مقالات

جوشکاری در ارتفاع | تجهییزات ایمنی مورد نیاز

جوشکاری در ارتفاع

جوشکاری در ارتفاع، ترکیبی از عناصر فلزی از فلزات غیرآهنی یا آهنی، با ذوب نسبی این عناصر، در محل اتصالی است که جوشکار در فضای بدون تکیه گاه انجام می دهد. جوشکاری روی یک برج، یک تیرک، یک سقف، روی یک داربست، یک سکو، یک پل همه اینها بخشی از جوشکاری در ارتفاع هستند. مهم ترین نکته در این حرفه، ایمنی است. عملیات جوشکاری خطرات متعددی را هم برای کسانی که این فعالیت را انجام می دهند و هم برای افراد در مجاورت ایجاد می کند. بنابراین، مهم است که از خطرات ناشی از جوشکاری آگاه باشید و بدانید که چه اقدامات احتیاطی می توانید برای محافظت از خود انجام دهید. در این مقاله از وینر تولز می خواهیم در مورد جوشکاری در ارتفاع و خطرات آن صحبت کرده و روش های ایمنی برای جلوگیری از بروز مشکلات را بیان کنیم.

تعریف جوشکاری در ارتفاع

جوشکاری انواع مختلفی دارد که به تکنیک های پیشرفته و ماشین آلات تخصصی نیاز دارد. یکی از رایج ترین انواع آن، جوشکاری MIG (گاز خنثی فلزی) است که از الکترود ها، گاز محافظ و دستگاه جوش تفنگی برای اتصال دو فلز به یکدیگر استفاده می کند.

جوشکاری در ارتفاع جزو حساس ترین و سخت ترین نوع جوشکاری است که به تجهیزات و ایمنی زیادی نیاز دارد. از این روش برای نصب سازه هایی مانند حفاظ، پنجره، فلاشینگ و پایه جهت نصب تجهیزاتی مانند کولر استفاده می شود. وسایلی مانند دستگاه جوش و الکترودگیر در انجام این پروسه، مورد استفاده قرار می گیرد.

خطرات این کار شامل شوک الکتریکی، صدمات ناشی از استنشاق بخارات سمی، آسیب چشم و سوختگی پوست است. در تمام فرآیند های جوشکاری، اپراتور ها باید از عینک جوشکاری برای محافظت از چشم ها در برابر گرما، تابش خیره کننده و قطعات پرنده فلزات داغ استفاده کنند. یک وسیله مهم دیگر لباس مخصوص و کلاه ایمنی است. کلاه ماسک جوشکاری نیز جزء مهم ترین تجهیزات برای انجام انواع مختلف این کار می باشد.

یک روش مختصر برای عملیات جوشکاری در ارتفاع

برای انجام این نوع از جوشکاری، ابتدا باید همه جوانب کار بررسی شود. باید ببینید که آیا محیط برای انجام کار مناسب است؟ آیا جایی برای قرار دادن تجهیزات جوشکاری وجود دارد؟ پس از چک کردن همه اینها، سپس پروسه جوشکاری در ارتفاع شروع می شود.

جوشکار با آویزان کردن طناب های نگهدارنده محل کار را آماده می کند. همچنین برای جوشکاری در ارتفاع از بالا بر استفاده می شود. در این پروسه، معمولاً یک دستیار به جوشکار کمک می کند. برای نصب طناب باید ستون ها یا پایه هایی وجود داشته باشد تا جوشکار بتواند آنها را نصب کند.

برای انجام این نوع از جوشکاری که در جاهای مرتفع انجام می گیرد، ابتدا باید از خال جوش زدن، برای اتصال اولیه قطعات استفاده کرد. سپس جوشکاری نهایی را انجام داد.

اﺻﻮل اﯾﻤﻨﯽ در ﺟﻮﺷﮑﺎری

                                                           ایمنی در جوشکاری را جدی بگیرید

ایمنی لازم هنگام جوشکاری در ارتفاع

جوشکار باید یک لباس محافظ، کلاه ایمنی، دستکش، کفش و ماسک جوشکاری داشته باشد. مکان های ریزش احتمالی جرقه ها و قطرات فلز داغ باید از مواد و وسایل قابل اشتعال تمیز شوند. محل کار باید الزاماً با یک نوار زنگ خطر مطابق با قوانین کارهای ارتفاع بالا حصار کشی شود.

نکات ایمنی مربوط به جوشکاری در ارتفاع شامل جلوگیری از سقوط جوشکار، تجهیزات و اشیا است. مورد دیگر مربوط به ایمنی و خطراتی مانند جلوگیری از برق گرفتگی و صدمه به خود جوشکار می باشد. هنگام کار با فلزات از انبردست استفاده کنید. اگر فکر می کنید فلزی خنک است، از پشت دست استفاده کرده و با سرعت کم آن را به فلز دیگر نزدیک کنید. اگر خیلی گرم باشد، وقتی نزدیک تر می شوید، گرما را احساس خواهید کرد.

سعی کنید همیشه برای حوادث احتمالی آماده باشید. یک کیت کمک های اولیه شامل بانداژ و اسپری سوختگی را در دسترس داشته باشید. کارکنان یا کارگران اطراف باید در مورد انجام کارهای جوشکاری در ارتفاع بالا هشدار داده شوند. جوشکار و دستیار او باید همیشه با مدیر پروژه، با استفاده از بی سیم در تماس باشند.

مسئولیت کارفرما برای جوشکاری در ارتفاع

کارفرمایان وظیفه و مسئولیت دارند که تجهیزات حفاظت فردی (PPE) را برای کارگران تامین کرده و ایمنی آنها را تضمین کنند. افتادن، اصلی ترین و مهم ترین خطر برای جوشکاری در ارتفاع است. بند هایی که به طور خاص برای این نوع از جوشکاری طراحی شده اند، به فرد کمک می کند که جلوی این خطر را بگیرد. این بند ها به طناب جوشکاری معروف هستند.

تجهیزات ایمنی لازم برای جوشکاری در ارتفاع

برای انجام عملیات جوشکاری در ارتفاع نیاز به تجهیزات ایمنی منحصر بفردی است. در ادامه به بررسی و معرفی تجهیزات ایمنی لازم خواهیم پرداخت:

ماسک جوشکاری

انواع مختلفی از ماسک تنفسی وجود دارد. به این ماسک ها، ماسک جوشکاری گفته می شود. سعی کنید ماسک مناسب با نوع جوشکاری خود را تهیه کنید. در صورت خرید ماسک فیلتردار، فیلتر را با انواع فلزات و پوشش های استفاده شده، مطابقت دهید.

محافظت از چشم

محافظ چشم جوشکاری، از چشم در برابر صدمات ناشی از زباله ها و اثرات اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. انواع مختلفی از عینک جوشکاری و کلاه ایمنی برای محافظت از شما در هنگام جوشکاری در ارتفاع وجود دارد. عینک های ایمنی بر اساس تعداد سایه، داشتن عدسی غیرفعال یا تاریک کننده خودکار (به طور خودکار با پرتو های جوشکاری تنظیم می شود)، راحتی و تناسب طبقه بندی می شوند.

طناب جوشکاری

وقتی صحبت از کار در ارتفاع یا مناطق صعب العبور می شود، هیچ چیز بهتر از طناب در انجام تعمیرات، بازرسی و نصب نیست. طناب جوشکاری برای بازرسی و نگهداری سکو های نفتی دریایی، جوشکاری در ارتفاع و هر کاری که در جاهای بلند انجام شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از طناب باعث می شود که دسترسی به منطقه دشوار، راحت و کارآمد باشد. همچنین موجب صرفه جویی در زمان نیز می شود. اگر ارتفاع خیلی بلند نباشد، می توان  بدون استفاده از داربست، کار را انجام داد.

از نردبان نیز برای جوشکاری در اتفاع استفاده می شود. نردبان های فلزی قابل حمل نباید در نزدیکی هادی های الکتریکی یا برای عملیات جوشکاری قوس الکتریکی استفاده شوند. زیرا موجب برق گرفتگی می گردند.

قوانین جوشکاری در ارتفاع

حفاظت در برابر آتش سوزی

جرقه های ایجاد شده در طول فرآیند جوشکاری می تواند باعث آتش سوزی شود. برای جوشکاری، خاموش کننده های کلاس C اغلب استفاده می شود. زیرا این خاموش کننده ها برای آتش سوزی الکتریکی هستند. ماسه و آب نیز می توانند به خاموش کردن آتش کمک کنند.

لباس محافظ بهترین انتخاب برای حفاظت در برابر آتش سوزی می باشد. تمام نواحی پوست برای محافظت در برابر فلز مذاب و جرقه باید محافظت شوند. این لباس ها شامل پیراهن های آستین بلند، یک شلوار که روی کفش را می پوشاند، دستکش، کفش یا چکمه است.

همچنین مو ها نیز با یک کلاه مخصوص به نام welders beanie محافظت می شود. ژاکت های چرمی نیز برای محافظت در برابر سرباره و جرقه موثر هستند.علاوه بر این، پیش بند چرمی نیز برای محافظت در برابر جرقه های جوش، مناسب است.

روکش های کفش به نام اسپات، از کفش ها و پاها در برابر جرقه، محافظت می کند. اگر روی پروژه ای کار می کنید که جرقه و سرباره (فلز مذاب) تولید می کند، استفاده از این نوع روکش ها، محافظ خوبی است.

شیلد و ماسک جوشکاری

قوس های جوشکاری نورهای بسیار درخشانی هستند. آنها حاوی نسبتی از اشعه ماوراء بنفش هستند که ممکن است باعث آسیب چشم شود. به همین دلیل، هرگز نباید با چشم غیر مسلح و از فاصله کمتر از 15.2 متری، به قوس جوش نگاه کنیم.

درخشندگی و طیف نور مضر در جوشکاری، به فلزات موجود در قوس، جو قوس، طول قوس و جریان جوشکاری بستگی دارد. اپراتور ها، نصب کننده ها و کسانی که در نزدیکی جوش، کار می کنند نیاز به محافظت در برابر تشعشعات قوس دارند. در مورد جوشکاری در ارتفاع نیز همین طور است.

شدت نور از قوس با افزایش جریان و ولتاژ قوس افزایش می یابد. تابش قوس مانند همه تابش های نور با مجذور فاصله کاهش می یابد. آن دسته از فرآیند هایی که دود را در اطراف قوس تولید می کنند، قوس روشن کمتری دارند. زیرا دود به عنوان یک فیلتر عمل می کند.

طیف قوس جوش شبیه به خورشید است. قرار گرفتن پوست و چشم در قوس مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. جوشکار از آنجایی که نزدیک‌ترین فرد است، به ماسک جوشکاری و شیلد برای محافظت از چشم و صورت خود در برابر نور مضر و ذرات فلز داغ نیاز دارد. همه این تجهیزات برای جوشکاری در ارتفاع نیاز هستند.

دستکش‌ های جوشکاری

دستکش جوشکاری باید ضد شعله و  ترجیحاً چرمی باشد. باید برای محافظت از دست ‌ها و بازوها در برابر پرتو های قوس، پاشش فلز مذاب، جرقه ‌ها و فلز داغ استفاده شوند. دستکش های چرمی باید ضخامت کافی داشته باشند تا در اثر گرما خراب نشوند، نسوزند یا زود فرسوده نگردند.

برای برداشتن وسایل داغ نباید از دستکش چرمی استفاده کرد. زیرا باعث سفت شدن و ترک خوردن چرم می شود. اجازه ندهید روغن یا گریس با دستکش تماس پیدا کند. زیرا باعث کاهش مقاومت در برابر شعله، در آنها می شود و به راحتی می سوزند. دستکش جزو اصلی ترین وسیله ها برای جوشکاری در ارتفاع است.

کلاه جوشکاری

کلاه جوشکاری معمولاً از یک ماده عایق فیبر فشرده، ساخته می شود. همچنین دارای یک هدبند قابل تنظیم است که باعث می شود افراد با اندازه های مختلف سر، از آن استفاده کنند. برای به حداقل رساندن انعکاس و تابش خیره کننده ناشی از نور شدید، کلاه ایمنی به رنگ مشکی مات است.

این کلاه روی سر قرار می گیرد و در صورت اتمام جوشکاری، می توان آن را بالا، روی سر قرار داد. مزیت اصلی کلاه ایمنی این است که هر دو دست را آزاد می گذارد و امکان نگه داشتن کار و جوش را به طور همزمان فراهم می کند.

محافظ یا سپر دستی مانند کلاه ایمنی در برابر اشعه جوش، محافظت می کند اما باید آن را با دست نگه داشت. این نوع سپر، اغلب توسط یک ناظر یا شخصی که برای مدت کوتاهی جوشکاری انجام می دهد،استفاده می شود. برای جوشکاری در ارتفاع بهتر است از کلاه ماسک جوشکاری استفاده شود.

کلاه محافظ جوشکاری دارای نگهدارنده های لنز است که برای قرار دادن شیشه پوشش و شیشه فیلتر یا صفحه استفاده می شود. اندازه استاندارد صفحه فیلتر 2×4-1/4 اینچ (50×108 میلی متر) است. در برخی از کلاه ‌های ایمنی، نگهدارنده‌ های لنز باز یا به سمت بالا چرخانده می‌شوند.

لنزها برای جلوگیری از سوختگی و آسیب چشم با اشعه مادون قرمز و فرابنفش تولید شده توسط قوس طراحی شده اند. شیشه ها یا صفحات فیلتر دارای چگالی نوری مختلفی هستند تا شدت نور های مختلف را بسته به فرآیند جوشکاری، نوع فلز پایه و جریان جوشکاری فیلتر کنند.

رنگ لنز، معمولاً سبز، آبی یا قهوه‌ای، محافظت بیشتری در برابر شدت نور سفید یا تابش خیره کننده است. لنز های رنگی امکان دیدن واضح فلز و جوش را فراهم می کنند. گاهی اوقات از یک عدسی ذره بین قرار داده شده در پشت شیشه فیلتر برای ایجاد دید واضح استفاده می شود.

عینک جوشکاری

در طول فرآیند های جوشکاری تمام الکتریکی، اپراتور ها باید از عینک ایمنی استفاده کنند. عینک های ایمنی از چشمان شما در برابر پاشش جوشی که گهگاه به داخل کلاه نیز می رسد، محافظت می کند

این عینک های شفاف همچنین از چشم ها در برابر ذرات سرباره هنگام خرد شدن محافظت می کند . هنگام جوشکاری یا کار در اطراف جوشکار، نباید از لنزهای تماسی استفاده کرد. برای جوشکاری در ارتفاع نیز از عینک استفاده می شود.

شیشه های ایمنی رنگی با سپر های جانبی جزو بهترین انتخا بها هستند. به خصوص زمانی که جوشکار ها در حال خرد کردن یا سنگ زنی هستند. کسانی که در اطراف جوشکار کار می کنند نیز باید از عینک ایمنی رنگی با سپر جانبی استفاده کنند.

لباس محافظ

لباس محافظ مناسب مورد نیاز برای هر عملیات جوشکاری با توجه به اندازه، ماهیت و محل کاری که باید انجام شود، متفاوت است. جوشکاران باید لباس های محل کار را بدون منافذ یا شکاف بپوشند تا از تماس اشعه قوس با پوست جلوگیری شود.

کسانی که نزدیک به جوشکاری قوس الکتریکی کار می کنند نیز باید لباس محافظ بپوشند. لباس ها از جمله دستکش باید همیشه خشک نگه داشته شوند. برای جوشکاری در ارتفاع نیز، جوشکار باید لباس مخصوص داشته باشد. لباس‌ های پنبه‌ای، در صورت استفاده، باید تحت عمل شیمیایی قرار گیرند تا قابلیت احتراق آن کاهش یابد.

تمام لباس‌ های دیگر، مانند جامپر یا لباس ‌های سرپوشیده، باید عاری از روغن یا گریس باشند. برای محافظت در برابر پاشش فلزات مذاب، گرمای تابشی و جرقه باید از پیش بند ضد شعله یا ژاکت های جوشکاری ساخته شده از چرم، مواد مقاوم در برابر آتش یا مواد مناسب دیگر استفاده کرد.

جرقه‌ها ممکن است در آستین‌ های بالا زده، جیب ‌های لباس یا سرآستین‌ های لباس و شلوار بنشینند. بنابراین آستین ها و یقه ها را باید دکمه دار باشند و جیب ها را از جلوی لباس و پیش بند حذف کرد.  برای کارهای سنگین و جوشکاری در ارتفاع، باید از شلوار های ساق مقاوم در برابر آتش، چکمه های بلند یا وسایل مشابه دیگر استفاده کرد.

سخن پایانی

جوشکاری عملیاتی است که در آن با استفاده از فشار، جریان الکتریکی و حرارت، دو قطعه فلز را به هم جوش می دهند. یکی از سخت ترین انواع این حرفه، جوشکاری در ارتفاع است. این کار را می توان به وسیله طناب های مخصوص، داربست و بالابر انجام داد.

جوشکاری در ارتفاع شامل دو نوع سنگین و سبک می باشد. جوشکاری سنگین مانند اسکلت سازی فلزی و جوشکاری سبک مانند در و پنجره سازی، نرده سازی، حفاظ پله اضطراری و ریل آساسنسور را شامل می شود.

برای انجام پروسه ابتدا باید قبل از جا به جا کردن دستگاه جوش، برق را قطع کرده و ارتفاع نبست به زمین عایق گردد. علاوه بر آن، نکات ایمنی مانند سیستم خنک کننده موتور جوشکاری، لباس مخصوص، حفظ ایمنی اتصالات و تجهیزات، سپر حفاظتی برای گیره های الکترود، عینک و ماسک جوشکاری رعایت گردد.

رایج ترین خطرات سلامتی ناشی از عملیات جوشکاری در ارتفاع، برش و لحیم کاری شامل قرار گرفتن در معرض دود فلزات و اشعه ماوراء بنفش (UV) است. خطرات ایمنی ناشی از این عملیات شامل سوختگی، آسیب چشم، برق گرفتگی، بریدگی و آسیب به انگشتان دست و پا می باشد.

سوالات متداول

1- آیا جوشکاری درارتفاع با طناب انجام می شود؟

بله هم می توان از طناب و هم داربست و بالا‌بر برای انجام جوشکاری در ارتفاع، استفاده کرد.

2-  قوانین ایمنی در انجام جوشکاری چیست؟

  • از خود در برابر دود و گازها محافظت کنید.
  • در برابر برق گرفتگی اقدامات احتیاطی را انجام دهید.
  • تجهیزات خود را بررسی کنید.
  • لباس مناسب کار بپوشید.
  • از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید.
خطرات جوشکاری در ارتفاع

ایمنی و خطرات جوشکاری

3- خطر اصلی هنگام جوشکاری در ارتفاع چیست؟

هنگام جوشکاری، شما در معرض خطر برق گرفتگی هستید. شوک الکتریکی چه از طریق شوک مستقیم و چه در اثر سقوط از ارتفاع پس از شوک، جدی ترین خطر ناشی از جوشکاری است و می تواند منجر به صدمات و تلفات جدی شود.

4- چگونه می توان از خطرات جوشکاری در ارتفاع جلوگیری کرد؟

استفاده از PPE مناسب مانند کلاه ایمنی جوشکاری و عینک برای محافظت از چشم و سر کارگران در برابر سرباره داغ، جرقه، نور شدید و سوختگی های شیمیایی است. کارگران جوشکار باید حداقل 30 دقیقه پس از اتمام جوشکاری در محل کار بمانند تا اطمینان حاصل شود که آتش سوزی اتفاق نیفتد.

5- در جوشکاری چه کارهایی را نباید انجام داد؟

  • جوشکاری در یک منطقه با تهویه ضعیف
  • عدم استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب
  • جوشکاری روی سطوح ناپایدار
  • تمیز نکردن سطوح جوشکاری

منابع معتبری که در نوشتن این مقاله از آنها بهره گرفته ایم: weldguru.com و au.linqhs.com

4.7 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها