مقالات

تورچ جوشکاری چیست و چه کاربردی دارد؟ | welding torch

تورچ جوشکاری چیست

در سیستم جوشکاری اتوماتیک از تورچ جوشکاری استفاده می شود تا الکترود جوشکاری به داخل قوس هدایت شود ، این امر به منظور هدایت قدرت جوشکاری به الکترود و تأمین محافظت از ناحیه قوس انجام می شود . انواع مختلفی از تورچ های جوشکاری وجود دارد و انتخاب آن به فرآیند جوشکاری ، تغییر روند جوشکاری ، جریان جوشکاری ، اندازه الکترود و محیط محافظ بستگی دارد .

تورچ جوشکاری را می توان با توجه به نحوه خنک کردن آنها دسته بندی کرد. آنها ممکن است با آب یا با هوای محیط خنک شوند. تورچ را می توان برای فرآیند جوشکاری الکترودهای مصرفی از قبیل قوس فلزی گازی یا جوشکاری قوسی تو پودری استفاده کرد . در روند استفاده از آن ها ممکن است از گاز محافظ استفاده شود یا لازم نباشد.

تورچ جوشکاری را می توان با توجه به اینکه آیا مشعل مستقیم است یا خم است دسته بندی کرد . مشعل با وجود خمیدگی اغلب برای برنامه های جوشکاری قوسی رباتیک استفاده می شود تا دسترسی به جوش را فراهم کند . عملکرد اصلی مشعل ، انتقال جریان جوش به الکترود است . در فرآیندهای با الکترود مصرفی ، این امر به معنای انتقال جریان به الکترود در هنگام حرکت الکترود از داخل مشعل است.

دومین کار اصلی تورچ جوشکاری یا مشعل جوشکاری ، انتقال گاز محافظ در صورت استفاده ، به ناحیه قوس است. جوشکاری قوس فلزی گازی از گاز محافظ استفاده می کند که ممکن است یک گاز فعال باشد که معمولاً دی اکسید کربن یا مخلوطی از یک گاز بی اثر ، به طور معمول آرگون ، با CO 2 یا اکسیژن است.

نازل تورچ جوشکاری دارای یک سوراخ برای بیرون راندم مخلوطی از گاز های استیلن و اکسیژن است . سایز سوراخ روی نازل تورچ جوشکاری با عددی که روی آن است مشخص می شود . عدد 1 سوراخی با اندازه متعادل است اما عدد 6 به بزرگترین سوراخ اشاره می کند .

تورچ جوشکاری

هنگام خرید مشعل جوشکاری میگ به چه مواردی باید دقت کرد

همه تورچ های جوشکاری میگ یکسان ساخته نشده اند . وقتی صحبت از تورچ جوشکاری میگ و مواد مصرفی برای انجام کار می شود ، غالباً نمی توان فکر زیادی کرد. با این حال ، انتخاب اشتباه می تواند تأثیر عمیقی بر روند جوشکاری شما داشته باشد و می تواند عملکرد تجهیزات جوشکاری را تحت تأثیر قرار دهد. مشعل های جوشکاری MIG بیشترین تجهیزات مورد استفاده در طی فرآیند جوشکاری MIG هستند و در معرض بدترین محیط کار قرار دارند. این اغلب می تواند تأثیر بسزایی در کیفیت جوش ، بهره وری و افزایش خرابی دستگاه جوش داشته باشد. اغلب تصور می شود که همه مشعل های جوش MIG یکسان هستند ، بنابراین وقتی جوشکار با توجه به خرید یک مشعل جدید جوشکاری میگ ، قیمت اغلب تبدیل به یک عامل تعیین کننده در هنگام خرید تورچ جوشکاری می شود.

آیا قیمت فاکتور تعیین کننده در هنگام خرید تورچ جوشکاری میگ است

مشعل های جوشکاری MIG می توانند از نظر کیفیت بین هر تولید کننده تفاوت زیادی داشته باشند ، تفاوت می تواند تأثیر عمیقی بر عملکرد و هزینه کل مشعل MIG  داشته باشد. مشعل های جوشکاری  میگ  با کیفیت عالی طوری طراحی شده اند تا طول مدت خرابی را به حداقل برسانند ، کیفیت ضعف جوش و خرابی زودرس مشعل را به حداقل برسانند . همه این مزایا می توانند پس انداز بلند مدت قابل توجهی را به همراه داشته باشند. اگر تنها مزیتی که مشعل جوشکاری MIG ارائه می دهد قیمت پایین آن است ، به طور کلی به این معنی است که با استفاده از اجزای کم هزینه تولید شده است.  این بدان معناست که مشعل جوشکاری میگ در مقایسه با اجزای با کیفیت بالاتر دوام نخواهد داشت. عموماً مواد مصرفی کم هزینه در نهایت نیاز به تعویض دارند ، جایگزین کردن و آسیب دیدن منظم قطعات ثانویه در فرایند سخت تر است. توجه صرف به قیمت فقط و عدم درنظر گرفتن واقعیت های دیگر در مشتریان ، این واقعیت را به دنبال دارد که برخی از شرکت ها برای پایین آوردن قیمت از مواد اولیه ارزان استفاده می کنند .

ویژگی های تورچ جوشکاری میگ موجود در بازار

تورچ های جوشکاری شده خنک شونده با هوا و نیمه اتوماتیک از بهترین نوع های تورچ جوشکاری هستند . آن ها دارای چرخه وظیفه 60% در مخلوط گازها هستند . ویژگی های موجود در برخی از تورچ های جوشکاری به شکل زیر است .

دسته  C

برخی از مشعل های جوشکاری دارای دسته جدید C هستند . این دسته تمام مزایای دسته سری T ، به علاوه مزایای ارگونومیکی اضافی را به شما می دهد. این امر سبب می شود جوشکار بدون صرف هزینه از راحتی بالاتری برخوردار باشد . تسکین فشار اضافی همچنین با جلوگیری از لرزاندن آن به محافظت از کابل برق کمک می کند و به بهبود قابلیت تغذیه سیم کمک می کند.

تورچ جوشکاری

گردن تورچ Q T

گردن های مشعل جوشکاری از جنس آلومینیوم بوده و مقاومت بالایی دارند . آنها به صورت گردن ثابت یا قابل چرخش در دسترس هستند. یک لوازم جانبی اضافی برای گردن نیز موجود است که برای کاهش قرار گرفتن در معرض گرما برای اپراتورهایی که ترجیح می دهند از مشعل گردن در طول فرآیند جوشکاری مواظبت کنند ، طراحی شده است.

تورچ جوشکاری

نوک مصرفی

مواد مصرفی به گونه ای طراحی شده اند که از قوس بسیار پایدار و پوشش محافظ گاز حوضچه جوش استفاده کنند تا از تخلخل اطمینان حاصل شود .مواد مصرفی باید سه یا چهار برابر بیشتر از نوک تماس و افزایش عمر نازل طول عمر داشته باشند . این ویژگی به کاهش کیفیت ضعف جوش ناشی از انتقال الکتریسیته نامناسب کمک می کند و به از بین بردن کمرهای سوختگی نوک تماس کمک می کند ، که می تواند منبع اصلی ساعت جوش از دست رفته باشد. مواد مصرفی جایگزین برای از بین بردن خرابی هنگام فرآیند جوشکاری ، به حداکثر رساندن بهره وری و کمک به کاهش هزینه های عملیاتی طراحی شده اند . همه این ویژگی ها به بازده بیشتر سرمایه گذاری شما کمک می کند.

تورچ جوشکاری

نوک تماس

نوک تماس ، نقش مهمی در فرآیند جوش MIG دارند ، زیرا آن ها وظیفه انتقال جریان جوش به سیم را به محض عبور از نوک و قوس جوشکاری بر عهده دارند . برخی از آن ها طوری طراحی شده اند که ، یک منطقه تماس بزرگ بین نوک تماس و دیفیوزر گاز ایجاد می کنند . این امر باعث افزایش طول عمر قطعه ، انتقال حرارت عالی و هدایت الکتریکی می شود . اغلب این نوک های تماس برای کار با مشعل های 200 تا 600 آمپر و برای قطر سیم های 0.6 تا 3.2 میلی متر کاربرد دارند .

تورچ جوشکاری

گاز پخش کن

قطعه گاز پخش کن تورچ جوشکاری ، دارای قطع کننده مثبت است که نوک تماس را در یک موقعیت ثابت برای جوشکاری با کیفیت پایدار امن می کند .

تورچ جوشکاری

سیستم thread

با استفاده از سیستم thread ، باز کردن نازل ها از دیفیوزر نمی تواند از این ساده تر باشد. فقط یک پیچش سریع چیزی است که برای پاک کردن یا تعویض آنها استفاده می شود. آنها دارای دیواره ضخیم تر و مواد عایق استفاده شده در نازل جوش هستند . این امر باعث طول عمر بیشتر نازل ها می شود .

لود لاینر

لود لاینر ها از سیم های کربنی مرغوب ساخته شده اند . زمانی که لاینر خم می شود ، مشکلات مربوط به تغذیه سیم را برطرف می کند و سبب طول عمر قطعه می شود . این لاینر ها جلوی تفنگ میگ نصب شده اند .

در یک مشعل جوشکاری میگ ، چگونه یک لاینر تورچ را تعویض کنیم ؟

 • قسمت جلویی مصرفی (نازل جوشکاری ، نوک تماس و دیفیوزر) را بردارید.
  تورچ جوشکاری
 •  با استفاده از انبردست لود لاینر  را از مشعل خارج کنید . سپس درپوش محافظ لود لاینر جدید را که قرار است مورد استفاده قرار گیرد بردارید .
  تورچ جوشکاری
 • لود لاینر جدید را در داخل گردن تورچ قرار دهید . از سیم جوش به عنوان راهنما استفاده کنید . لاینر را به انتهای تورچ فشار دهید .لاینر را با استفاده از فشار های کوتاه به پایین مشعل فشار دهید تا از لرزش سیم و لاینر جلوگیری کنید .
  تورچ جوشکاری
 • زمانی که دیگر لاینر در مشعل حرکت نکرد ، یک فشار نهایی وارد کنید و مطمئن شوید که به درستی سر جای خود قرار گرفته است .
 • در آخر ، قطعات نهایی ( نازل ، نوک تماس و دیفیوزر ) را نصب کنید . حالا تورچ برای جوشکاری آماده است .

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم . منتظر نظرات شما هستیم .

منبع :robot-weldingquorametalfabsupplies

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها