مقالات

چگونگی آماده سازی فولاد جوشکاری و نکات مهم در رابطه با آن

فولاد جوشکاری7

فولاد جوشکاری یکی از رایج ترین مواد در جهان است. به دلیل استحکام کششی بالا و تطبیق پذیری بی نظیر بسیار اهمیت دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد در ساخت و سازها گرفته تا طرح های زیبایی شناختی دقیق مورد استفاده قرار می گیرد، در طیف وسیعی از نمرات قرار می گیرد. قابلیت جوشکاری درجه های فولادی بیشتر به میزان سخت بودن آن بستگی دارد. به نوبه خود، این به ترکیب شیمیایی مواد، به ویژه محتوای کربن آن بستگی دارد. سایر عناصر آلیاژی که تأثیر کمتری در سختی فولاد دارند عبارتند از: منگنز ، مولیبدن ، ، وانادیوم ، نیکل و سیلیکون. بنابراین ، برای جوشکاری موفقیت آمیز این ماده همه کاره مهم است که ابتدا خود را با انواع مختلف فولادها و خاصیت آنها آشنا کنید.

در زیر 4 مورد از اقداماتی که قبل از جوشکاری با فولاد باید رعایت شود اورده شده است:

1.تمیز کردن

قبل از جوشکاری ، برای رسیدن به نتایج خوب ، آلودگی را از فولاد ضدزنگ جدا کنید.

2.زنگ زدگی را بردارید

قبل از جوشکاری ، نواحی زنگ زده در مواد والد را برطرف کنید تا هیچ گونه نقص اتصال در فلز جوش ایجاد نشود.

3.روغن یا گریس را بردارید

مواد اولیه والد روغنی فرآیند جوشکاری را دشوار می کند و ممکن است  نتایج ضعیفی به دنبال داشته باشد. بنابراین قبل از جوشکاری باید روغن را از استیل خارج کنید.

4.گرم کردن

در مورد ضخامت مواد، قبل از جوشکاری باید اجزا را از قبل گرم کنید تا زمان خنک شدن کم شود. این ماده از مواد محافظت کرده و از ترک خوردگی جلوگیری می کند

نحوه جوشکاری فولاد زنگ زده

جوشکاری فولاد روشی برای ترکیب قطعات فولاد ضد زنگ با یکدیگر برای کارهای تعمیر و حتی پروژه های صنایع دستی است. برای شروع جوش ، با استفاده از گیره و میله ، فولاد را روی یک میز جوش قرار دهید. سپس از طریق جوشکاری MIG یا TIG به فولاد بپیوندید. جوشکاری MIG روشی ارزان برای جوشکاری قطعات بزرگتر در کنار هم است ، در حالی که جوشکاری TIG برای جوش های ظریف تر و قوی تر مناسب است. مهم نیست که کدام نوع از مشعل را برای پروژه خود انتخاب کنید ، می توانید با تجهیزات مناسب و پروژه را موفق کنید

روش اول

تنظیم فولاد در محل

فولاد جوشکاری

ماسک جوشکاری و لباس محافظ را بر روی آن قرار دهید. یک پیراهن و شلوار تمام قد را بپوشید تا هرچه بیشتر پوستتان را بپوشید و دست و پا را با دستکش و چکمه عایق بپوشانید. برای محافظت از چشم و صورت در حین کار به یک کلاه جوش نیز نیاز دارید. سرانجام ، برای محافظت بیشتر از ماسک تنفسی و محافظ گوش استفاده کنید.

فولاد جوشکاری1

روش دوم

یک گاز محافظ دی اکسید کربن آرگون با پروژه خود سازگار کنید. برای کسب بهترین نتیجه ، از مخلوط گاز متشکل از 2٪ دی اکسید کربن و 98٪ آرگون استفاده کنید. که در برخی از فروشگاه های بهسازی منزل یا بصورت آنلاین در دسترس است. استفاده از گاز محافظ از جوشکاری فولاد شما محافظت می کند و آن را تقویت می کند. برای جوشکاری MIG ، یک هلیوم 90٪ ، 7.5٪ آرگون و 2.5٪ مخلوط دی اکسید کربن حتی بهتر است.

فولاد جوشکاری2

روش سوم

نوع فولاد پایه ای را که دارید شناسایی کنید. به دنبال یک عدد 3 رقمی چاپ شده روی فولاد باشید. ممکن است روی یک قسمت صافی از فلز باشد. اگر در دسترس نیست ، فلز را با استفاده از یک آهنربا و یک چرخ محک بزنید. نوع جرقه ای را که فلز در نمودار آزمون ایجاد می کند ، مطابقت دهید. فولاد آستنیتیک یک نوع فولاد نسبتاً متداول است و اغلب در دهه 300 برچسب گذاری می شود. این ماده از درصد بالایی از کروم و مقداری نیکل تشکیل شده است ، بنابراین مغناطیسی نیست.

فولاد مارتنزیتی برای پروژه های مقاوم در برابر سایش استفاده می شود. مغناطیسی است و جرقه های بلند و سفید با چنگالهای کمی تولید می کند. فریت بسیار رایج است و معمولاً با عنوان 409 یا 439 مشخص می شود. مقدار بالای کربن آن باعث مغناطیسی می شود. در هنگام زمین ، جرقه های سفید یا قرمز با چنگال های کمی ایجاد می کند.

فولاد جوشکاری3

روش چهارم

یک فلز پرکننده را انتخاب کنید که مطابق با فلزات پایه باشد.مانند قطعات فولادی ، فلزات پرکننده با برچسب شماره ای که برای شناسایی ترکیب آنها استفاده می شود فروخته می شوند. برای به دست آوردن بهترین فرایند جوشکاری ، به یک ماده پرکننده احتیاج دارید که از نظر ترکیب با فلزات پایه شما هماهنگ باشد. نمودار را جستجو کنید فلزات پرکننده بصورت آنلاین یا در اکثر فروشگاههای بهسازی منزل موجود هستند. اگر قطعات فولاد جوشکاری که می خواهید به آن بپیوندید ترکیبات مختلفی دارند ، پرکننده را انتخاب کنید که مطابق آن قطعه کمتر شکاف دارد. سعی کنید این فلز را با استفاده از ابزاری که در اختیار دارید شناسایی کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید ، یک پرکننده همه منظوره را انتخاب کنید. چیزی مانند 309L یا 312L در اکثر شرایط خوب کار می کند.

فولاد جوشکاری4

روش پنجم

فلز پایه را با یک برس سیم و استون تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که از یک برس سیمی به طور خاص برای استیل استفاده کرده اید. برس را در طول دانه مالش دهید تا ناخالصی ها از بین بروند.

1.دستکش بپوشید تا روغن از دستان خود به فولاد منتقل نشود.فرآیند تمیز کردن احتمال تشکیل اکسیدها روی فلز پایه را از بین می برد ، که می تواند مفصل را تضعیف کند.

2.از ابزارهای دیگر برای تمیز کردن فلز در صورت لزوم استفاده کنید. جوشکار از کاغذ سنباده، چرخهای زاویه ای یا حتی اره استفاده می کند.

فولاد جوشکاری5

روش ششم

نوع اتصال مورد نیاز برای جوش را انتخاب کنید. نوع جوش موردنیاز برای ساخت، بستگی به نحوه برنامه ریزی برای پیوستن به قطعات فلزی دارد. برای تقویت پیوند در مفصل می توان هر مفصل را در تعدادی از سبک های مختلف جوش داد. ضخامت فلز و دسترسی به اتصالات را در نظر بگیرید. اگر ورق فلزی نازک است ، شما باید فرایند جوشکاری کم عمق و باریک تری تهیه کنید. به همین ترتیب ، اگر اتصال به سختی برسد ، باید فلز را ذوب کنید تا درون آن جریان یابد.

  • اتصالات دکمه هنگامی ایجاد می شود که ورق ها را صاف بر روی یکدیگر قرار دهید و لبه ها را جوش دهید. به سادگی فلز را در اطراف مفصل ذوب کنید تا آن را پر کنید.
  • برای اتصال طرفین به یک اتصال گوشه یا اتصال T استفاده کنید. از آنجا که دسترسی به مفصل سخت است ، برای پر کردن آن باید فلز را در بالای مفصل ذوب کنید.
  • اتصالات لپ و اتصالات لبه برای اتصال لبه ها به یکدیگر هستند. ممکن است از استفاده از میله پرکننده برای پر کردن شکاف بین فولاد بهره مند شوید.

فولاد جوشکاری6

روش هفتم

با استفاده از وسایل و اتصالات ، این فلز را در یک نیمکت جوش ایمن کنید. با استفاده از وسایل و اتصالات ، این فلز را در یک نیمکت جوش ایمن کنید. فولاد ضد زنگ را روی سطح کار فلزی قرار دهید. قطعات فولادی را با هم مرتب کنید. اطمینان حاصل کنید که می توانید مفصل مورد نظر را در جوشکاری مشاهده کرده و به آن برسید. فولاد به راحتی می تواند از جای خود خارج شود ، بنابراین برای بدست آوردن جوش مناسب ، قطعات را تا حد امکان محکم به میز بچسبانید.

  • بسیاری از میزهای جوشکاری مجهز به وسایل یا جیغ هایی هستند که فلز را در جای خود نگه می دارند. اگر گزینه دیگری ندارید ، از گیره جوشکاری خریداری شده در فروشگاه استفاده کنید.
  • در حین جوشکاری می توان قطعات را به صورت دستی نگه داشت ، اما به یاد داشته باشید که هر نوع لغزش کوچک می تواند مفصل را تضعیف کند. علاوه بر این ، در هنگام جوشکاری TIG ، هر دو دست شما در حال حاضر اشغال شده است و این کار را بسیار دشوار می کند.

منابع: wikihowfronius

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *