مقالات

فیش جوشکاری چیست | فیش نری و مادگی دستگاه جوش

فیش دستگاه جوش

فیش جوشکاری وسیله ای است که ممکن است در انتهای یک سگمنت از کابل ها یا به عنوان نقطه شروعی در یک مدار مورد استفاده قرار گیرد . فیش های اتصال را می توان در تجهیزات خانگی ، تجهیزات جوشکاری ، وسایل شبکه ای و … دید . فیش دستگاه جوش برای اتصال کابل جوش به دستگاه جوش مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فیش دستگاه جوش

فیش دستگاه جوش ، قسمتی از کابل است که به یک پورت یا واسط متصل می شود تا یک وسیله را به وسیله دیگر متصل کند . فیش های جوشکاری به دو نوع نری و مادگی تقسیم می شوند . فیش جوش نر ، دارای یک یا تعداد بیشتری پین هستند . فیش دستگاه جوش مادگی دارای حفره هایی برای اتصال به فیش های نری هستند . به فیش های نر اغلب پلاگ و به فیش های ماده سوکت می گویند .

فیش دستگاه جوش

فیش نری

از آنجایی که اغلب کامپوننت های بکار رفته در تجهیزات باید بتوانند از هم جدا شوند و یا در مواقعی به یکدیگر متصل شوند . فیش های اتصال یا کانکتور ها باید وجود داشته باشند . با استفاده از فیش های اتصال ، اتصالات مداری موقتی می توان بوجود آورد که به راحتی قابل جدا سازی هستند . فیش های مادگی مخصوص اینورتر جوشکاری باعث ارتباط بین فیش نری با دستگاه جوش می شوند .

فیش دستگاه جوش

فیش مادگی

مواد بکار رفته در ساخت فیش دستگاه جوش

فیش دستگاه جوش الکتریکی بطور عمده از دو قسمت تشکیل شده است . قسمت هادی و قسمت عایق بندی شده . ویژگی های مهم در ساخت قسمت های هادی عبارتند از ، رسانایی ، توان مکانیکی ، شکل پذیری و انعطاف پذیری . قسمت عایق موجود در فیش ماشین جوش باید مقاومت الکتریکی بالا داشته باشد ، حرارت های بالا را تحمل کند و جنس آن طوری باشد که به راحتی شکل پذیر باشد که بتوان در ساخت و سازها از آن استفاده کرد .

قسمت هادی موجود در فیش دستگاه جوش اغلب از جنس آلیاژ مس است . سایر فلزاتی که در این قسمت کاربرد دارند عبارتند از برنز ، برنج و … . فلز هادی پایه ای اغلب با یک فلز بی اثر مانند طلا ، نیکل یا قلع پوشیده می شود . این امر سبب می شود که رسانایی و دوام فیش جوشکاری بالا رود . مواد عایق رویه فیش جوشکاری باید از جنس روکش پلاستیکی نسوز باشد .

متد اتصال فیش جوشکاری

با اینکه از نظر تکنیکال ممکن است دقیق نباشد اما ، فیش جوشکاری می تواند به عنوان یک آداپتور نیز شناخته شود که ، دو نوع متد ارتباط را بوجود می آورد . ارتباط دائمی و ارتباط جدا شدنی . قسمتی از کابل جوش که فیش نری به آن متصل می شود قسمت دائمی ارتباط است و قسمتی از کابل که فیش مادگی به آن متصل است بخش جداشدنی ارتباط است . که بعد از اتمام کار می توان از این قسمت کابل را از دستگاه جدا کرد .

همانطور که گفته شد قسمت نری فیش جوشکاری دارای یک یا چند پین است که برای اتصال به قسمت مادگی فیش جوشکاری ( سوکت ) استفاده می شود . ارتباط بین این دو بخش باید به اندازه کافی محکم باشد تا ارتباط الکتریکی خوبی را بوجود آورد و در نتیجه مدار تشکیل شده کامل شود و در حین عمل جوشکاری باز نشود . از طرفی فیش دستگاه جوشکاری باید قابلیت نصب آسان داشته باشد . ایمنی آن باید بالا باشد .

فیش دستگاه جوشکاری به افراد جوشکار اجازه می دهد تا به سرعت بتوانند کابل های جوشکاری را از دستگاه جوش جدا کنند . همچنین به آن ها اجازه می دهند تا سایز مناسب کابل را متناسب با نوع کار خود انتخاب کنند . فیش جوش سایز های متفاوتی دارد . هریک از آن ها برای سایز کابل بخصوصی کاربرد دارد .

برای دیدن فیش جوشکاری وینر روی لینک زیر کلیک کنید

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات شما هستیم.

منابع :quoraweldingaccessoriesindia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *