب

1- یک لایه شار را روی قسمت جوش بزنید. شار یک خمیر اسید مومی است که از اکسیداسیون جلوگیری می کند و فلز را در هنگام جوشکاری سرب تمیز نگه می دارد. هنگام کار با سرب ، لحیم کاری یا خمیر شار خریداری شده در فروشگاه را بدست آورید. به طور معمول ، آن را با یک برس کوچک و خشک کنید. آن را به طور آزاد در یک لایه بر روی منطقه ای که مایل به جوشکاری سرب آن هستید، پخش کنید.

جوشکاری سرب2

2- میله ساخته شده از سرب را برای استفاده به عنوان پرکننده در مفصل انتخاب کنید. یک میله جوشکاری با کیفیت پیدا کنید که با سربی که برای جوشکاری سرب استفاده می کنید مطابقت داشته باشد. میله های مورد نیاز شما به طور متوسط ​​از 0.125 تا 0.75 در (0.32 تا 1.91 سانتی متر) متغیر است. میله های کوچکتر برای قطعات سبک وزن سرب بهتر است. در حالی که بزرگترها پرکننده اضافی را برای قطعات سنگین تر سرب فراهم می کنند.

نکته

سعی کنید سربی را که انتخاب می کنید با سایر قطعات سرب مقایسه کنید تا مشخص شود اندازه میله جوشکاری چقدر است. اگر همیشه شک دارید ، می توانید میله بزرگتر را بدست آورید تا اطمینان حاصل شود که اتصال جوش داده شده به همان اندازه قوی است که می توانید آن را بسازید.

3- یک مشعل اکسی استیلن را در تنظیمات مناسب روشن کرده و تنظیم کنید. از یک مشعل نسبتاً کوچک با نازل از 0.016 تا 0.031 در قطر (0.041 تا 0.079 سانتی متر) استفاده کنید. پس از فعال کردن مشعل ، شماره گیری ها را در نزدیکی دسته بچرخانید تا شعله تنظیم شود. تنظیمات را تغییر دهید تا شعله مخروط شود ، بیش از 1 تا 2 در طول (2.5 تا 5.1 سانتی متر) طول نداشته باشد. همچنین این شعله باید به رنگ آبی باشد تا در دمای مناسب برای درمان سرب باشد.

نحوه انجام جوشکاری سرب

1- اگر نیاز دارید که آنها را تثبیت کنید ، قطعات را به همراه مشعل بچسبانید. فرایند جوشکاری تکنیکی است که شما برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می کنید تا هنگام جوشکاری آنها حرکت نکنند. برای چسباندن فلز به یکدیگر ، مشعل خود را مستقیماً به سمت سرب در حدود 1 در (2.5 سانتی متر) بالاتر از لبه مفصل قرار دهید. مشعل را به مدت 3 ثانیه در یک دایره کوچک حرکت دهید ، به آرامی گرم کنید و سرب را با هم ذوب کنید. در شروع و انتهای مفصل ، سرب را به هم بچسبانید. این لکه ها را درست مثل انتهای مفصل ، کوچک و دایره ای به نظر بیاورید.

نکته
  • برای تست مفصل ، سرب را بردارید و سعی کنید آن را از هم جدا کنید. اگر نمی توانید آن را از هم جدا کنید ، پس آن را با موفقیت تضمین کرده اید.

2- مشعل و میله جوشکاری را در زاویه های مخالف 45 درجه نگه دارید. کنار مفصل مورد نظر برای جوش بایستید ، سپس به انتهای آن برسید. مشعل را در پشت لبه مفصل نگه دارید. با دست دیگر میله پرکننده را در جلوی مفصل نگه دارید. قبل از شروع جوشکاری سرب ، میله و مشعل را با زاویه 45 درجه از مفصل خم کنید.

نکته
  • اگر از میله جوشکاری استفاده نمی کنید ، طبق معمول از مشعل استفاده کنید. در صورت نیاز با نوک مشعل ، سرب ذوب شده را مسواک بزنید تا هرگونه شکاف باقی مانده در جوش را پر کنید.

3- برای شروع فرایند جوشکاری ، سرب و مواد لحیم را ذوب کنید. مشعل و میله پر کننده را با زاویه نگه دارید و شروع به حرکت در امتداد مفصل کنید. از انتهای اتصالات با مشعل حدود 1 در (2.5 سانتی متر) بالاتر از سرب با میله پرکننده در زیر آن شروع کنید. منطقه را گرم کنید تا ببینید که سرب شروع به ذوب شدن می کند و قطره ای از پرکننده روی آن می افتد.

نکته

هنگام جوشکاری سرب، برای شروع ذوب شدن ، حدود 3 ثانیه طول می کشد. استفاده از گرمای بیش از حد ، آن را به چیزی مانند کره بسیار نرم تبدیل می کند. تا زمانی که جوش مشعل را در یک زاویه نگه دارید ، سرب بدون اینکه از هم جدا شوید ، نرم و قابل کنترل می شود.

4- هنگام جوش مشعل و میله در امتداد مفصل ، لحیم را بمالید. مشعل را به سمت میله حرکت دهید تا کمی قطره فلز از آن ذوب شود ، سپس مشعل را به عقب بکشید تا پرکننده را صاف کنید. انجام این کار جوش V شکل ایجاد می کند. ادامه که الگوی با حرکت ابزار خود را به جلو در امتداد مشترک مورد 1 / 2  در (1.3 سانتی متر). این روند را با سرعت ثابت تکرار کنید تا به انتهای مفصل برسید.

منبع: wikihow

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها