مقالات

جوشکاری آرگون بر روی آلومینیوم | argon welding on aluminium

جوشکاری آرگون بر روی آلومینیوم | argon welding on aluminium

اطمینان از اتصال جوشی باکیفیت قطعات آلومینیومی فقط در هنگام جوشکاری TIG امکان پذیر است . یک الکترود آلومینیومی می تواند با یک الکترود معمولی جوش داده شود ، اما به پردازش های طولانی تری نیاز دارد . جوشکاری آرگون آلومینیوم این امکان را به شما می دهد تا با موادی با ضخامت های مختلف کار کنید ، اتصال هایی ایجاد کنید که خاصیت خوبی دارند . این امر به ویژه در هنگام تعمیر اتومبیل ، قایق یا کانتینر های مختلف ضروری بنظر می رسد .

در هنگام جوشکاری آرگون آلومینیوم چه مواردی باید در نظر گرفت

جوش آرگون کاملاً متنوع است ، که به شما امکان می دهد ضخامت های مختلف مواد را با این روش متصل کنید و با آلیاژهایی که جوشکاری آنها دشوار است کار کنید . اساس آن قوس الکتریکی است که بین الکترود تنگستن و محصول ایجاد می شود . شکل ظاهری آن توسط جریان مستقیم یا متناوب عرضه شده به مشعل و جرم متصل به قطعات جوش داده شده تأمین می شود . گاز بی اثر به عنوان محافظ حوضچه جوش عمل می کند . اما آلومینیوم و آلیاژهای آن دارای چندین ویژگی خاص هستند که شما باید هنگام جوشکاری آنها را بدانید و در نظر بگیرید .

یکی از مشکلات ، فیلم اکسیدی است که روی سطح ماده تشکیل شده است. در طول تعامل یک فلز با اکسیژن ظاهر می شود . این فیلم در دمای 2000 درجه سانتی گراد ذوب می شود . اما خود آلومینیوم بعد از تنها 500 درجه شروع به شکل گیری به حالت مایع می کند . بنابراین ، با انتخاب جریان زیاد و ذوب کردن اکسید ، ایجاد یک اتصال غیرممکن است . با تنظیم کردن پارامترهای کوچک دستگاه ، به هیچ وجه امکان شروع فرآیند ایجاد حوضچه جوش امکان پذیر نیست . بنابراین ، جوشکاری آرگون آلومینیوم با قوس الکتریکی شامل تمیز کردن اولیه سطح فلز از اکسید است . این امر توسط یک برس خاص یا حلال حاصل می شود ، پس از آن لازم است بلافاصله روند جوشکاری شروع شود.

جوشکاری آرکون آلومینیوم

مشکل بعدی ریزسنجی مواد است. در محیط های با رطوبت بالا ، آلومینیوم مقداری از آب هوا را جذب می کند . هنگامی که محصول شروع به گرم شدن با قوس الکتریکی می کند ، ماده جوش داده شده رطوبت سطح را آزاد می کند . این امر می تواند بر کیفیت شکل گیری جوش و چگالی تماس با محصول تأثیر بگذارد. اگرچه آرگون می تواند بلافاصله پخته شود ، اما گرم کردن به میزان کم مواد با مشعل گاز در دمای 150 درجه توصیه می شود . این امر باعث می شود رطوبت اضافی تبخیر شود و روند جوشکاری را بهبود بخشد.

جوشکاری آرگون آلومینیوم همچنین به محافظت مناسب از فلز مذاب در برابر هوای خارجی نیاز دارد . برای این کار میزان صحیح جریان گاز را تنظیم کنید . تامین نا کافی از عامل دومی منجر به کف کردن فلز و سوختن تنگستن خواهد شد .

یکی دیگر از چالش های افراد جوشکار تازه کار ، تشکیل قیف در انتهای جوش است . اگر قوس به طور ناگهانی قطع شود ، دهانه ای ظاهر می شود . نگه داشتن طولانی مدت مشعل در یک مکان منجر به گرم شدن غیر ضروری و گسترش حوضچه جوش می شود . بنابراین ، جوش آرگون قوسی آلیاژهای آلومینیوم نیاز به تنظیمات اضافی در حالت ضعیف قوس دارد ، که باعث کاهش تدریجی قدرت جریان می شود . با توجه به این ویژگی های مواد ، می توانید پارامترهای ولتاژ جوشکاری را به درستی تنظیم کرده و با دستان خود یک جوش با کیفیت درست کنید .

فناوری جوشکاری آرگون آلومینیوم برای مبتدیان

فرآیند جوشکاری آرگون آلومینیوم نه با جریان مستقیم بلکه با جریان متناوب انجام می شود . بنابراین می توانید به نتایج بهتری دست پیدا کنید. بهتر است اولین جوش خود را روی سطوح تمرینی شروع کنید:

 • صفحات را در موقعیتی که راحت هستید قرار دهید
 • توصیه می شود برای از بین بردن رطوبت ، مواد را تا 150 درجه گرم کنید.
 • لایه نسوز فوقانی با یک برس برداشته می شود. یا می توانید از یک حلال برای این کار استفاده کنید .
 • مشعل به سمت محصول آورده می شود تا فاصله 3 میلی متری بین الکترود و سطح باقی بماند . دکمه فشرده شده و قوس روشن می شود . آب شدن آلومینیوم به ناخالصی های موجود در ترکیب بستگی دارد.
 • هنگامی که یک استخر کوچک از فلز مذاب (استخر جوش) ایجاد می شود ، یک ماده افزودنی می تواند وارد منطقه جوش شود
 • مشعل جوشکاری بطور مستقیم باید از سمت راست به چپ هدایت شود. در صورت داشتن جوش گسترده ، حرکات نوسانی لازم خواهد بود.
 • پس از اتمام اتصال درز ، دکمه فشرده می شود و قوس به تدریج محو می شود . مشعل در بالای منطقه جوش نگه داشته می شود تا گاز به طور کامل متوقف شود.

تنظیمات و حالت های دستگاه های جوشکاری آرگون آلومینیوم

جوشکاری TIG آلومینیوم  ، فقط در جاهایی که دستگاه ها نه تنها با جریان مستقیم بلکه با جریان متناوب کار می کنند ، قابل انجام هستند . با وجود فراوانی نوسانات ولتاژ ، بهترین جوش با آخرین تنظیم بدست می آید. قطبیت می تواند مستقیم یا معکوس باشد . پارامترهای ولتاژ را می توان بر اساس ضخامت مواد تنظیم کرد:

ایجاد یک منبع جریان از نوع پله ای ، با احتراق یکنواخت ، مقدار صعودی در طی فرایند جوش و میرایی تدریجی در انتهای احتراق مهم است . این امر از تشکیل دهانه در انتهای مفصل جوش جلوگیری می کند.

سرعت جریان آرگون در حین جوشکاری روی فشار سنجی نزدیک به شیلنگ گاز تنظیم می شود . مدلهای روسی باید در بازه 6 تا 11 لیتر نصب شوند . اگر در این فرایند از فشارسنج استفاده شود ، می توانید از مخزن  8 لیتری استفاده کنید .

در تنظیمات دستگاه جوش ، مهم است که زمانی را برای تمیز کردن ، بعد از سوختن قوس اختصاص دهید . زمان تغذیه آرگون پنج ثانیه تنظیم شده است ، که این زمان برای محکم شدن حوضچه جوش و خنک شدن الکترود کافی است .

انتخاب مواد پرکننده و یا فیلر

از آنجا که آلومینیوم نسبتاً سریع ذوب می شود ، با انتخاب قطر سیم پرکننده اشتباه ، ممکن است وقت نداشته باشید که آن را به منطقه جوش وارد کرده و یک جوش را تشکیل دهید . بنابراین ، ضخامت جوش باید برابر با ضخامت صفحات جوش داده شده باشد . همچنین در انتخاب ترکیب شیمیایی مواد پرکننده باید مراقب باشید .

انتخاب الکترود

فناوری جوشکاری آلومینیوم با آرگون همچنین به انتخاب صحیح یک الکترود تنگستن نیاز دارد که قطر آن باید تا حد امکان به ضخامت قطعات جوش داده شده نزدیک باشد . در طول ثانیه های اول سوختن ، الکترود در انتها به صورت قطره ای شکل می گیرد و بنابراین مجبور خواهید بود که یک جوش را انجام دهید. زمانی که الکترود به اندازه 3 تا 5 میلی متر باقی ماند باید از نازل جدا شود . هنگام جوشکاری ، پاشش های کوچک آلومینیوم به الکترود می چسبند ، که به اصلاح مجدد آن احتیاج دارد .

تمرین های طولانی مدت اثبات می کند که جوشکاری آرگون آلومینیوم ، موثرترین راه برای برای ایجاد اتصال بین دو یا چند عنصر است . اگر آلومینیوم را به صورت نیمه اتوماتیک جوش می کنید  ، به نوع خاصی از سیم جوش و یک استوانه با آرگون نیاز خواهید داشت . اما روش هایی وجود دارد که می توانند بدون گاز انجام شوند .

فن آوری جوشکاری آلومینیوم نیازمند افراد خبره است ، افراد مبتدی باید گام به گام این روش ها را انجام دهند . از ویژگی های آلومینیوم این است که در هنگام گرم شدن ، تغییر رنگ نمی دهد ، اما فولاد ضد زنگ یا درجه های متفاوتی از آلیاژ های فولاد اینگونه نیستند .

برخی از روش های جوشکاری آلومینیوم

با آموختن درس های متالورژی برای مبتدیان ، می توان روش صحیح جوشکاری آلومینیوم را در محیط گاز بی اثر انتخاب کرد. دستگاه های زیر برای جوشکاری آلومینیوم استفاده می شوند:

 • نصب شعله گاز؛
 • دستگاه قوس الکتریکی؛
 • دستگاه قوس آرگون.

در حالت اول از فلوکس استفاده می شود که مبتنی بر نمک های فلوراید و کلرید است. هنگام گرم شدن محل جوش ، شار فیلم اکسید را روی سطح آلومینیوم از بین می برد و اتصال در دمای نزدیک به نقطه ذوب اتفاق می افتد. جوشکاری توسط نوار آلومینیومی انجام می شود. میزان مصرف مواد با این روش حداقل است.  لازم به یادآوری است که شار سطح فلز را می خورد ، پس از اتمام کار جوشکاری ، لازم است شار باقی مانده را برداشته و آن قسمت را با آب بشویید.

جوشکاری آرکون آلومینیوم

جوشکاری قوس الکتریکی قطعات ، توسط جریان مستقیم و با قطبی معکوس انجام می شود . در این حالت از الکترودهای آلومینیومی یا یک سیم پرکننده با روکش پودری استفاده می شود . قوس با استفاده از الکترود ساخته شده از تنگستن ایجاد می شود . چنین الکترودی به مدت طولانی می تواند استفاده شود  و در نتیجه هزینه جوشکاری را کاهش می دهد . یک قوس ، بین الکترود تنگستن و بخشی که باید جوش داده شود مشتعل می شود . یک سیم آلومینیومی در منطقه سوختن قوس وارد می شود . در دمای بالا در منطقه احتراق ، فیلم اکسید روی سطح فلز از بین می رود . در این حالت آلومینیوم وقت لازم برای ورود به فاز مایع و نشت را ندارد. برای جوشکاری با کیفیت بالا ، سیم باید از سازه ای مشابه با فلز جوش داده شده برخوردار باشد . این روش جوشکاری به صورت نیمه اتوماتیک انجام می شود .

فناوری جوش آرگون

کارشناسان خاطرنشان می کنند که جوشکاری قطعات آلومینیومی با آرگون شامل چندین عمل متنوع است. فناوری جوشکاری نیمه اتوماتیک شامل وجود برخی مواد ، قطعات و مجموعه های خاص است. دستگاه آرگون قوس از سه واحد تشکیل شده است. قبل از جوشکاری ، هر یک از آنها باید در شرایط کار قرار گیرند . مصرف منابع ، بر هزینه نهایی تأثیر می گذارد. سیم پرکننده و آرگون قیمت بالایی دارند ، بنابراین باید آن ها را ذخیره کرد .

مواد مورد نیاز برای جوشکاری آرگون

دستگاه جوش آلومینیومی از واحدهای زیر تشکیل شده است:

 • منبع نیرو؛
 • سیلندر حاوی آرگون؛
 • فیدر سیم پرکننده.

سیم پرکننده روی سیم پیچ ها و قرقره ها به شبکه توزیع ارسال می شود. در شرکت های بزرگ صنعتی ، دستگاه های جوشکاری به یک خط متمرکز متصل می شوند که از طریق آن گاز بی اثر برای آن ها تأمین می شود. میز کار برای نصب قطعات جوش داده شده از جنس فولاد ضد زنگ است .

مزایا و معایب جوشکاری آرگون آلومینیوم

جوشکاری نیمه اتوماتیک محصولات آلومینیومی در محیطی پر از آرگون در مقایسه با سایر روش ها دارای چندین مزیت مهم است. اولین چیزی که باید توجه داشته باشید منطقه گرمایش کوچک است که باید جوش داده شود . چه مقدار گاز مورد نیاز است و چه نوع سیم مورد نیاز است مواردی هستند که قابل محاسبه است. جوش دارای عمق نفوذ یکسان در کل طول کار است .

مضرات جوش آرگون شامل پیچیدگی تجهیزات است. هنگام جوشکاری با یک دستگاه نیمه اتوماتیک ، تنظیم دقیق کلیه اجزای دستگاه مورد نیاز است . مهم است که سیم به تدریج در محل کار تغذیه شود  . برای انجام این کار ، باید فیدر را به درستی پیکربندی کنید . اگر سیم با ریتم یکنواخت تغذیه نشود ، سبب سوختن قوس می شود. در این حالت ، مصرف برق و آرگون افزایش می یابد . برای جوشکاری کارآمد آلومینیوم ، جوشکار باید مهارت این کار را داشته باشد.

رسانایی بالای الکتریکی و حرارتی آلومینیوم ، وزن بسیار کم ، همراه با خواص مکانیکی عالی آلیاژهای آن ، باعث شده است که این ماده در بسیاری از مناطق فعالیت های انسانی ضروری باشد. گویی در جبران مزایای آن ، جوشکاری فلز بسیار دشوار است . توانایی پخت آلومینیوم با کیفیت بالا همان چیزی است که یک جوشکار بسیار ماهر را از یک جوشکار آماتور متمایز می کند.

متدهای جوشکاری آرگون آلومینیوم

جوشکاری آرگون آلومینیوم ، تکنولوژی ای است که از مواد مختلف ساخته شده است و می تواند انواع متفاوتی داشته باشد . جوشکاری با توجه به سرعت انجام آن به دو دسته MIG و TIG دسته بندی می شود . جوشکاری MIG ، 3 برابر سریع تر است . اما کیفیت جوش ، جوشکاری TIG به مراتب بیشتر است .

امروزه آلیاژهای متفوتی از آلومینیوم وجود دارد . هر یک از آن ها دارای خواص فیزیکی منحصر به خود هستند .  مواد فیلر برای جوشکاری آلومینیوم با آرگون ، باید در زمان درست استفاده شوند . اگر پک آن ها باز باشد ، نمی توانید در طولانی مدت از آن ها استفاده کنید . سطح اکسید شده سیم جوش ، برای جوشکاری آرگون آلومینیوم مناسب نیست .

با قرار گرفتن حتی کوتاه مدت آلومینیوم در معرض هوا ، روی سطح آن با اکسید AL203 پوشیده می شود . این گونه مواد ها در طی فرایند جوشکاری ، نیازمند یک محیط حمایت کننده هستند ، برای همین منظور است که از آرگون استفاده می شود . اما بهتر است که از ترکیب این گاز با هلیوم استفاده شود . این امر به شما اجازه می دهد که به دمای بالاتری در حوضچه جوش برسید . همچنین در جوش دادن قطعات ضخیم تر نیز امری مهم محسوب می شود . در برخی از مواقع که آلومینیوم بصورت نیمه اتوماتیک جوش داده می شود فقط از گاز هلیوم استفاده می شود . استفاده از هلیوم به تنهایی هزینه جوشکاری را بالا می برد . وزن آن سبک تر از آرگون و هوا است .

منابع : vapingdaytelebrands24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *