مقالات

اولین دستگاه جوشکاری خود را چگونه انتخاب کنیم

اولین دستگاه جوشکاری خود را چگونه انتخاب کنیم

متأسفانه ، هیچ فرآیند جوشکاری واحد مناسبی برای همه برنامه های جوشکاری وجود ندارد ، بنابراین با مروری بر فرآیندهای اساسی جوشکاری شروع می کنیم و قابلیت ها و مزایای هر یک را مورد بحث قرار می دهیم . این به شما کمک می کند تا یک فرآیند مطابق با نیازهای خود پیدا کنید و دستگاه جوشکاری متناسب با نیاز حود را تهیه کنید .

اگر تجربه جوشکاری قبلی را دارید ، می توانید به قسمت های بعدی مقاله رجوع کنید . اگر مبتدی باشید ، در این بخش درک بهتری از انواع جوشکارهای موجود ، نحوه عملکرد هر یک و میزان مهارت جوشکاری لازم برای کار هر یک به شما داده می شود . علاوه بر این ، نمونه هایی از پروژه های خاصی را که به بهترین وجه مناسب برای هر فرآیند هستند بررسی می کنیم .

قبل از بررسی مدل های دستگاه جوشکاری ، پیدا کردن فرایند جوشکاری که مطابق با نیاز ها و مهارت شما باشد در اولویت است.

بررسی اجمالی فرآیندهای جوشکاری

متداول ترین فرایندهای جوشکاری MIG ، TIG  و استیک هستند. هر فرآیند مزایا و محدودیت های خاص خود را دارد و برای برنامه های خاص مناسب تر است. هیچ رویکردی مبتنی بر وجود یک فرایند که برای همه کارها مناسب باشد وجود ندارد .

جوشکاری MIG جوشکاری / جوشکاری قوس فلزی گازی (GMAW) – : جوشکارهای MIG  از الکترود جوشکاری سیمی استفاده می کند که روی یک قرقره پیچیده شده است و  که به طور خودکار با سرعت از پیش انتخاب شده ثابت توسط تفنگ جوشکاری تغذیه می شود. قوس الکتریکی ( arc ) ، که توسط یک جریان الکتریکی بین فلز پایه و سیم جوش ایجاد می شود ، سیم را ذوب می کند و به فلز پایه وصل می کند و یک جوش با استحکام بالا با ظاهر عالی و نیاز کمی به تمیز کردن تولید می کند. جوشکاری MIG تمیز ، آسان و قابل استفاده در فلزات با صفحه باریک یا ضخیم است.

مشابه جوشکاری MIG ، جوش قوس الکتریکی تو پودری (FCAW) یک فرآیند تغذیه سیم است اما با این تفاوت که در جوشکاری تو پودری دارای محافظ ، نیازی به گاز محافظ نیست. در عوض ، سیم تو پودری برای محافظت از آلودگی ، قوس الکتریکی را پوشش می دهد . این روش جوشکاری ساده ، کارآمد و مؤثر است ، به خصوص هنگام جوشکاری در فضای باز ، در شرایطی که هوا با باد همراه است ، یا روی موادی که باید جوش شوند کثیف است . این فرایند به طور گسترده ای به دلیل سرعت بالای جوشکاری و قابلیت جابجایی آن در ساخت و ساز ها استفاده می شود.

جوش MIG و جوشکاری قوس الکتریکی با سیم تو پودری هر دو به راحتی قابل یادگیری هستند و می توانند جوش های بسیار تمیز را در فولاد ، آلومینیوم و فولاد ضد زنگ ایجاد کنند. هر دو فرآیند قابلیت جوشکاری مواد با اندازه های نازک را دارند.

دستگاه جوشکاری

جوشکاری قوس الکتریکی گاز تنگستن( GTAW ) یا جوشکاری TIG :  جوشکاری GTAW  یک فرآیند جوش قوس الکتریکی است که از الکترود تنگستن غیرقابل مصرف برای تولید جوش استفاده می کند. محل جوش توسط یک گاز محافظ (معمولاً آرگون) و یک فلز پرکننده ( filler ) در برابر آلودگی جوی محافظت می شود ، اگرچه برخی از جوش ها ، که به جوش های اتوژن شناخته می شوند ، به این موارد نیاز ندارند. منبع تغذیه جوشکاری جریان ثابت ، انرژی ای را تولید می کند که از طریق بخارات گازی یونیزه شده با درجه زیاد و بخار فلزات معروف به پلاسما در سراسر قوس هدایت می شود.

جوشکاری TIG بیشتر برای جوشکاری بخش های نازک از آلیاژ های فولاد ، فولاد ضدزنگ و فلزات غیر آهنی مانند آلومینیوم ، منیزیم و آلیاژهای مس استفاده می شود. این فرایند به اپراتور کمک می کند کنترل بیشتری بر روی جوش نسبت به سایر فرآیندهای جوشکاری ، داشته باشد . همچنین امکان جوش قوی و با کیفیت بالا را فراهم می کند. جوشکاری TIG نسبتاً پیچیده تر و مشکل تر از سایر فرایند ها است و آرام تر انجام می شود .

دستگاه جوشکاری

جوشکاری استیک – اگر سالها پیش جوشکاری را یاد گرفته اید ، به احتمال زیاد استفاده از دستگاه جوشکاری قوس الکتریکی را یاد گرفته اید. جوشکاری استیک برای سال های متمادی محبوب ترین روش جوشکاری بود . و برای اکثر نیازهای جوشکاری فروشگاه ها و جوشکاری خانه مورد استفاده قرار می گرفت . در این فرآیند از جریان الکتریکی که در شکاف بین فلز و استیک جوش جریان دارد ، و همچنین به عنوان الکترود جوش قوس الکتریکی نیز شناخته می شود ، استفاده می شود . جوشکاری استیک روشی مؤثر برای جوشکاری اکثر آلیاژها یا اتصالات است و می توان از آن در داخل و خارج از منزل یا در مناطق با جو نا آرام استفاده کرد. همچنین این روش مقرون به صرفه ترین روش جوشکاری است و امکان ایجاد پیوند مؤثر بر روی فلزهای زنگ زده یا کثیف را فراهم می کند.

با این حال ، این روش محدود به فلزات نازک تر از 18 واحد نیست ، نیاز به تعویض مکرر میله دارد ، پاشش جوش قابل توجهی دارد و نیاز دارد که جای جوش ها پس از اتمام تمیز شوند. یادگیری جوشکاری استیک و استفاده از آن دشوارتر است ، خصوصاً توانایی ضربه زدن و حفظ قوس الکتریکی در آن سخت است . دستگاه های جوش قوس الکتریکی در مدل های AC ، DC  یا AC / DC موجود است . که AC از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. از این نوع دستگاه برای جوشکاری فلز های ضخیم تر استفاده می شود فلزات 1 بر 16 اینچ یا بیشتر. این دستگاه های جوشکاری انتخاب خوبی برای کشاورزان ، سرگرمی ها و کارهای نگهداری منازل هستند.

در بخش زیر هر فرآیند جوشکاری بصورت خلاصه بیان شده است . این فاکتور ها را در نظر بگیرید تا بدانید کدام فرایند ممکن است برای نیازهای عمومی شما بهترین پاسخ باشد.

جوشکاری  MIG

 • آسان ترین فرایند برای یادگیری .
 • امکان انجام جوشکاری با سرعت بالا .
 • کنترل بهتر بر روی فلزات نازک تر .
 • جوشکاری های تمیز کننده بدون سرباره .
 • تجهیزات مشابه برای جوشکاری توپودری نیز استفاده می شود

جوشکاری  TIG

 • جوشکاری های با بالاترین کیفیت و دقیق را ارائه می دهد .
 • لکه های جوش بسیار زیبایی تولید می کند .
 • تنظیم گرمای ورودی در هنگام جوشکاری با استفاده از کنترل پا امکان پذیر است .

جوشکاری تو پودری

 • بر روی مواد کثیف یا زنگ زده به خوبی کار می کند .
 • جوشکاری خارج از موقعیت در آن بهتر انجام می شود .
 • نفوذ عمیق برای جوشکاری بخش های ضخیم در آن بدرستی شکل می گیرد .
 • افزایش میزان رسوب فلزات .
 • جوشکاری روی فلز کثیف یا زنگ زده به راحتی با این روش امکان پذیر است .

جوشکاری استیک

 • مناسب تر برای شرایط بادگیر ، در فضای باز .
 • در هنگام جوشکاری روی فلز کثیف یا زنگ زده عملکرد بهتری دارد .
 • روی مواد ضخیم تر به خوبی کار می کند .

فاکتورهایی که در خرید دستگاه جوشکاری باید به آن ها اهمیت داد

تعداد معدودی فاکتور وجود دارد که قبل از خریدن دستگاه جوشکاری باید به آن اهمیت داد . این فاکتورها به شما کمک می کند که انتخاب درستی داشته باشید .

موادی که قرار است جوش داده شوند

بمنظور انتخاب درست دستگاه جوشکاری ، باید نوع موادی که اغلب با آن ها کار می کنید را مشخص کنید . باید ضخامت و طبیعت موادی که قرار است با آن کار کنید را مشخص کنید . موادی که استفاده می کنید از آنجایی مهم است که با توجه به آن ها می توانید نوع فرایندی که باید برای جوشکاری استفاده کنید را می توانید مشخص کنید . درنتیجه باید بدانید که از چه دستگاه جوشکاری برای چه موادی استفاده کنید .

ولتاژ کاری دستگاه جوشکاری

زمانی که می خواهید یک کار جوشکاری انجام دهید ولتاژی که با کار می کنید نیز مهم است . موادی که ضخامت بیشتری دارند نیاز به ولتاژ بالاتری نیاز دارند و همینطور برعکس . اگر به دنبال یک ماشین کارا هستید ، باید به دنبال ماشین جوشکاری باشید که دارای ولتاژ جوشکاری دو برابر است .

دستگاه جوشکاری

چرخه وظیفه دستگاه جوشکاری

چرخه کاری به مجموع زمانی گفته می شود که یک دستگاه جوشکاری می تواند در آن مدت کار کند قبل از اینکه نیاز باشد تا دستگاه خنک شود . چرخه کاری بسته به نوع موادی که جوش داده می شود با یکدیگر متفاوت است . در برخی از موارد نیاز به دستگاهی دارید که باید بدون وقفه و برای مدت طولانی کار کند . همچنین کیفیت کار نیز بر انتخاب دستگاه تاثیر می گذارد .

قابلیت جابجایی ، سایز و وزن دستگاه جوشکاری

قبل از اینکه یک دستگاه جوشکاری انتخاب کنید باید مطمئن شوید که با آن راحت هستید . دستگاه باید متناسب با کاری باشد که می خواهید انجام دهید . ماشین های جوشکاری در سایز ها و وزن های متفاوتی وجود دارند . باید در هنگام انتخاب دستگاه همه آن ها را مد نظر قرار داد .

دستگاه جوشکاری

کدام فرایند جوشکاری به بهترین وجه متناسب با نیازهای شماست

انواع پروژه های جوشکاری و موادی که در بیشتر مواقع می خواهید جوش دهید را مشخص کنید. آیا شما مجسمه های فلزی را جوش می دهید ؟ آیا قصد دارید یک ماشین قدیمی را در گاراژ خود باز تعمیر کنید ؟ آیا موتورسیکلتی که سالها قبل خریداری کرده اید نیاز به تعمیر دارد ؟ شاید شما نیاز به تعمیر اساسی تجهیزات کشاورزی داشته باشید.

پروژه های ممکن ضخامت متوسط ​​مواد
بدنه اتومبیل 3/16  اینچ یا کمتر
قاب های تریلر و حصار اطراف مزرعه ها 4/1 اینچ تا 16/5 اینچ
مزرعه ، مرتع و چشم انداز 16/5 اینچ تا 8/3 اینچ
اجزای سازه های ضخیم بیشتر از 8/3 اینچ
دوچرخه ، چمن زن یا قاب لوله 16/1  اینچ
قایق ، ماشین و موتور سیکلت 16/1 اینچ تا 8/1 اینچ
ایستگاه های شکار و تریلرهای ابزار 16/1 اینچ تا 8/1 اینچ
تعمیرات کلی تا تعمیرات سنگین 16/3 اینچ تا 4/1 اینچ

مشخص کردن نوع پروژه ای که انجام می دهید و ضخامت فلزی که قرار است جوش دهید به شما کمک خواهد کرد که بهترین دستگاه جوشکاری را انتخاب کنید .

زمان آن رسیده که تخصصی تر صحبت کنیم . بیایید نگاهی بیندازیم که برای هر نوع فلز از چه فرایند جوشکاری باید استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که بسیاری از این مواد با استفاده از ترکیبات مختلف دو یا چند فلز برای تقویت مقاومت و کارایی درست شده اند .

فرایند جوشکاری

فلز

Tig stick MIG
X x x فولاد
X x X فولاد ضد زنگ
X X آلیاژهای آلومینیوم
X چدن
X کروم
X مس
X برنج
X فلزات عجیب و غریب (منیزیم ، تیتانیوم ، و غیره)

هنگام تعیین بودجه چه عواملی را باید در نظر بگیرید

ممکن است در حال حاضر بودجه تخمینی مخصوص خود را در نظر داشته باشید. نوع دستگاه جوشکاری که خریداری می کنید باید برای کارهای خاصی که انجام می دهید و همچنین پروژه هایی که بیشتر روی آن کار خواهید کرد ، مناسب باشد. در مورد هدف نهایی خود بیاندیشید ، در آینده توان و جریان بیشتری نیاز خواهید داشت .

توجه به تغییرات مورد نیاز در مصرف برق و نیرو و همچنین چرخه وظیفه لازم برای دستیابی به نتایج عملیاتی مؤثر و اقتصادی برای پروژه هایی که می خواهید به اتمام برسید بسیار مهم است.

علاوه بر هزینه خود دستگاه جوشکاری ، فراموش نکنید که هزینه لوازم جانبی و تجهیزات مورد نیاز برای دستگاه جوشکاری جدید خود را نیز در فکر داشته باشید . این موارد شامل تجهیزات حفاظتی در جوشکاری (کلاه ایمنی ، دستکش ، روپوش ، و غیره) و همچنین گاز و مواد مصرفی می باشد.

با عجله در تصمیم گیری خرید نکنید. مدتی را برای تعریف نیازهای خود بگذرانید. اگر سؤال دارید یا چیزی مشخص نیست ، می تواند هر سؤالی که در مورد فرآیندهای جوشکاری ، مزایا ، محدودیت ها و عملکرد دستگاه دارید ، بپرسید .

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم . منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم .

منابع : millerweldstweakytools

2 دیدگاه در “اولین دستگاه جوشکاری خود را چگونه انتخاب کنیم

 1. محسن گفت:

  ممنون بابت توضیحات کاملتون، سوالی که داشتم اینه تو دستگاه جوش های معمولی که فقط از الکترود ۲.۵ استفاده میشه معمولا ۱۰۰ آمپرند، امپرهای زیر ۵۰ برای مثال ۱۰ آمپر برای چه چیزی استفاده میشه؟

  1. Admin گفت:

   با سلام و احترام

   دستگاهای آمپر پایین اغلب تخصصی میباشند و جهت جوشکاریهای تخصصی و ظریف کاربرد دارد

   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *