مقالات

فرایند جوشکاری و راه های انجام آن چیست؟

نحوه جوشکاری

فرایند جوشکاری در واقع فرآیند استفاده از جریان الکتریکی برای گرم کردن و ذوب فلز است تا بتوانید دو قطعه فلز را به هم پیوند دهید. روش های مختلفی برای جوشکاری وجود دارد ، اما دو روش محبوب برای جوشکاری در خانه شامل جوش قوس فلزی یا جوشکاری MIG و جوش قوس الکتریکی است که در غیر این صورت جوشکاری چوب شناخته می شود. در حالی که در ابتدا جوشکاری می تواند تهدیدآمیز به نظر برسد ، هنگامی که اقدامات ایمنی مناسب را انجام دهید و با استفاده از دستگاه جوش خود تمرین کنید، بسیار ساده است. در ادامه مقاله راهکار ها و نحوه جوشکاری را به شما آموزش می دهیم.

روش های ایمن ماندن

1- خرید کلاه ایمنی جوش و عینک ایمنی

جرقه ها و نوری که در فرایند جوشکاری مشاهده می گردد بسیار روشن است و می تواند به چشم شما آسیب برساند. همچنین احتمال وجود بقایای فلزی یا جرقه در صورت شما وجود دارد. برای محافظت از چشم و صورت خود در برابر جرقه ها و گرمای حاصل از دستگاه جوش ، یک کلاه ایمنی جوش تیره کننده خودکار و یک عینک ایمنی را بصورت آنلاین یا در فروشگاه سخت افزاری خریداری کنید.

2- دستکش جوشکاری سنگین داشته باشید

دستکش را بصورت آنلاین یا فروشگاه سخت افزاری خریداری کنید. دستکش های جوشکاری به طور معمول دستان شما را از شوک الکتریکی ، گرما و تابش محافظت می کنند. همیشه هنگام جوشاندن چیزی، دستکش بپوشید.

3- پیش بند چرمی بپوشید

پیش بند از تماس جرقه های دستگاه جوش از تماس با لباس یا جلوگیری از سوختن بالقوه شما جلوگیری می کند. یک پیش بند با دوام و غیر قابل اشتعال را بصورت آنلاین یا در فروشگاه سخت افزار دریافت کنید.

4- در یک منطقه با تهویه مناسب کار کنید

فرآیند جوشکاری هوا را با بخارات و گازهایی که برای استنشاق خطرناک هستند ، آلوده می کند. هنگام جوشکاری می خواهید در یک فضای باز با پنجره های باز یا درها کار کنید. هرگز فولاد گالوانیزه را جوش نکنید زیرا گاز خطرناکی ایجاد می کند.

5- جوشکار خود را قبل از شروع بازرسی کنید

به همه سیمها ، شیلنگها و اتصالات موجود در جوشکار خود نگاه کنید. قبل از استفاده از جوشکار ، اجزای آسیب دیده یا فرسوده را جایگزین کنید. بعضی از جوشکارها در فواصل منظم به کالیبراسیون نیاز دارند.

نحوه جوشکاری1

آماده سازی فلز برای فرایند جوشکاری

1- قبل از جوشکاری ، هر رنگی را خراشیده و روی آن را زنگ بزنید. از یک کاغذ سنباده 80 گرمی ، یک برس سیمی یا یک چرخ زاویه با فلپ دیسک استفاده کنید و از سطح فلز رنگ شده بالا بروید. رنگ و زنگ زدایی را ادامه دهید تا اینکه فلز شما فلزی و براق به نظر برسد.

نکته مهم
  • اگر در حال کار با فلز ضخیم هستید ، لبه ها را با یک چرخ زاویه باریک کنید تا اطمینان حاصل شود که جوش می تواند به طور کامل نفوذ کند. رنگ و زنگ زدگی اتصال الکتریکی ایجاد شده توسط جوشکار را مهار می کند.

2- فلز را با استون پاک کنید. فلز شما همچنین باید عاری از گرد و غبار یا زباله باشد زیرا می تواند توانایی شما در ایجاد جوش خوب را مهار کنند. استون باید آلودگی هایی را که می تواند با توانایی جوش شما ایجاد کند، از بین ببرد.در هنگام جوشکاری فلز را با یک دستمال تمیز خشک کنید. سطح فلز را مالش دهید و مطمئن شوید که هر یک از استون های باقی مانده را از شستن آن جدا کنید. بگذارید فلز قبل از شروع به جوش کاملاً خشک شود.

نحوه جوشکاری1

فرایند جوشکاری با استفاده از جوشکار MIG

1- اطمینان حاصل کنید که جوشکاری MIG شما به درستی تنظیم شده است. همچنین جوشکاری MIG شما دارای سیم روی قرقره است. به نوک اسلحه جوش نگاه کنید تا مطمئن شوید که به درستی از درون اسلحه تغذیه می شود. اطمینان حاصل کنید که قوطی های محافظ گاز شما به درستی تنظیم شده اند و دستگاه جوشکاری شما در حالت کار مناسب قرار دارد.

2- جوشکاری MIG  باید همراه با یک گیره زمینی انجام شود. در صورت لمس کردن میز خود، باعث جلوگیری از برق گرفتن شود.

3- اسلحه جوش را با هر دو دست نگه دارید. یک دست را روی میز که در حال جوشکاری آن هستید استراحت دهید و از آن برای کنترل جهت اسلحه در هنگام جوش استفاده کنید. دست دیگر شما باید اسلحه را به خود بگیرد ، با انگشت اشاره آماده فشار دادن ماشه است.

نکته

به یاد داشته باشید هنگام کار با دستگاه جوش و انجام فرایند جوشکاری ، از دستکش استفاده کنید.

4- نوک اسلحه جوش را با زاویه 20 درجه قرار دهید. قرار دادن اسلحه با زاویه 20 درجه در برابر قطعه فلز به شما کمک می کند تا هنگام جوشکاری به درون فلز نفوذ کنید. به این حالت معمولاً به عنوان موقعیت فشار نیز گفته می شود.

5- دستگاه جوشکاری را روشن کرده و ماشه را فشار دهید. کلاه ایمنی جوش را روی صورت خود پایین آورده و ماشه را روی اسلحه فشار دهید. این باید یک جرقه روشن در پایان تفنگ جوش شما ایجاد کند. صورت خود را از جوش دور نگه دارید تا به خود آسیب نرسانید و بخار سمی را استنشاق نکنید.

6- اسلحه را روی فلز به آرامی حرکت دهید تا جوش ایجاد شود. نوک تفنگ جوشکاری را بر روی تکه فلز فشار دهید. جرقه ها باید توسط تفنگ جوشکاری ایجاد شوند. حلقه های کوچک با اسلحه خود را به عنوان جوش بسازید. هنگامی که قطعه فلزی را پایین می آورید، شروع به دیدن فلز داغ در پشت نوک اسلحه جوش خود می کنید. پس از پایان جوش خود ، ماشه را رها کنید و دستگاه جوشکاری خود را خاموش کنید.

فرایند جوشکاری با استفاده از جوشکار استیک

1- در انجام فرایند جوشکاری دستگاه جوشکاری را روی DC مثبت تنظیم کنید. قطبیت موجود در دستگاه شما تعیین می کند که آیا شما با جریان متناوب (AC) یا جریان مستقیم (DC) جوش می کنید. تنظیم DC روی دستگاه شما دارای DC منفی و DC مثبت خواهد بود.

2- تقویت کننده را روی جوش چوب خود قرار دهید. به دستورالعمل یا بسته بندی الکترود جوشکاری که قصد استفاده از آن برای جوشکاری را دارید ، نگاهی بیندازید. آنها بسته به نوع مواد ساخته شده از آنها ، یک آمپراژ توصیه شده برای آنها خواهند داشت. با استفاده از دستگیره دستگاه جوش خود دستگاه را روی آمپراژ مورد نظر خود در بسته بندی الکترود قرار دهید.

 نکات مهم
  • اگر میله ها دامنه امپر را فراهم می کنند ، اختلاف را تقسیم کنید. رایج ترین الکترود جوشکاری شامل 6010 ، 6011 و 6013 است.

3- دستگاه جوش خود را روی سطح قرار دهید. ابتدا سطح را تمیز کنید تا اطمینان حاصل شود که اتصال قوی وجود خواهد داشت. سپس گیره جوشکاری خود را بگیرید و آن را روی میز کار کنید. این کار باعث می شود تا هنگام جوشکاری ، از جریان الکتریسیته جلوگیری کنید.

نحوه جوشکاری3

4- میله خود را درون اسلحه جوش قرار دهید.  برخی از جوشکارهای چوبی گیره جوشکاری برای اسلحه جوش خود دارند و برخی دیگر اسلحه جوشکاری سنتی تری دارند. میله خود را درون نوک اسلحه جوش قرار داده و نوک آن را محکم کنید تا میله در اسلحه بماند. اگر گیره دارید ، میله جوش را بین گیره ها قرار دهید و آنها را ببندید. اسلحه جوش خود را با دو دست نگه دارید. نگه داشتن اسلحه با دو دست باعث افزایش دقت شما می شود و به شما در جوش خطوط محکم تر کمک می کند. دست غالب خود را بالای بالای تفنگ جوش ببندید و از دست دیگر خود برای پشتیبانی از تفنگ جوشکاری از پایین استفاده کنید.

ادامه فرایند جوشکاری با استفاده از جوشکار استیک

5- میله جوشکاری را بر روی فلز بکشید. روی نوک میله به آرامی روی فلز ضربه بزنید و جرقه ها باید شروع به شکل گیری کنند. میله بسیار مانند مسابقه عمل خواهد کرد و قبل از اینکه قوس بزنید باید اصطکاک وجود داشته باشد. هنگامی که جرقه ها را می بینید و می شنوید ، جوش خود را با موفقیت شروع کرده اید.

6- با میله جوشکاری یک خط مستقیم درست کنید. به آرامی ورقه فلز را با میله خود به پایین حرکت دهید. همانطور که در یک خط می روید ، فلز ذوب باید استخر پشت میله شما را تشکیل دهد. این به اندازه جوش خواهد بود. جوش یا “مهره” مناسب ضخامت آن در حدود 1 ⁄ 2 اینچ (1.3 سانتی متر) خواهد بود.

7- برای جوشکاری 1-2 ثانیه فلز را با میله جوشکاری لمس کنید. اگر میله را از فلز بلند کنید ، این کار باعث ایجاد جرقه ها می شود. می توانید میله را بر روی یک تکه فلز به مدت 1-2 ثانیه نگه دارید تا به سرعت جوش تک گرد ایجاد شود. در صورت نیاز به ایجاد جوش سریع روی قطعات خاصی از فلز مفید است. سرباره را با چکش بشکنید. پس از ایجاد جوش ، فلز مانند یک پوسته روی جوش شکل می گیرد. این ماده سرباره نامیده می شود و فوق العاده داغ است. سرباره را با چکش به آرامی شیر دهید تا در ورق ها خاموش شود. سرباره را با یک برس سیم تمیز کنید. از برس سیمی استفاده کنید و به پشت و روی جوش مالش دهید. سرباره باقی مانده را تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه ضایعات فلزی در جوش باقی نمانده است.

منابع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *