مقالات

الکترود جوشکاری چیست؟ | انواع، کاربرد و مشخصات الکترود با جدول

الکترود جوشکاری چیست؟ | انواع، کاربرد و مشخصات الکترود با جدول

اگر به جوشکاری علاقه دارید یا یک جوشکار حرفه‌ای هستید، باید در مورد الکترودهای جوشکاری و هر چیزی که مربوط به آن است، اطلاعات داشته باشید. الکترود جوشکاری یک عنصر ضروری در فرایندهای جوشکاری است. انواع مختلفی از الکترودهای جوش وجود دارد که هر کدام، برای کاربری‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این راهنمای جامع، به شما کمک می‌کنیم تا با الکترود جوشکاری به صورت جامع آشنا شوید.

الکترود جوشکاری چیست؟

در ادامه می خوانید... پنهان

الکترود جوشکاری قطعه‌ای سیم ضخیم میله مانند است که می‌تواند از جنس فلز یا آلیاژ باشد. الکترود جوشکاری جریان الکتریکی را از خود عبور داده و موجب اتصال دو قطعه فلز می‌شود. میتوان گفت الکترود جوشکاری در حکم چسب عمل کرده و بعد از ذوب شدن، جوش را ایجاد می‌کند. در اکثر فرایندهای جوشکاری، بدون الکترود نمی‌توان هیچ کاری انجام داد.

الکترود جوشکاری از یک طرف به بخش غیر فلزی شامل الکترونیک یا مواد نیمه رسانا متصل می‌شود و از طرف دیگر در تماس با قطعات فلزی قرار می گیرد. در هنگام عملیات جوشکاری بخش غیرفلزی به جریان الکتریسیته وصل می‌شود. خود الکترود یک مفتول از جنس فلز است و بر روی این مفتول فلزی، یک لایه قرار دارد که اصطلاحاً به آن پوشش فلاکس گفته می‌شود. جنس پوشش فلاکس از موادی مانند اکسید سدیم، آزبست، خاک رس، آهک و یا سلولز است و به بهبود عملیات جوشکاری کمک می‌کند، از جوش حاصل برای اتصال قطعات مختلف به یکدیگر استفاده می‌شود. الکترود پس از ذوب شدن در فضاهای خالی بین قطعات قرار می‌گیرد و آن‌ها را محکم به یکدیگر می‌چسباند. پوشش فلاکس باعث پایداری قوس الکتریکی ایجاد شده می‌گردد. در عین حال بعنوان عایقی جهت ایجاد گاز محافظ و شکل‌گیری سرباره شناور بر روی سطح موردنظر قرار می‌گیرد و از این طریق مدت زمان خنک شدن جوش را افزایش می‌دهد.

انواع الکترود جوشکاری

بطور کلی، بسته به نوع فرایند جوشکاری دو نوع الکترود جوشکاری وجود دارد: الکترود های مصرفی و الکترودهای غیر مصرفی. در این بخش به معرفی اجمالی آن ها می پردازیم.

انواع الکترود جوشکاری

انواع الکترود جوشکاری

الکترود های غیرمصرفی یا نسوز

این نوع الکترود ها به الکترودهای مقاوم نیز شهرت دارند. همانطور که از نام آن ها پیداست این الکترودها در طول عملیات جوشکاری ذوب نمی‌شوند و فقط بعنوان رسانای الکتریکی برای به دست آوردن گرمای کافی قوس عمل می‌کنند. الکترود نسوز از فلزات با نقطه ذوب بالا مانند تنگستن (نقطه ذوب 6150 درجه فارنهایت)، گرافیت و کربن (نقطه ذوب 6700 فارنهایت) تشکیل شده‌اند و قادر به پر کردن شکاف جوشکاری نیستند.  به دلیل تبخیر و اکسید شدن الکترود در حین جوشکاری، طول الکترود در طول زمان کاهش می‌یابد. هنگام استفاده از الکترودهای غیرمصرفی، باید از گاز محافظ استفاده شود. گازهای محافظ خنثی هستند و دلیل استفاده از آن‌ها محافظت از حوضچه جوش در برابر اکسیژن و جو اطراف است. همچنین الکترود غیرمصرفی به عنوان کاتد و قطعات فلز بعنوان آند در نظر گرفته می‌شود. الکترودهای غیرمصرفی در جوشکاری آرگون TIG مورد استفاده قرار می‌گیرد. الکترود جوشکاری نسوز را میتوان به دو گروه طبقه بندی کرد:

الکترود کربن و گرافیت

الکترود کربنی ارزان‌تر از انواع الکترودهای گرافیتی است. ظرفیت مقاومت درونی الکترود کربن در مقایسه با الکترود گرافیتی بیشتر است. در حالیکه الکترود گرافیتی گران‌تر بوده و به دلیل مقاومت الکتریکی کمتر، جریان بیشتری را تحمل می‌کند. از الکترود کربن و گرافیت بیشتر در برشکاری و جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می‌شود.

الکترود تنگستن

الکترود بعدی در سری الکترودهای غیرمصرفی، الکترود تنگستن است. الکترود تنگستن در دو دسته خالص و همراه آلیاژ تولید می‌شود. الکترود تنگستن آلیاژی، در برابر آلودگی مقاومت بیشتری داشته و طول عمر بیشتری هم دارد. در مقایسه با الکترودهای کربن، الکترودهای تنگستن بسیار گران‌تر هستند. همچنین الکترود تنگستن آلیاژی گران‌تر از الکترود خالص است.

الکترودهای مصرفی

این نوع الکترودهای جوشکاری، نقطه ذوب پایینی دارند و به عنوان رسانای الکتریکی عمل می‌کنند، همچنین برای به دست آوردن گرمای کافی فلز را ذوب کرده و محل اتصال را پر می‌کنند. الکترود مصرفی در حین جوشکاری مصرف شده و از بین میرود. از الکترود مصرفی در جوشکاری MIG استفاده می‌شود. برای ساخت الکترودهای مصرفی، موادی مانند فولاد نرم و فولاد نیکل را به کار می‌گیرند. تنها عیب این الکترود ها این است که از آن ها به فراوانی در صنایع استفاده نمی شود. مزیت این الکترود ها نیز سادگی استفاده و نگهداری از آن ها می باشد. الکترود مصرفی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود:

الکترود بدون پوشش

الکترود بدون پوشش مصرفی برای محافظت از فلز در برابر آلودگی جوی حوضچه جوش ممکن است نیاز به گاز محافظ یا شار داشته باشد، زیرا در ساختار آن هیچ گونه پوششی وجود ندارد.

الکترود پوشش دار

این نوع الکترود مصرفی، برای محافظت از فلز در برابر آلودگی جوی نیازی به حفاظت اضافی ندارد. الکترود مصرفی خود با پوششی از مواد مختلف، موجب حفاظت کامل از جوش خواهد شد. هنگامی که فلز مذاب در معرض هوا قرار می‌گیرد، اکسیژن و نیتروژن را جذب می‌کند، این فرایند سبب ایجاد شکنندگی شده و جوش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پوشش الکترود، برای محافظت از مذاب در برابر جو ضروری است. این پوشش را می‌توان از خود الکترود بدست آورد. به صورت کلی پوشش الکترود چند نقش اساسی را ایفا می‌کند:

 • نقش الکتریکی: تثبیت قوس و هدایت الکتریسیته در قوس
 • نقش فیزیکی: میتوان به میزان ویسکوزیته پوشش، کشش سطحی، ضخامت سرباره و سرعت انجماد بالای سرباره اشاره کرد.
 • نقش متالوژیکی: میتوان به حفاظت از قوس، آلیاژسازی، افزایش راندمان یا میزان رسوب، اکسیژن زدایی، کاهش سرعت سرد شدن و.. اشاره کرد.
انواع پوشش الکترود

پوشش الکترود جوشکاری می‌تواند بر حسب کاربرد و نوع مواد بکار رفته، متفاوت باشد. هر کدام از این پوشش‌ها موجب به وجود آمدن ویژگی‌های منحصر بفرد خواهد شد. در ادامه انواع پوشش الکترود را بررسی خواهیم کرد.

انواع پوشش الکترود

انواع پوشش الکترود

پوشش سلولزی

یکی از انواع مرسوم پوشش الکترود، پوشش سلولزی است. این پوشش از یک طرف کمی از پایداری قوس الکتریکی کاسته و از سوی دیگر موجب ازدیاد نفوذ جوش می گردد. برداشتن سرباره حاصل از این پوشش دشوار است. الکترود حاوی این پوشش قابلیت جوشکاری با جریان مستقیم را دارد. این الکترود موجب حفاظت از جوش ایجاد شده در برابر مشکلات و شرایط جوی میگردد. همچنین تطبیق پذیر بوده و در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

پوشش رتیلی

پوشش رتیلی اکسید تیتانیوم از یک طرف موجب افزایش سهولت جوشکاری و از سوی دیگر باعث کاهش میزان پاشش جوش می شود. سرباره حاصل از این نوع پوشش به سهولت از فلز جوش جدا شده و الکترود حاوی این پوشش قابلیت جوشکاری با هر دو جریان متناوب و مستقیم را دارد. الکترود با پوشش رتیل برای موقعیت‌های دشوار مانند گوشه‌ها و لبه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوشش قلیایی

از مهم ترین و پرکاربردترین انواع پوشش الکترود، پوشش قلیایی است. این نوع پوشش خواص مکانیکی فلز جوش را بهبود بخشیده و البته اندکی موجب ناپایداری در قوس الکتریکی می گردد. الکترود حاوی این پوشش نیازمند بسته بندی مخصوص بوده و قابلیت جوشکاری با هر دو جریان های متناوب و مستقیم را دارد. الکترود قلیایی گاز محافظ ایجاد کرده و سرباره آن کمی چسبناک است. کیفیت جوش ایجاد شده به وسیله الکترود قلیایی فوق العاده بالاست.

پوشش اکسیدی

این نوع پوشش ظاهری مناسب به جوش داده و جدا شدن سرباره را تسهیل می کند. الکترود حاوی این نوع پوشش قابلیت جوشکاری با هر دو جریان های متناوب و مستقیم را دارد. از الکترود اکسیدی در کار با مواد اکسیدی استفاده میشود. نفوذ این الکترود چندان زیاد نیست ولی سرباره به راحتی از آن جدا میشود. همچنین کار کردن با آن به شدت ساده است.

کاربرد الکترود جوشکاری

همانطور که گفته شد از الکترود جوشکاری برای اتصال دو فلز استفاده می‌شود. به طور کلی از الکترود جوشکاری در تمامی اتصالات استفاده می‌شود. بسیاری از کاربردهای خانگی، کارگاهی وصنعتی که نیاز به اتصال دائمی دو فلز دارند، از دستگاه جوش و الکترود جوشکاری استفاده می‌شود. کاربردهای الکترود جوشکاری عبارت‌اند از:

 • جوشکاری سازه: در ساخت و ساز و ساختمان سازی، از الکترود جوشکاری برای اتصال اجزای سازه‌ای مانند تیرها، ستون‌ها و صفحات استفاده می‌شود. استحکام و دوام اتصالات جوشی موجب ایجاد سازه‌های پایدار خواهد شد.
 • خودرو و هوافضا: الکترودهای جوشکاری در تولید و تعمیر وسایل نقلیه و هواپیما نقش اساسی دارند. آن‌ها یکپارچگی اجزای حیاتی را تضمین می‌کنند و به ایمنی و عملکرد خودرو و هواپیما کمک می‌کنند.
 • صنایع دریایی: در صنایع دریایی، از الکترودهای جوشکاری برای قطعات فلزی کشتی‌ها، سازه‌های دریایی و… استفاده می‌شود.

انتخاب الکترود جوشکاری مناسب

اولین کاری که باید انجام دهید این است که نوع جوشی که قرار است انجام دهید را تعیین کنید. آیا قرار است جوش لب به لب انجام دهید یا جوش گوشه؟ جوش گوشه برای اتصال دو قطعه فلز در زاویه خاص کمک می‌کند؛ در حالیکه جوش لب به لب دو قطعه فلز را در سطح هم متصل خواهد کرد. در مرحله بعد، باید ضخامت فلزی را که قرار است جوشکاری کنید، تعیین کنید. هر چه فلز ضخیم تر باشد، قطر الکترود جوشکاری باید بیشتر شود. در نهایت شما باید یک الکترود سازگار با نوع دستگاه جوش را پیدا کنید.

عوامل مهم هنگام انتخاب الکترود

عوامل مهم هنگام انتخاب الکترود

به صورت کلی عوامل زیر را در هنگام انتخاب الکترود جوشکاری در نظر بگیرید:

 • نوع ماده: اولین عاملی که در انتخاب الکترود جوشکاری اهمیت دارد، ماده‌ای است که قرار است جوشکاری روی آن انجام شود. الکترودهای مختلف برای مواد خاصی مانند فولاد نرم، فولاد ضدزنگ، آلومینیوم و.. طراحی شدند. حتماً بررسی کنید که الکترود انتخابی مطابق با نوع ماده است.
 • نوع جوش: عامل بعدی که باید در نظر بگیرید. روش جوشکاری است. انواع مختلفی از روش‌های جوشکاری وجود دارد. الکترودهای استیک یا SMAW استفاده آسان و راحتی دارد و برای شرایط بیرونی مناسب است. در حالیکه الکترود توپودری یا FCAW نرخ رسوب بالاتری دارد و نیاز به گاز محافظ نخواهد داشت.
 • موقعیت جوش: موقعیت جوش نیز یک فاکتور اساسی در انتخاب الکترود است. برخی از الکترودها برای جوشکاری افقی طراحی شدند، در حالیکه برخی دیگر برای جوشکاری عمودی مناسب هستند. با توجه به کد الکترود موقعیت جوش را تشخیص دهید.
 • نوع جریان: الکترودهای جوشکاری با جریان مستقیم، متناوب یا هر دو کار می‌کنند. نوع جریان را تطبیق دهید.

طریقه نگهداری صحیح از الکترود جوشکاری

نگهداری و جابجایی صحیح از الکترودهای جوشکاری، برای حفظ کیفیت آن‌ها و تضمین فرایندهای جوشکاری کارآمد و ایمن ضروری است. در ادامه چند نکته جهت نگهداری و جابجایی مناسب الکترودهای جوشکاری را بررسی می‌کنیم.

 1. الکترودها را در جای خشک و خنک، دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. رطوبت و دمای بالا میتواند در الکترود نفوذ کرده و منجر به ایجاد تخلخل و کیفیت جوش پایین شود.
 2. الکترودها را تا زمان استفاده در بسته بندی اصلی نگهداری کنید.
 3. ابتدا از قدیمی ترین الکترودها استفاده کنید. زیرا عمر مفید کمتری دارند.
 4. الکترودها را با احتیاط حمل کنید تا نکشنند. افتادن یا استفاده نادرست از الکترودها میتواند منجر به جوش ناقص شود.
 5. برای جلوگیری از آلودگی هر نوع الکترود را در ظرف جداگانه نگهداری کنید.
 6. از نوع الکترود مناسب برای هر جوشکاری استفاده کنید. نوع صحیح الکترود جوشکاری میتواند منجر به کیفیت بهرت جوش و جلوگیری از خطرات احتمالی شود.

نامگذاری الکترودها

الکترودها را بر اساس ویژگی‌های مختلفی مانند جنس پوشش فلاکس، ضخامت پوشش فلاکس، جنس ساخت و جنس مفتول دسته ‌بندی می‌کنند. الکترودها بر اساس استانداردهای مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند؛ استانداردهای AWS، DIN، BS، DS، ISO2560 و… از جمله استانداردهایی هستند که الکترودها برحسب آن‌ها کدگذاری می‌شوند.

برای نام گذاری الکترود ها از کد EXXXXX استفاده میشود که در آن E حرف قبل از یک عدد چهار و یا پنج رقمی در جوشکاری با قوس الکتریکی می باشد. در صورتی که برای جوشکاری از گاز ، مانند گاز آرگون و … استفاده کنیم به جای حرف E  از RG استفاده میشود و XXXXX نیز همان اعداد چهار و یا پنج رقمی می باشد. این اعداد چهار و یا پنج رقمی استحکام کششی الکترود مورد نظر را نشان میدهد.

نحوه نامگذاری الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری بر اساس ویژگی‌هایشان تقسیم بندی می‌شوند و یک کد الفبایی به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. این کد 1 یا 2 حرف دارد و به دنبال آن 4 یا 5 عدد قرار گرفته که هر کدام معنایی دارد.

 • اولین کد: اولین کد حرف است. بیشتر میله‌های جوشکاری با E شروع می‌شوند که یعنی حاوی الکترود هستند. اگر اولین حرف با  R شروع شود، یعنی حاوی ROD یا فیلر است و الکترود نیست. اگر هم با ER شروع شود یعنی هم الکترود بوده و هم فیلر است.
 • دومین کد: بعد از حروف شما 2 یا 3 رقم عدد دارید. اگر عدد 5 رقمی باشد (مانند E10018)، سه رقم اول معنادار است. اگر تعداد ارقام 4 تا باشد (مانند E6010)، دو رقم اول معنادار خواهد بود. این ارقام ظریفت یا استحکام کششی ماده را مشخص می‌کنند. این کشش سطحی برحسب یکای اندازه PSI بوده و معادل هزار پوند بر اینچ مربع است. بنابراین اگر الکترود E6010 باشد یعنی دارای قدرت PSI 60000 است، در حالیکه E10018 دارای قدرت PSI 10000 است. رایج‌ترین الکترودهای جوشکاری معمولاً دارای PSI 60 یا 70 هستند.
 • سومین کد: سومین کد معمولا از 1، 2 یا 4 است. این عدد موقعیت ماده‌ای را که می‌توانید در جوشکاری استفاده کنید نشان می‌دهد. درک موقعیت الکترود کاملاً ضروری است.
  • «1» نشان میدهد که می‌توانید از الکترود در هر موقعیتی استفاده کنید.
  • «2» نشان می‌دهد که شما فقط می‌توانید از الکترود در جوشکاری صاف یا افقی استفاده کنید.
  • «4» نشان می‌دهد که میتوانید از الکترود برای جوشکاری صاف، افقی، عموی به پایین استفاده کنید
  • «3» جوشکاری در حالت عمودی را نشان می‌دهد، اما معمولاً دیده نمی‌شود.
 • عدد نهایی: بین 0 تا 8 خواهد بود. این عدد دو چیز را مشخص می‌کند: پوشش میله و اینکه چه جریانی را می‌توان روی آن استفاده کرد. گاهی اوقات به جای یک رقم از دو رقم آخر استفاده می‌شود. این اعداد شامل:
  • X0 – شار سدیم با سلولز بالا
  • X1 – شار پتاسیم با سلولز بالا
  • X2 – شار سدیم تیتانیا بالا
  • X3 – شار پتاسیم تیتانیا بالا
  • X4 – پودر آهن و تیتانیا فلاکس
  • X5 – شار کم هیدروژن سدیم
  • X6 – شار پتاسیم هیدروژن کم
  • X7 – اکسید آهن بالا، شار پودر آهن
  • X8 – پتاسیم هیدروژن کم، شار پودر آهن
  • 10 – همان X0
  • 11 – همان X1
  • 22 – شار اکسید آهن بالا
  • 28 – همان X8

کدهای رنگ الکترود تنگستن

عامل دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید، الکترود جوشکاری است که با رنگ‌های مختلف کدگذاری شده است.

رنگ های الکترود تنگستن

رنگ های الکترود تنگستن

این‌ها الکترود تنگستن بوده و غیرقابل مصرف هستند. 4 رنگ اصل الکترود تنگستن شامل:

سبز: تنگستن خالص

زرد: تنگستن با حدود 1% توریم

قرمز: تنگستن با حدود 2 % توریم

قهوه ای: تنگستن با مقداری زیرکونیوم بین 0.3 تا 5%

بررسی الکترودهای مورد استفاده در جوشکاری

به عنوان یک جوشکار، انواع مشخصی الکترود در بازار موجود است که ممکن است بخواهید از آن ها استفاده کنید . یک ماشین جوشکاری DC ، قوس الکتریکی ملایمی ایجاد می کند. الکترودهای DC، تنها در دستگاه های جوشکاری DC قابل استفاده هستند . الکترودهایی که برای ماشین های AC ساخته شده اند می توانند با ماشین های DC نیز کار کنند. الکترودهای E6010 ، E6011 ، E6013 ، E7018 ،E7024 متداول ترین الکترودهای کاربردی هستند. در قسمت بعد به مقایسه سه نوع از این الکترودها می پردازیم:

مقایسه سه نوع الکترود E6010، E6013 و E7018

الکترود جوشکاری 6013

الکترود جوشکاری 6010

الکترود جوشکاری 7018

الکترود جوشکاری الکترود جوشکاری الکترود جوشکاری

الکترود 6013 ، یک الکترود پوشیده شده با عنصری از جنس تیتانیوم است . هدف اولیه طراحی این الکترود ، برای ایجاد جوش های کم عمق در ورقه های فلزی نازک بود . در این موارد باید از الکترود های با قطر کم استفاده نمود. جوش ایجاد شده توسط این الکترود باید نفوذ کافی در جوشکاری ها را نیز داشته باشد . اینگونه نتیجه می توان گرفت که 6013 ، یک الکترود همه منظوره است . قوس الکتریکی حاصل از آن بسیار یکنواخت است . در جوشکاری هایی با موقعیت عمودی ، قابل کنترل است . پاشش جوش آن کم است . از الکترود 6013 می توان در هر موقعیت AC یا DC ( قطبیت مستقیم یا معکوس ) استفاده کرد.

الکترود 6010 ، یک الکترود پوشیده شده با سلولوز است. هدف طراحی آن ایجاد قوس یکنواخت و پایدار بمنظور دستیابی به ایجاد جوش عمیق در فلز پایه است . این الکترود راندمان رسوب بالا دارد . پاشیدگی جوش آن کم است. الکترود 6010 گودال جوش مرطوب با میزان پخشی مناسب تولید می کند . موارد کاربرد این الکترود برای تکنیک های جوشکاری افقی رو به بالا یا رو به پایین است. الکترود 6010 ، نقطه جوش های هموار با موج های بزرگ تولید می کند . ضایعات جوش آن به راحتی قابل پاکسازی است. الکترود 6010 در موقعیت های هموار، افقی و عمودی کاربرد دارد.

الکترود جوشکاری 7018 ، یکی از کارا ترین و پرکاربردترین الکترود های جوشکاری است. از این الکترود برای جوشکاری های فولاد کربن و فولادهایی با آلیاژ کم با مقاومت حداقل 50000 psi استفاده می شود . الکترود 7018 میزان رسوب بسیار مناسبی دارد. این الکترود قوس الکتریکی ملایم با پاشیدگی کم ایجاد می کند . عمق نفوذ جوش های حاصل از این الکترود متوسط است . رسوبات جوش دارای کیفیت ایکس ری هستند. ضایعات حاصل از جوشکاری به راحتی قابل پاک کردن می باشند. ویژگی های مکانیکی استثنایی و ظاهر نقطه جوش های یکنواخت ، از ویژگی های جوش حاصل از این الکترود است . از الکترود 7018 ، در هر دو موقعیت AC یا DC می توان استفاده کرد .

کاربرد الکترود 6013

کاربرد الکترود 6010

کاربرد الکترود 7018

از الکترود 6013 برای جوشکاری بدنه اتوموبیل ، بدنه و فریم های کامیون ، آهن های تزیناتی ، مبلمان فلزی ، ابزارآلات کشاورزی ، مخازن ذخیره سازی یا هر نوع وسیله ای که شکل ظاهری در آن مهم است ، استفاده می شود .

از الکترود 6010 در بیشتر موارد برای جوشکاری های خارج از موقعیت مانند ، محوطه کشتی ، برج های آب، مخازن تحت فشار ، لوله های فشار ، ریخته گری فولاد ، مخازن ذخیره سازی فولاد ساده و گالوانیزه و سایر موارد استفاده می شود .

از الکترود 7018 برای بسیاری از کارهای ASTM می توان استفاده کرد . از جمله کاربرد های خاص این الکترود استفاده در لوله کشی ، فولادهای نورد سرد مانند ساخت و سازهای ماشین آلات سنگین ، مخازن تحت فشار ، جوشکاری فروشگاه ها و مزارع ، فولادهای چدنی ، ساخت کشتی ، تقریبا هر نوع کربن متوسط و فولادهای با آلیاژ کم است .

مواد سازنده الکترود 6013

مواد سازنده الکترود 6010

مواد سازنده الکترود 7018

کربن 0.08

منگنز 0.45

 سیلیکون 0.18

فسفر 0.012

سولفور 0.009

کربن 0.10

منگنز 0.50

سیلکون 0.30

فسفر 0.013

سولفور 0.012

کربن 0.08

سیلیکون 0.60

فسفر 0.021

منگنز 1.00

آهن

سولفور 0.011

سایز الکترودها و میزان جریان پیشنهادی برای الکترود 6013

قطر (mm) 2.6 3.2 4.0 5.0
طول (mm) 350 350 450 450
آمپر (F) 90- 60 120 – 100 160 – 110 220 – 160
آمپر ( V & OH ) 80 – 50 110 – 80 150 – 100 200 – 140

پارامترهای جوشکاری با استفاده از الکترود 7018

  14 * 5.32 14 * 1.8 12 * 3.32
آمپر (F) 180 – 130 130 – 90 85 – 65
آمپر (V & OH) 160 – 110 120 – 85 80 – 50

سایز الکترودها و میزان جریان پیشنهادی برای الکترود 6010

قطر (mm) 2.6 3.2 4.0 4.8
طول (mm) 350 350 350 350
آمپر 80- 60 130 – 80 170 – 110 200 – 140

سخن پایانی

الکترودهای جوشکاری ابزاری ضروری در صنعت جوشکاری هستند که باعث ایجاد جوش‌ محکم و اتصالات فلز به هم خواهد شد. انتخاب الکترود مناسب برای دستیابی به یک جوش قوی بسیار ضروری است. استفاده از الکترود اشتباه میتواند منجر به نفوذ ضعیف، اتصال ضعیف و افزایش احتمال ترک خوردگی شود. هنگام انتخاب الکترود باید عواملی مانند نوع فلز، موقعیت جوش و خواص جوش را در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین جوش را ایجاد کنید. در این راهنمای جامع با تمامی ابعاد الکترود جوشکاری آشنا شدیم و سعی کردیم مهم ترین اطلاعاتی که مربوط به الکترودهای جوشکاری است را با شما به اشتراک بگذاریم. از اینکه با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

سؤالات متداول

در نهایت به بررسی سوالات متداول پیرامون الکترود جوشکاری می پردازیم.

پاشش غیرمعمول، قوس ناپایدار و ظاهر ضعیف جوش نشانه‌ای از الکترود ضعیف هستند.

هم الکترود و هم سیم جوش، کار یکسانی را انجام می‌دهند، اما در بعضی از کاربری‌ها متفاوت عمل می‌کنند. بعنوان مثال در جوشکاری میگ مگ و آرگون از الکترود استفاده نشده و سیم جوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالیکه برای اکثر روش‌های جوشکاری از الکترود استفاده می‌شود.

نگهداری صحیح از الکترود، انتخاب صحیح جریان و حفظ قوس پایدار میتواند به کاهش پاشش جلوگیری کند.

شما باید همیشه الکترود جوشکاری را خشک نگه دارید. رطوبت پوشش الکترود را از بین برده و خواص آن را از بین می‌برد. همچنین هرگز الکترودها را خم نکنید، زیرا باعث آسیب پوشش می‌شود.

منابع :

weldcotemetalstheweldingmasterlincolnelectric, – weldguru

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایلیا عیدی

سلام خوب بود استفاده کردم. یه سوال داشتم، برای جوش دادن فولاد کدوم الکترود بهتره؟

مدیر سایت

درود بر شما ایلیای عزیز
الکترود E6010: این الکترود یک الکترود روتیلی با پوشش متوسط است. این الکترود قوس پایدار و کنترل پذیری ایجاد می‌کند و برای جوشکاری فولادهای کربنی و آلیاژی در موقعیت های مختلف مناسب است.
الکترود E7018: این الکترود یک الکترود روتیلی با پوشش متوسط است. این الکترود نفوذ بالایی دارد و برای جوشکاری فولادهای کربنی و آلیاژی در موقعیت های مختلف مناسب است.
الکترود E7016: این الکترود یک الکترود روتیلی با پوشش متوسط است. این الکترود برای جوشکاری فولادهای کربنی و آلیاژی در موقعیت های افقی و عمودی مناسب است.
الکترود E7024: این الکترود یک الکترود روتیلی با پوشش متوسط است. این الکترود برای جوشکاری فولادهای کربنی و آلیاژی در موقعیت های عمودی مناسب است.
الکترودهای سلولزی نیز برای جوشکاری فولادهای کربنی و آلیاژی مناسب هستند. این الکترودها قوس پایدار و کنترل پذیری ایجاد می‌کنند و برای جوشکاران پیشرفته مناسب هستند.