مقالات

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم چیست

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم چیست

آلومینیوم در صنایع مختلف از هوا فضا گرفته تا کشتی سازی و همچنین ساخت تریلر یکی از اصلی ترین فلزات بوده و هست. مقاومت در برابر خوردگی آلومینیوم، ویژگی ای است که آن را برای استفاده در پروژه هایی که رطوبت وجود دارد و یا نیاز است وزن سازه کم باشد ، مطلوب می کند. جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم از روش های مطلوب برای جوشکاری این فلز است که در این مقاله به تشریح آن می پردازیم.

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم

وقتی نوبت به جوشکاری مواد می رسد ، کنترل گرمای ورودی یک امر کلیدی است. آلومینیوم با سرعت بیشتری نسبت به بسیاری از مواد (مانند فولاد) گرما را از محل جوش دور می کند. این ویژگی باعث می شود حوضچه جوشکاری سخت تر بوجود بیاید. از آنجایی که این ماده نقطه ذوب پایینی دارد، احتمال اینکه در معرض حرارت بسوزد وجود دارد. این احتمال در نقاطی که ورقه فلز نازک تر است بیشتر است. سایر چالش های دیگری که هنگام جوشکاری آلومینیوم با آن ها ممکن است مواجه شوید عبارتند از:

  • به دست آوردن ظاهر خوب در مهره یا خالجوش
  • آموزش دادن به اپراتورهای جوشکاری یا افراد جوشکار
  • به حداقل رساندن پاشش های جوشکاری اضافی ، سنگ زنی یا دوباره کاری پس از جوشکاری
  • جلوگیری از همجوشی ضعیف یا جوشکاری بیش از حد
  • مشکل در عمل تمیز کردن سطح ورقه برای از بین بردن لایه اکسید آلومینیوم روی سطح ورقه آلومینیوم

به همه این دلایل ، فرآیند جوشکاری TIG یا GTAW اغلب برای جوشکاری آلومینیوم ترجیح داده می شود ، زیرا کنترل خوبی بر روی ورودی حرارت و محل جوشکاری دارد. البته روند کار اکثرا کند است و اغلب آموزش دادن آن به اپراتورهای جوشکاری دشوار است.

برای کمک به دستیابی به بازدهی بیشتر ، جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم یک گزینه عالی در این زمینه است. روش جوشکاری پالسی میگ همچنین مزایای قابل توجهی نسبت به فرآیند جوشکاری MIG سنتی دارد که بعضی اوقات برای جوشکاری آلومینیوم استفاده می شود. جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم همچنین این توانایی را دارد که  کیفیت جوش را بالا ببرد.

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم چگونه کار می کند

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم، یک فرآیند انتقال اسپری اصلاح شده است. در این فرایند منبع تغذیه بین یک جریان پیک بالا و یک جریان پس زمینه کم بین 30 تا 400 بار در ثانیه تغییر می کند. در طول این تغییرات، جریان پیک قطره ای از سیم را جدا کرده و آن را به سمت اتصال جوش سوق می دهد. در همین زمان ، جریان پس زمینه، قوس را حفظ می کند اما گرمای ورودی کمی دارد که انتقال فلز در آن امکان پذیر نیست. این عمل با فرآیند انتقال اسپری استاندارد متفاوت است. در عمل فرایند انتقال اسپری استاندارد، قطرات ریز فلز مذاب به طور مداوم به داخل اتصال جوش منتقل می شوند. همچنین در این فرایند حوضچه جوش آرام آرام خنک می شود تا از سوختن فلز جلوگیری کند.

مزایای جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم

از جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم، می توان برای جوشکاری آلومینیوم ضخیم و نازک استفاده کرد. این فرایند نسبت به فرایند انتقال اسپری سنتی، حوضچه جوش خنک تری را تولید می کند و آن را در همه موقعیت های جوشکاری قابل استفاده می کند.

در بخشهای نازک آلومینیوم، سوختن فلز به حداقل می رسد و کنترل گرمای ورودی راحت تر است. همچنین احتمال تاب خوردگی فلز در آن کم است. این کنترل اغلب امکان استفاده از سیم با قطر بزرگتر (تا 3.64 اینچ) را فراهم می کند ، که به نوبه خود سرعت رسوب و بهره وری را افزایش می دهد. اپراتور جوشکاری در زمان کمتری – بدون خطر افزودن مقدار بیش از حد گرما ، می تواند فلز بیشتری را جوش دهد. در بسیاری از موارد ، جوشکاری پالسی میگ می تواند سرعت تغذیه سیم و سرعت حرکت را سریعتر کند.  در عین حال این نوع جوشکاری باعث افزایش بهره وری نیز می شود، در حالی که همزمان ورودی حرارت را کاهش می دهد، تنش پسماند را کاهش می دهد و همچنین از اعوجاج جلوگیری می کند.

فرآیند پالسی میگ، کنترل جهت خوبی بر روی حوضچه جوش فراهم می کند. یادگیری فرآیند و ایجاد جوش هایی با ظاهر مناسب را برای اپراتورهای جوشکاری جدید الورود به این عرصه آسان می کند. علاوه بر این ، برای پل زدن شکاف های اتصال جوش به خوبی کار می کند و می تواند به عمل تمیز کردن مورد نیاز برای از بین بردن لایه اکسید آلومینیوم روی سطح کمک کند. با این وجود توجه داشته باشید که جوشکاری میگ پالسی جایگزین خوبی برای عملیات قبل از جوشکاری مانند از بین بردن اکسیدها با استفاده از یک برس سیم مفتول ضدزنگ یا وسیله مورد استفاده دیگر نیست.

بیشتر بخوانید: 

جوشکاری دبل پالسی با میگ چیست

از دیگر مزایای جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم می توان به توانایی کنترل مشخصات خالجوش و همچنین بهبود قوس و توقف آن اشاره کرد.

با استفاده از برخی منابع تغذیه ای برای انجام فرآیند پالسی میگ ،افراد جوشکار می توانند عرض قوس را تنظیم کنند. انجام این کار به آنها کمک می کند مشخصات خالجوش را با برنامه مطابقت دهند. به عنوان مثال ، خالجوش های وسیعتر، می توانند اتصال خوبی در هر دو طرف اتصال بوجود آورد ، در حالی که یک خالجوش باریک به ایجاد همجوشی خوب در ریشه اتصال کمک می کند.

یک پروژه پالسی میگ خوب همچنین کنترل بیشتری را در شروع و توقف قوس ارائه می دهد. هنگامی که فرد جوشکار قوس را شروع می کند ، فرآیند باید انرژی بالاتری را فراهم کند ، که بتواند همجوشی خوبی را ارائه دهد ، اما سپس مقدار انرژی وارد شده به جوش را کاهش می دهد تا از سوختن فلز جلوگیری کند و کنترل بیشتری بر ظاهر خالجوش ایجاد کند.

از آنجا که آلومینیوم به سرعت گرما را از منطقه جوش دور می کند ، ایجاد حوضچه جوش انرژی بیشتری نسبت به فولاد نیاز دارد. با این حال ، از آنجا که آلومینیوم دارای نقطه ذوب نسبتاً کمی است ، بخشهای نازک آلومینیوم (که جرم کمتری برای انتقال گرما دارند) در معرض سوختن و تاب خوردن هستند. به طور خلاصه ، بین تأمین انرژی کافی برای اطمینان از همجوشی خوب و در عین حال کنترل گرمای ورودی برای جلوگیری از بروز مشکلات ، یک تعادل باید وجود داشته باشد.

در بسیاری از کاربردهای فلز آلومینیوم ، مانند تریلرها ، بدنه و اجزای کامیون (به عنوان مثال ، جعبه های بار) ، ساخت قایق و … ، ضخامت مواد حدودا 3.8 اینچ و نازک تر است. برای اجزای نازک ، فرآیند جوشکاری پالسی میگ مسائل کنترل گرما را حل می کند.

جوشکاری پالسی میگ همچنین کنترل بهتری بر روی حوضچه جوش هنگام جوشکاری خارج از موقعیت را فراهم می کند. از این رو اپراتورهای جدید را قادر می سازد تا فرآیند را به راحتی فرا بگیرند و اپراتورهای باتجربه برای کنترل ظاهر خالجوش ها از آن بهره می برند.

جوشکاری پالسی میگ به خوبی با بخشهای نازک و ضخیم کار می کند زیرا این یک فرآیند انتقال اسپری اصلاح شده است. دستگاه جوش بین جریان پیک بالا و جریان پس زمینه کم 30 تا 400 بار در ثانیه جابجا می شود (شکل زیر این واقعیت را نشان می دهد).

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم

تکنولوژی پالسینگ

سیستم های پالسی میگ مانند سیستم های XR-AlumaFeed® دارای برنامه های پالسینگ دار داخلی برای سیم های آلومینیومی سری 4000 و 5000 در قطرهای 0.35، 3.64 (0.047) و 1.16 (0.062) هستند. مهم تر از همه اینکه، سیستم ها با اپراتورها مشکلی ندارند. در بسیاری از موارد ، تمام کاری که اپراتورها انجام می دهند، تنظیم سرعت تغذیه سیم برای مطابقت با فلزی است که بر روی آن کار می کنند. برای مواد ضخیم تر از سرعت های بالاتر و برای مواد نازک تر از سرعت های پایین تر استفاده می کنند. سیستم ها سایر متغیرهای ولتاژ و پالس را به طور خودکار تنظیم می کنند.

از این لحاظ ، استفاده از سیستم های پالسی میگ که اپراتورها فقط به تنظیم سرعت تغذیه سیم نیاز دارند نسبت به سیستم های معمولی MIG ، که اپراتورها باید سرعت و ولتاژ تغذیه سیم را تنظیم کنند ، آسان تر است.

یکی از بزرگترین تفاوت های فناوری جدید پالسینگ در مقایسه با فناوری پالس قدیمی این است که اپراتورها را مجبور به نگه داشتن قوس طولانی تر نمی کند. با استفاده از یک عملگر کنترل طول قوس در جلو صفحه، اپراتورها می توانند طول قوس مورد نظر خود را تنظیم کنند.

 فقط با تنظیم سه متغیر- سرعت تغذیه سیم ، طول قوس و کنترل قوس – جوشکاران با تجربه MIG می توانند استفاده از سیستم های پالسی میگ را فقط با چند ساعت آموزش، یاد بگیرند. آنها اغلب با این روش به بازدهی بیشتری می رسند. برای شرکت هایی که به دنبال نیروی جدید الاستخدام هستند، آموزش جوشکاری پالسی میگ می تواند مدت زمان مورد نیاز برای یاددهی را کاهش دهد.

منابع : millerweldspulsed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *