مقالات

عینک جوشکاری چیست؟| کاربرد و انواع

جوشکاری یکی از صنایع پر کاربرد و کمی خطرناک است که نیاز به تجهیزات ایمنی و رعایت نکات اصولی دارد. وسایل ایمنی اصلی این حرفه، شامل عینک جوشکاری، کلاه ماسک ایمنی، لباس مخصوص جوشکاری و ماسک می باشد.

عینک ایمنی در جوشکاری، از آسیب دیدگی چشم جلوگیری می‌کند. از آنجاییکه آسیب فیزیکی غیر قابل برگشت است، بنابراین انتخاب عینک جوشکاری با کیفیت و خوب بسیار مهم است. این عینک ها، در انواع و مدل های مختلفی تولید می شوند.

ما در این مطلب از وینر تولز، ضمن معرفی عینک های ایمنی جوشکاری، مشخصات، کاربرد و مزایای استفاده از آنها را نیز بیان می کنیم.

عینک جوشکاری چیست؟

در ادامه می خوانید... پنهان

عینک های جوشکاری نوعی ابزار محافظ هستند که هر زمان که جوشکاری یا برش فلز انجام می شود، از چشم ها محافظت می کنند. با این حال، آنها نه تنها از چشم ها در برابر گرما و نور شدید محافظت می کنند (قوس های الکتریکی مقادیر زیادی تابش UV تولید می کنند)، بلکه برای محافظت فیزیکی در برابر جرقه ها نیز کاربرد دارند.

در واقع، اگر می خواهید جوش قوس الکتریکی انجام دهید که در آن جرقه ها در همه جا پخش می شوند، توصیه می شود به جای عینک جوشکاری از ماسک جوشکاری استفاده کنید.

کاربرد عینک جوشکاری

کلیه فرآیند های جوشکاری و برشکاری، مانند جوشکاری قوس الکتریکی، اشعه های تابشی مانند اشعه ماوراء بنفش (UV)، مادون قرمز (IR) و طول موج نور مرئی ساطع می کنند. از آنجایی که طول موج های UV و IR قابل مشاهده نیستند، بدون اینکه شما متوجه شوید می توانند منجر به آسیب شدید چشم شوند (تصور کنید مستقیماً به لامپ های یک سالن نگاه کنید).

برای مقابله با اثرات این تشعشع، باید از فیلترهای بسیار تیره با ویژگی های خاص استفاده کنید. اینجاست که عینک ‌های جوشکاری به کار می آیند .زیرا دارای یک یا چند فیلتر برای محافظت در برابر تشعشع نوری هستند و بسته به مدل و طراحی، می‌توانند محافظت بیشتری در برابر جرقه‌ ها و ذرات فلز ارائه دهند.

از آنجایی که تابش اشعه ماوراء بنفش، بدون توجه به نوع جوشکاری که انجام می دهید، اجتناب ناپذیر است و در همه جوشکاری تابش اشعه وجود دارد، عینک های جوشکاری به عنوان یک محافظ اولیه در برابر این تشعشعات، در نظر گرفته می شوند. از سوی دیگر، برای جلوگیری از آسیب جرقه ها و قطعات ریز فلز، می توان از کلاه ماسک جوشکاری و کلاه ایمنی، به عنوان یک نوع محافظ ثانویه استفاده کرد.

انواع عینک جوشکاری

انواع عینک ایمنی جوشکاری

انواع عینک جوشکاری

در مطالب بالا در مورد عینک های جوشکاری و ماسک های کامل صورت که برای جوشکاری نیز استفاده می شوند صحبت کردیم، در ادامه می خواهیم در مورد انواع عینک جوشکاری صحبت کنیم.  عینک های جوشکاری اشکال مختلفی دارند که 4 نوع رایج آنها در زیر آمده است.

1- عینک جوشکاری با یک گیره بزرگ

می‌توان لنزهای این عینک را با لنزهایی با فیلتر بهتر تعویض کرد.

2-  عینک های جوشکاری معمولی با چشمی مجزا

اینها ابتدایی ترین نوع عینک های محافظ موجود هستند، زیرا سبک بوده، به پوست اجازه تنفس می دهند، سایه مناسبی ایجاد کرده و مهمتر از همه، بسیار مقرون به صرفه می باشند. علاوه بر این، اکثر مدل ‌های عینک جوشکاری، قابلیت تعویض لنز دارند.

3- عینک جوشکاری شبیه به عینک ایمنی

عینک های ایمنی به دلیل استفاده بسیار آسان، کاربردی تر هستند و سبک تر از دیگر عینک های جوشکاری می باشند. همچنین در برابر تشعشعات نیز به خوبی از چشم ها محافظت می کنند.

خرید عینک جوشکاری

مشخصات، قیمت و خرید عینک جوشکاری

6 نکته طلایی در خرید عینک جوشکاری

1- رتبه بندی سایه

از آنجایی که عینک های جوشکاری به منظور محافظت در برابر انواع تشعشعات مرئی و نامرئی مورد استفاده قرار می گیرند، باید هنگام خرید به درجه بندی سایه آنها توجه شود. درجه بندی سایه معمولاً با یک مقدار عددی نشان داده می شود که از 1 تا 14 متغیر است و هر چه این عدد بالاتر باشد، به معنای سطح بالاتر حفاظت در برابر تشعشع است.

هنگام انتخاب عینک خود، به درجه بندی سایه ای که برای شغل شما مناسب است دقت کنید. به عنوان مثال، اگر کار شما لحیم کاری با مشعل است، درجه بندی سایه 2 کافی برای عینک جوشکاری تان کافی است. اما اگر فلزکاری با شدت بالا، مانند جوشکاری قوس کربنی انجام می دهید، به یک جفت عینک با درجه سایه 14 نیاز دارید.

2- تاریک شدن خودکار

تاریک‌ شدن یا تیره شدن خودکار عینک جوشکاری، ویژگی ‌ای است که اجازه می‌دهد درجه سایه عینک جوشکار بسته به سطوح تشعشعات، تطبیق شود. این فاکتور اجازه می دهد از یک جفت عینک محافظ جوشکاری در طیف وسیع تری از فعالیت های جوشکاری استفاده کرد.

3- انتخاب عینک متناسب با اندازه صورت و سر

در زمان خرید عینک و ماسک جوشکاری باید به متناسب بودن با اندازه سر و صورت توجه شود تا  تنگ نبوده، حین کار نیفتد و راحت باشد. سعی کنید به دنبال عینک های جوشکاری با قابلیت تنظیم باشید ، عینک هایی که بتوان از قسمت گوش و هدبند آنها را تنظیم کرد. در مورد ماسک و کلاه ماسک  جوشکاری نیز، باید از طریق سری و مهره های پیچی موجود در آنها قابل تنظیم باشند.

4- وزن

در انتخاب عینک جوشکاری، به دنبال مدل هایی باشید که تا حد امکان سبک وزن باشند، به خصوص اگر مدت زمان بیشتری جوشکاری انجام می دهید. نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که اگر تصمیم به خرید عینک یا ماسکی دارید که کمی سنگین ‌تر است، مطمئن شوید که هدبند، بند و گوشی قابل تنظیم داشته باشند تا بتوان آنها برای حفظ وزن و جلوگیری از افتادن، تنظیم کرد.

5- استانداردهای ایمنی

قبل از خرید عینک جوشکاری، مطمئن شوید که استانداردهای ایمنی را داشته باشد. این وسیله ایمنی باید گواهی ANSI z37.1،  CSA-Z94.3 یا CE را داشته باشد.

6- استفاده آسان

عینک های جوشکاری محافظ، باید راحت باشند تا برای طولانی مدت بتوان از آنها استفاده کرد. در زمان انتخاب عینک توجه کنید که ساختارش سبک و پل بینی آن نرم باشد. همچنین اندازه و طراحی آن باید به خوبی با خطوط صورت شما مطابقت کند.

بهترین عینک های جوشکاری

بهترین مارک عینک جوشکاری

10 تا از بهترین عینک های جوشکاری 2022

1- عینک جوشکاری Yarrkc

این عینک ‌ سه بعدی یکی از عینک های جوشکاری تاریک کننده خودکار موجود در بازار است که عملکرد فیلتری را برای تنظیم سایه روشن (4-6) به تیره (9-13) بسته به میزان نوری که روی لنز منعکس می شود ارائه می دهد. این عینک کوچک ولی قدرتمند، قابلیت محافظت در برابر اشعه مادون قرمز، اشعه ماوراء بنفش، ضربه، ضد تابش خیره کننده و ضد خراش را دارد. در همه نوع جوش کاری اعم از ساخت فولاد، مس، آهن و بسیاری موارد دیگر می توان از آن استفاده کرد.

در حین جوشکاری، تمام ترکیبات فلزی گازها و قطعات ناشی از اصطکاک متصاعد می شوند و برای جشم بسیار مضر هستند. پس این نوع عینک می تواند محافظی در برابر این آسیب ها باشند. همچنین به هنگام جوشکاری قوس الکتریکی، می توان به جای محافظ ها و ماسک های سنگین صورت، از عینک جوشکاری استفاده کرد.

طراحی کلی این عینک، شامل یک قاب بدنه لاستیکی نرم با پلی کربنات و اجزای اکریلونیتریل استایرن است که بادوام هستند و در تماس با حرارت ذوب نمی شوند. می توان قاب عینک را روی  چشم و بینی تنظیم کرد. همچنین این مدل مجهز به کاوشگر نوری دوربین مانند کوچکی است که ترکیبات شیمیایی یا گازی را تشخیص داده و هشدار خطر می دهد. به علاوه، دارای یک پد خورشیدی است که باعث تهویه گرما می گردد.

مزایا Yarrkc

 • عینک سه بعدی با عملکرد تاریک شدن خودکار
 • محافظت در برابر نور شدید از طریق UV و IR با اثر ضد تابش نور
 • دارای لنز ضد خراش سخت
 • قاب بدنه بادوام ساخته شده از مواد PC و ABS
 • دستگیره قاب قابل تنظیم روی صورت
 • تهویه خورشیدی و پروب با حساسیت بالا و جلوگیری از مواد شیمیایی مضر

معایب Yarrkc

 • دارای یک لنز حساس در نورهای بیرونی یا داخلی که منجر به رنگ یا تنظیم سایه نادرست می گردد.

2-  عینک جوشکاری Bolle

این محافظ چشم با ظاهری شبیه به عینک شنا  از برند Bolle، دارای محافظ عدسی سبز در برابر اشعه ماوراء بنفش است که جلوی انتقال نور مضر به چشم را می گیرد. لنز پلی کربنات آن به اندازه کافی ضخیم و شفاف است تا محدوده دید وسیعی داشته باشد. از این رو، این عینک ها برای پروژه های جوشکاری گسترده یا کارهای ساختمانی ایده آل هستند. این لنز همچنین دارای یک پوشش ضد خش است که در صورت تماس تصادفی با لبه های تیز، آسیب نمی بیند.

این مدل به دلیل وزن و ساختار سبک با ابعاد 6.4 2.8 x 2.5 x اینچ، روی چشم سنگینی نمی کند و دارای یک قاب جامد مهندسی الاستومر ترموپلاستیک است که به راحتی قابل تغییر شکل در اثر حرارت نیست. عینک جوشکاری Bolle، دارای گواهینامه ANSI کلاس z87 (موسسه استاندارد ملی آمریکا) می باشد و موجب حفاظت چشم در برابر مواد شیمیایی، سایر ترکیبات مایع مضر و اصطکاک الکتریکی می گردد. هدبند قابل تنظیم آن برای تناسب کامل با سر طراحی شده است و در رنگ های سیاه و خاکستری موجود می باشد.

مزایا

 • لنزهای محافظت کننده در برابر UV سطح بالا
 • لنزهای پلی کربنات با دوام، شفاف و ضد خش
 • یک شیشه ایمنی سایه 5 برای ضد تشعشع
 • طراحی سبک و جمع و جور
 • همراه با یک قاب الاستومری گرمانرم جامد
 • دارای گواهی نامه استاندارد معتبر ANSI کلاس z87 برای جوشکاری
 • نوار قابل تنظیم برای راحتی مصرف کننده

معایب

 • برای جوشکاری قوس الکتریکی مناسب نیست.

3- عینک جوشکاری Hobart

این عینک ‌های ایمنی شیک و براق دارای شکل و اندازه مشابهی هستند و از یک لنز ضد خش، از جنس پلی کربنات ساخته شده است. قاب آن دارای بافت نرم ساخته شده از پلی اورتان ترموپلاستیک است که موجب انعطاف پذیری آن می گردد.

در کنار همه این ویژگی ها، عینک جوشکاری هوبارت بسیار راحت بوده و ظاهر خیلی شیکی دارد. علاوه بر این، لنزهای آن نشکن هستند و می توانند دمای گرم را به خوبی تحمل کنند. قاب جمع و جور این عینک، از پرش تراشه فلزات و عرق روی صورت جلوگیری می کند.

این عینک دارای رتبه استاندارد ANSI Z87.1 می باشد و می تئوانید هنگام خرید کارت گارانتی //ان را دریافت کنید.

مزایا

 • عینک ایمنی با اندازه زیبا شبیه عینک شنا
 • دارای لنز آینه ای سایه 5
 • ساخته شده با مواد پلی کربنات قوی و مقاوم در برابر خش
 • یک قاب محکم و انعطاف پذیر برای راحتی
 • دارای استاندارد ایمنی ANSI Z87.1 با گارانتی

معایب

 • برای جوشکاری های قوی مناسب نیست

4- عینک جوشکاری CVV Solar Auto Darkening

قیمت این مدل بسیار مناسب بوده و برای جوشکاری سبک و سریع بهترین انتخاب است. علاوه بر جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش و اشعه مادون قرمز، لنزهای آن دارای یک پوشش ضد تابش نور، برای کاهش فشار روی چشم هستند.

لنزهای به کار رفته در این عینک بسیار مقاوم بوده و به دلیل وجود قطعه قابل تنظیم در آن، با اندازه هر سری متناسب می باشد. یکی دیگر از ویژگی‌ های جالب عینک CVV Solar Auto Darkening، این است که با انرژی خورشیدی کار می‌کند.

پس با داشتن یک منبع انرژی تجدید پذیر، لازم نیست خیلی نگران شارژ مجدد یا خرید باتری های جدید بود. همچنین تعمیر و نگهداری اش نیز راحت تر است.

مزایا

 • مناسب برای جوش های سبک
 • مجهز به سلول های خورشیدی
 • دارای فیلتر تاریک شدن خودکار
 • امکان تنظیم با اندازه سر کاربر
 • جلوگیری از خستگی چشم

معایب

 • عدم عمکرد خوب در شرایط نوری خاص

5- عینک جوشکاری LEATBUY

ساختار این عینک به گونه ای است که دارای یک بند قابل تنظیم مناسب با اندازه سر و صورت مصرف کننده می باشد. این لنزهای شیشه ای برای جوشکاری اولیه با اعداد سایه 4-6 در فضای روشن و 9-13 برای محیط تاریک ایده آل هستند.

در واقع عینک LEATBUY سیستم تنظیم خودکار نور دارد و حین کار از چشم های شما محافظت می کند. همچنین این مدل آنها از ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن) و PC (پلی کربنات) ساخته شده اند که دوام و انعطاف پذیری بالایی دارد.

این عینک ایمنی با قیمتی مقرون به صرفه، تمامی الزامات حفاظتی مورد نیاز برای تمامی علاقه مندان به جوشکاری را برآورده می کند. شیشه های آن ضد خش و ضربه می باشند و قاب آن از جنس پلاستیک است تا چشم اذیت نشود.

مزایا

 • طرح پوشیدن دو طرفه: گوش پوش و سر پوش
 • ایده آل برای جوشکاری پایه با سایه روشن 4-6 و سایه تیره 9-13
 • دارای ویژگی نور خودکار در حالت روز و شب
 • مقاوم در برابر ضربه
 • لنز لایه ای ماوراء بنفش و ضد تشعشع
 • دارای منبع انرژی خورشیدی سازگار با محیط زیست

معایب

 • برای جوش قوس الکتریکی مناسب نیست

6- عینک جوشکاری میلر

این عینک به صورت تمام پوشش، از چشم ها در برابر آسیب ها محافظت می کند. وزن آن بسیار کم است و حین کار، شخص اذیت نمی شود.

اعداد سایه شیشه عینک میلر  از 5، 7، 9، 11 و 13 قابل تنظیم بوده و به همین دلیل برای جوشکاری تیغه، گاز و چوب کاربرد دارد.

این ابزار محافظ چشم، یکی از بهترین عینک های جوشکاری است که شامل محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز می باشد. این محصول با عملکردهای متنوع خود برای جوشکاری MIG  نیز مناسب است. طول عمر باتری به کار رفته در آن زیاد است و تا یک سال دوام می آورد.

مزایا

 • عینک داخلی تاریک کننده خودکار به همرا ماسک پوشاننده تمام صورت
 • نازک و سبک
 • دارای ساختار عالی و متناسب با هر نوع جوشکاری
 • ابعاد به خوبی طراحی شده برای محافظت در برابر اشعه UV/IR و گرد و غبار
 • محافظ چشم همه کاره برای جوشکاری MIG ، TIG و چوب
 • فناوری چند سنسوری با باتری بادوام

معایب

 • دارای سنسورهای پاسخ آهسته
 • محدودیت در دید محیطی

7- عینک جوشکاری اتومات YESWELDER

عینک YESWELDER یک محافظ چشم مدرن و اتومات است که وزنی بسیار سبک دارد. این عینک دارای لنزهای قابل تنظیم بوده و برای جوشکاری سنتی دارای لنز سبز و حالت رنگ واقعی با وضوح بهینه 1/1/1/2 می باشد تا فشار روی چشم را به حداقل برساند.

این عینک جوشکاری دارای طیف وسیعی از دید می باشد که نمای پانوراما ایجاد می کند. همچنین جزئیات کار را به خوبی نشان می دهد.

این عینک دارای سنسوری برای عملکردهای حساس، کم نور شدن خودکار و سوئیچ تاخیری می باشد. آنها در هر نوع جوشکاری مانند برش پلاسما، جوش قوس الکتریکی، ساخت فلز، ساخت و ساز مکانیکی، خودرو و غیره کاربرد دارد.

به علاوه، این عینک ‌های لیتیوم یونی با باتری کار می‌کنند و عمر انرژی تقریباً 5 ماهه دارند. همچنین دارای استانداردهای 1، EN379 CE و CSA Z94.3 است.

مزایا

 • عینک ایمنی قابل حمل با ماسک تمام صورت قابل جابجایی
 • ارائه سیستم نوری حالت واقعی رنگ برای سایه لنزها در جوش سنتی
 • زاویه دید باز با نمای پانوراما
 • ساختار کاربر پسند و امکان همراهی کلاهک جوشکاری
 • دارای باتری بادوام با چندین عملکرد سنسور الکتریکی
 • یکی از معتبرترین عینک های ایمنی با گواهینامه ANSI، CE و CSA

معایب

 • عدم تناسب برای مشاغلی غیر از جوشکاری

8- عینک جوشکاری Titus IR

این مدل، یک محاظ یکپارچه با کناره های تاشو می باشد و جذابیت زیادی دارد. Titus IR برای جوشکاری های سبک مناسب است و در سنگ زنی فلز و لحیم کاری نیز کاربرد دارد. در حقیقت، این مدل فریم‌های ABS و لنزهای PC را ترکیب می‌کند و انعطاف‌پذیری در برابر ضربه را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، لنزهای آن دارای ویژگی های ضد خش و نشکن می باشند و در صورت عدم استفاده می توان عینک را تا کرد و در جای مناسب قرار داد. با توجه به قدرت حفاظت زیاد در برابر اشعه های مضر، دارای فیلتراسیون فلاش ضد تابش جوشکاری است. این بدان معناست که لنزهای تیره، قرار گرفتن در معرض خطرات نور را کاهش می دهند و دید را در سطح بالایی نگه می دارند.

لنزهای UV و IR3 مناسب برای کار در فضای باز و بسته است. عینک جوشکاری Titus IR دارای استانداردهای ANSI و CE می باشد.

مزایا

مناسب برای سنگ زنی فلزات، لحیم کاری مشعل و جوشکاری های سبک

فریم های ABS و لنزهای PC مقاوم در برابر ضربه

دارای لنزهای ضد خش و نشکن

سپرهای جانبی تاشو برای راحتی

دارای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، ضد تابش نور و فیلتراسیون فلاش جوش

مطابق با استانداردهای ANSI و CE

معایب

حفاظ های جانبی ممکن است پس از استفاده مکرر به خوبی کار نکنند.

9- عینک جوشکاری Forney 55320

عینک ایمنی جوشکاری Forney 55320 برای افراد مبتدی بهترین انتخاب است و از چشم ها در برابر قرار گرفتن در معرض جرقه و پاشش فلز، محافظت می کند. حتی می توان از عینک های طبی در زیر آن استفاده کرد.

نکته منحصر به فرد این طرح، عدسی یک تکه آن است که با شیشه شفاف پوشانده شده است. با این کار، عینک ایمنی شفافیت و دید بهتر از جلو را برای جوشکاران تضمین می کند. اندازه آن برابر با 2 اینچ ارتفاع و 4.25 اینچ طول است.

این مدل دارای تأییدیه ANSI Z87.1 می باشد و از آسیب در اثر پرتوهای UVA و UVB محافظت می کند. همچمنین نرخ کارآمد فیلتراسیون 99.9٪ را دارد. Forney 55320 از سایه شماره 5 پشتیبانی کرده و برای برش پلاسما یا جوشکاری گاز بهترین گزینه است.

مزایا

 • دارای فضای کافی برای استفاده آسان روی عینک های طبی
 • لنز یک تکه سخت شده و برای شفافیت با شیشه شفاف پوشیده شده است
 • دارای 2 اینچ ارتفاع و 4.25 اینچ طول برای نمای جلو
 • مطابق با استاندارد ANSI Z87.1 برای محافظت از چشم
 • می تواند 99.9% اشعه UVA و UVB را فیلتر کند
 • پشتیبانی از سایه جوش شماره 5

معایب

 • نسبتاً حجیم

10- عینک جوشکاری Insight

ظاهر این عینک شبیه به عینک آفتابی است و قاب موجود در دور آن چشم را به طور کامل می پوشاند. بسته بندی آن شامل یک کیف میکروفیبر با یک کیسه کوچک در داخل آن است که در صورت عدم استفاده، عینک را در آن قرار دهید.

به علاوه، این لنز محافظت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد که می تواند از چشم ها در برابر اشعه های داغ خورشید محافظت کند. لنزهای شش (6) تیره آن حس دید راحت را به کاربر می دهد و قابلیت تاریک کردن خودکار شیشه های عینک را دارد.

عینک Insight برای جوشکاری MIG و TIG بهترین انتخاب است و دارای شماره سایه تیره، به عنوان یک عامل ضد تابش می باشد. این عینک از جنس پلاستیک بوده و نیاز به باتری و شارژ کردن ندارد.

مزایا

 • یک محافظ چشم شیک و منحصربفرد با طراحی زیبا
 • محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش با درجه بالا برای جوشکاری سنگین
 • کنترل مداوم حساسیت به نور از طریق لنز سایه شش (6) و تاریک کننده خودکار
 • عینک پلاستیکی سبک وزن
 • یک نام تجاری قابل اعتماد و امکان مرجوعی در صورت عدم رضایت

معایب

 • لنز فوق تیره که برای مناطق با نور کم مناسب نیست
مقایسه عینک و کلاه ماسک جوشکاری

عینک جوشکاری VS کلاه ماسک

مقایسه عینک و کلاه ماسک جوشکاری

میزان دید

اگرچه عینک ها دارای فیلترهایی هستند که مانع از رسیدن اشعه UV شدید به چشم می شوند، با این حال لنزهای آن به اندازه کافی شفاف هستند. در نتیجه، هرگز در دید مشکلی ایجاد نمی کند. عینک هایی با سایه‌های تیره ‌تر به اندازه سایه‌های روشن‌ تر، دید ندارند. در نهایت، انتخاب آنها به نوع جوشکاری بستگی دارد.

اگر خواهان محافظت کلی برای صورت و گردن خود هستید، خرید کلاه ماسک ایمنی انتخاب خوبی است. به لطف فناوری جدید LCD، اکنون کلاه ایمنی دارای خاصیت تاریک شدن خودکار است.

سطح حفاظت

اشعه ماوراء بنفش شدید، جرقه، گرما، تشعشع و سایر مشکلات می‌توانند به چشم ‌ها آسیب بزنند. استفاده از عینک جوشکاری بدون اینکه مانع دید شود، از چشم ها در برابر خطرات احتمالی محافظت می کند. عینک مناسب باید از ابروها تا استخوان گونه کشیده شود و جلو و کنار چشم ها را بپوشاند.

به یاد داشته باشید، ذرات فلزات می توانند از هر جهت وارد چشم شوند، بنابراین، عینکی را انتخاب کنید که پوشش جانبی نیز داشته باشد.

در مقایسه با عینک، کلاه ایمنی محافظت بهتری ارائه می دهد. آنها از کل صورت در برابر قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش بیش از حد، تابش نوری، گرما، جرقه و سایر مواد زائد محافظت می کنند. همچنین کلاه ماسک ایمنی مانند عینک جوشکاری می تواند از چشم ها محافظت کند.

کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک، قابلیت تنظیم تاریک کننده خودکار را دارد و می توان با توجه به میزان نور مورد نیاز، رنگ سایه روشن را به سایه تیره تر تغییر داد. مزیت عینک در برابر ماسک، سبک بودن و استفاده آسان آن است.

میزان راحتی

بسیاری از جوشکارها عینک ‌های محافظ را ترجیح می‌دهند زیرا سبک بوده و دست و پا گیر نیستند. از آنجایی که آنها فقط چشم ها را می پوشانند، به راحتی می توان سر را حرکت داد.

در مقابل با اینکه کلاه ماسک ایمنی بهترین محافظ برای صورت است، ولی وسیله راحتی نیست. کلاه ماسک جوشکاری در مقایسه با عینک جوشکاری نسبتاً سنگین و حجیم است.

هم عینک و هم کلاه ایمنی هر دو مزایا و معایبی دارند. اگر فقط به دنبال حفاظت از چشم های خود هستید، عینک برایتان مناسب است. اگر می خواهید از صورت و چشمان خود با هم محاظت کنید، پس کلاه ماسک گزینه بهتری می باشد.

نحوه مراقبت و نگهداری از عینک جوشکاری

عینک های ایمنی به اندازه صفحه نمایش گوشی شما شکننده هستند و باید به خوبی از آنها مراقبت کرد. برای تمیز کردن آنها، از محصولات تمیز کننده لنز یا کیت های DIY مانند پارچه تمیز کننده میکروفیبر ، اسپری آب و دستمال کاغذی استفاده کنید. پس از تمیز کردن، لطفاً آن را در یک کیسه یا جعبه خودشان نگهداری کنید.

سخن پایانی

عینک های جوشکاری نوعی ابزار محافظ هستند که هر نوع از جوشکاری یا برش فلز کاربرد دارند. آنها از چشم ها در برابر گرما و نور شدید خورشید، تابش UV ، جرقه ها و ذرات فلز محافظت می کنند. بهتر است برای جوش قوس الکتریکی از کلاه ماسک ایمنی به جای عینک اتفاده کیند.

عینک ها دارای فیلترهایی هستند که تابش خیره کننده را بدون محدود کردن دید، کاهش می دهند. آنها بسیار سبک بوده و برای استفاده بسیار راحت می باشند.

هنگام انتخاب بهترین عینک ایمنی برای جوشکاری، همیشه به یاد داشته باشید که نوع جوشکاری، تعداد سایه و رنگ عینک را در نظر بگیرید. اگر استفاده از کلاه ایمنی برایتان امکان پذیر نیست و راحت نیستید، عینک بهترین جایگزین برای آن است.

برای تهیه و خرید عینک با کیفیت و مقرون به صرفه، می توانید به سایت وینر تولز مراجعه کنید. بهترین عینک های جدید، اتوماتیک و حرفه ای در این فروشگاه موجود می باشند.

سوالات متداول

1- چرا برای جوشکاری به عینک ایمنی نیاز است؟

صحبت از خطرات سلامتی می شود، هرگز نباید دو بار فکر کنید. استفاده از عینک ایمنی از چشم در برابر آسیب های مختلف، محافظت می کند. عینک های جوشکاری مدرن دارای فناوری رنگ واقعی و سنسورهای دوربین هستند که موجب دید راحت می شوند.

2- آیا استفاده از عینک جوشکاری به همراه کلاه ایمنی ضروری است؟

بله! طبق استاندارد اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA)، کارگران و جوشکارها باید از عینک ایمنی زیر کلاه ماسک جوشکاری، استفاده کنند. برای وضوح بیشتر، عینک ایمنی که با ماسک جوشکاری استفاده می کنید باید دارای رتبه ایمنی ANSI باشد.

3- چگونه شماره سایه مناسب برای عینک را تشخیص دهیم؟

با توجه به نوع جوشکاری، باید سایه متناسب با عینک را انتخاب کنید. یک عدد سایه بین 3 تا 8 برای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش، در جوشکاری های سبک کافی است. همچنین می توان  از کلاه ماسک ایمنی برای جوشکاری قوس الکتریکی شدید استفاده کرد.

4- عینک اکسی استیلن چیست؟

هنگام جوشکاری با عینک فورنی اکسی استیلن از چشم ها محافظت می کند. آنها به راحتی با اندازه سر مطابقت دارند. این عینک ایمنی با استاندارد ANSI Z87 مطابقت دارد.

5- آیا ماسک های جوشکاری از چشمان شما محافظت می کنند؟

کلاه ایمنی که معمولاً به آن هود می گویند، یکی از مهم ترین تجهیزات حفاظت فردی است که جوشکار باید داشته باشد. یک کلاه ایمنی از چشم و پوست نه تنها در برابر جرقه های شدید، بلکه در برابر اشعه های فرابنفش و مادون قرمز آسیب رسان به بینایی که از قوس ساطع می شود، محافظت می کند.

6- آیا می توانم از عینک جوشکاری برای جوشکاری قوس الکتریکی استفاده کرد؟

لنزها یا عینک‌ های جوشکاری تاریک شونده خودکار، انتخاب خوبی برای کسانی است که در جوشکاری قوس الکتریکی فعالیت می‌کنند، جایی که نور الکتریکی تولید شده می‌تواند مقادیر قابل توجهی تشعشع را ساطع کند.

7- آیا عینک های جوشکاری تاریک شونده خودکار ایمن هستند؟

این عینک ها هم مانند مدل های دیگر محافظ بسیار خوبی برای چشم ها می باشند و موجب تمرکز بیشتر جوشکار می گردند.

8- آیا می توان با عینک طبی جوشکاری کرد؟

پاسخ خیر است! عینک های طبی به تنهایی محافظ خوبی در برابر تشعشعات جوشکاری نیستند و باید زیر عینک جوشکاری از آنها استفاده کرد.

9- آیا می توان از عینک ایمنی برای جوشکاری MIG استفاده کرد؟

برای جوشکاری MIG، عینک هایی با لنزهای سایه 10 تا 13، مناسب می باشد.

10- آیا عینک آفتابی برای جوشکاری مناسب است؟

عینک های جوشکاری قابلیت محافظت از نور مرئی، نور مادون قرمز و نور ماوراء بنفش را دارند. ولی عینک های آفتابی این توانایی را نداشته و برای جوشکاری مناسب نمی باشند.

منابع معتبری که در نوشتن این مقاله از آنها بهره بردیم: waterwelders.com و diys.com

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها