مقالات

جوشکاری ترموپلاستیک و اهمیت آن در جوشکاری

 جوشکاری ترموپلاستیک12

 جوشکاری ترموپلاستیک قطعات مواد ترموپلاستیک را به هم متصل می کند. ترمو پلاستیک ها مواد پلاستیکی هستند که در در دمای خاص گرم میشوند و بعد در هنگام خنک شدن سخت می شوند.

جوشکاری ترموپلاستیک فرایندی است که برای پیوستن به قطعات مواد ترموپلاستیک با استفاده از گرمایش ، فشار و سرمایش استفاده می شود. برای شروع جوشکاری ، سطح ماده ترموپلاستیک تا نقطه ذوب آن یا حالت ترموپلاستیک گرم می شود. هر ماده حالت ترموپلاستیک خاص خود را دارد که معمولاً بین 250 درجه سانتیگراد (480 درجه فارنهایت) و 500 درجه سانتیگراد (1022 درجه فارنهایت) متغیر است. سپس مواد را با هم فشار می دهیم تا خنک شود. فشار وارد شده به مولکولهای موجود در ماده اجازه می دهد تا تازه خود را در موقعیت خود قرار دهند و یا با مولکول های قسمت دیگری پیوند برقرار کنند.

روش های مختلف جوشکاری برای گرمانرمها ساخته شده است. جوش پلاستیکی هوای گرم معمولاً روی مواد گرم ونرم استفاده می شود که ضخامت 1/16 اینچ یا بیشتر دارند.

در جوشکاری ترموپلاستیک معمولا از کدامها استفاده میشود؟

در جوشکاری ترموپلاستیک متداول ترین مواد عبارتند از:

پلی پروپیلن (PP)

صنایعی مانند مجاری و بسته بندی از پارچه های روکش شده با پلی پروپیلن برای کاربردهای مختلفی استفاده می کنند.

پلی اتیلن (PE)

کشاورزی و صنایع ژئومبرگ سالها است که از جوش پلی اتیلن استفاده می کنند ، اما صنعت نشانه نیز شروع به اتخاذ این نوع جوشکاری کرده است.

پلی وینیل کلراید (PVC)

صنایع خیاطی، نشانه، بنر، چادر و مجاری معمولاً از پارچه چند لایه PVC استفاده می کنند.

مراحل انجام جوشکاری ترموپلاستیک

بخش اول

آماده سازی سطح

  1. سطح پلاستیکی را فراهم کنید:

 جوشکاری ترموپلاستیک

اجزای ترموپلاستیک ممکن است به خرابی جوش داده شوند. اینطور است که با تمام وجود خود می توان به جوشکاری ، تمیز کردن اجزای پلاستیکی قبل از جوشکاری به سایر موارد ارائه شده و تهیه جوشکاری در دسترسی به به جوش های مدیریتی و ساختاری خود را ارائه داد.

 

2.اطمینان حاصل کنید که همه خاک ها برداشته شده اند:

 هرگونه رنگ ، روغن ، گریس و حتی تخریب UV ابتدا باید قبل از جوش برداشته شود. این اطمینان حاصل خواهد شد که ما هرگونه خاک را از بین می بریم ، به عنوان مثال. گل وغیره. از اسفنج نرم با آب گرم استفاده کنید – از هیچگونه مواد شوینده صنعتی استفاده نکنید زیرا این مواد همچنین می توانند پوششهای فیلم را از بین ببرند که ممکن است بر نتایج جوشکاری نیز تأثیر بگذارد.

  • تمام سطوح رنگ شده را درست به پشت تمیز کنید. رنگها و سایر خاکهای باقیمانده باید با استفاده از یک چرخ ساینده استاندارد (دیسک ماسه زدن) وهرنوع مته هوای پر سرعت یا مته برقی ، به راحتی از بین بروند. دیسک سنگ زنی کار فرآیند جوشکاری را سریع انجام می دهد ، اما هشدار داده می شود – پلاستیک ها به راحتی در برابر ساینده ها قرار می گیرند ، بنابراین مواظب باشید که دیگر به قسمت های دیگری آسیب نرسانید.

 

 جوشکاری ترموپلاستیک2

3. هنگام انجام این کار از ماسک جوشکاری استفاده کنید :

یرا این روند می تواند کمی غبار ایجاد کند. روش های دیگر برای تهیه پلاستیک ها عبارتند از: ضایعات نقاشی ، تیغه تیز ، برس تمیز سیم ..

 جوشکاری ترموپلاستیک3

بخش دوم

مرحله مقابله

1.شیار “Vرا به قسمت جوش اعمال کنید:

 جوشکاری ترموپلاستیک4

2.از Rotary Burr برای تهیه شیار”V”در امتداد خط جوش استفاده می شود:

هنگام استفاده از  Rotary Burr دقت کنید ، زیرا پلاستیک به راحتی ساییده میشود.

 جوشکاری ترموپلاستیک11

بخش سوم

مرحله مقابله

1.پلاستیک حلق آویز

  • تنظیم قطعات پلاستیک قبل از جوشکاری ، به جوشکار کمک می کند تا به دو چیز دست یابد

2. تراز کردن قطعات پلاستیکی قبل از جوشکاری اصلی

  • از “Tozing Nozzle”می توان برای اطمینان از نزدیکی اتصالات مشترک و تراز کردن قطعات شکسته استفاده کرد. برخلاف جوشکاری فلزی، جایی که جوشکاری در انتهای محل جوشکاری انجام می شود، جوش پلاستیکی نیاز دارد تا “جابجایی” را انجام دهد تا جایی که قصد دارید میله جوشکاری را انجام دهید.

بخش چهارم

جوش آونگ

روش “جوشکاری پاندول” را می توان برای مدت زمان جوشکاری کوتاه یا هنگام دسترسی دشوار استفاده کرد .

 جوشکاری ترموپلاستیک5

1.نازل استاندارد (LE100303)را روی ابزار جوش قرار دهید.

با استفاده از راهنمای ارائه شده ، دمای جوش مورد نیاز را بر روی ابزار جوش تنظیم کنید.

 جوشکاری ترموپلاستیک6

2.پس از دمای هوا (از سرماخوردگی ، حدود 1.5 دقیقه طول می کشد) ، میله جوش صحیح را انتخاب کنید (به نکته فنی قبلی ما با پوشش “شناسایی پلاستیک” مراجعه کنید). برای شروع میله جوشکاری را به یک نقطه برش دهید.

برای گرم کردن یکنواخت مواد والدین و میله جوشکاری از حرکت آونگ استفاده کنید. میله جوش را در قسمت جوش جوش داده و ضمن خم شدن دم میله جوش به دور از ابزار جوش. این به شما کمک می کند تا در هنگام جوشکاری خوراک میله را کنترل کنید و به اپراتور امکان می دهد جریان مواد را در فرآیند جوشکاری مشاهده کند.

 جوشکاری ترموپلاستیک7

3.این کار را یکباره انجام دهید.

 درجوشکاری ترمو پلاستیک باید در یک اجرا مداوم در طول مساحت جوش داده شده انجام شود. سرعت جوش باید به جایی تنظیم شود که در آن ، یک شستشوی جزئی در کناره های میله جوش مشاهده کنید. اطمینان حاصل کنید که حرکت آونگ شما حتی در حین جوشکاری حتی از مواد اولیه و هم میله جوش استفاده می کند. پس از اتمام ، قبل از تلاش برای برش یا تمیز کردن محل جوش ، اجازه دهید ابزار جوش پلاستیکی کاملاً خنک شود. این مهم است زیرا پلاستیک تا زمانی که کاملاً خنک نشود در مقاومت کامل نخواهد بود.

 جوشکاری ترموپلاستیک8

بخش پنجم

جوش سرعت

1.برای اجرای جوش های طولانی از تکنیک “سرعت جوش” استفاده کنید.

اصطلاح “سرعت جوش” از این واقعیت بدست می آید که این روند نسبتاً سریع در مقایسه با روش “جوش آویز” است.

 جوشکاری ترموپلاستیک9

2.نازل استاندارد را روی ابزار جوش قرار دهید.

نازل صحیح “سرعت جوش” را متناسب با مشخصات میله جوشکاری انتخاب کنید – اینها متناسب با طیف وسیعی از پروفایل های میله جوشکاری موجود است.

 جوشکاری ترموپلاستیک10

3.نازل های جوشکاری سرعت یک فشار آسان بر روی نازل استاندارد است.

پس از دمای هوا ، میله جوشکاری را به راحتی در نازل جوشکاری سرعت وارد کنید و فشار رو به پایین را روی خود میله جوشکاری اعمال کنید. 2.5 کیلو گرم فشار رو به پایین تقریباً اعمال کنید ، وادار کردن میله جوش از طریق نازل جوش سرعت و وارد منطقه جوش را بالا میبرد. فرآیند جوشکاری همیشه نیاز به پشتیبانی دارند ، زیرا نیروی موجود در میله جوشکاری با سهولت ابزار را در امتداد ناحیه جوش حرکت می دهد.

منابع: weldmasterwikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *