مقالات

فلش بک چیست | انواع فلش بک بهمراه عکس

فلش بک چیست

امروزه درانجام فرایندهای جوشکاری استفاده از وسیله ای به نام بازدارنده “فلش بک” یا FBA یکی از ضرورت ها است . این وسیله ، ایمنی حین جوشکاری را فراهم می کند . استفاده از آن ، بهترین راه حل برای جلوگیری از خطرات ناشی از استفاده از تجهیزات سوخت اکسی گاز است .

خطرات حین جوشکاری سوخت اکسی

در جوشکاری سوخت اکسی ، مشعل های برش و مشعل های جوشکاری در معرض سه نوع خطر هستند.

 • برگشت آتش
 • برگشت آتش پایدار
 • فلش بک

فلش بک

برگشت آتش (Back fire ) به فرایند برگشت شعله به داخل نازل مشعل می گویند . این برگشت همراه با صدای مهیب انفجار است . به نظر می رسد که شعله در داخل نازل حبس شده و کاربر صدای ترکیدن می شنود . این صدا چه شعله خاموش شود یا اینکه دوباره در نازل شعله ور شود، شنیده می شود . البته بطور عمده این امر زیاد جای نگرانی ندارد.

برگشت آتش پایدار (sustained back fire ) به فرایند سوختن شعله از نازل و بازگشت دوباره آن به درون نازل گفته می شود . این شعله اغلب به مخلوطی از اکسیژن و گاز سوختی ، دسترسی پیدا می کند . صدای ترکیدگی اولیه با صدای سوت زدن همراه است . سپس صدایی مثل هیس کردن یا جیغ ، همراه با دود و یک شعله شدید شنیده و دیده می شود .

بمنظور جلوگیری از وقوع حوادث بعد از برگشت آتش چه کارهایی باید انجام داد

کاربر باید به سرعت والوهای مشعل را ببندد . در غیر اینصورت آسیب دیدگی رخ می دهد . اگر برگشت آتش پایدار ، بدون بستن والو به سوختن ادامه دهد ، مشکلات جدی برای مشعل و آتش سوزی بهمراه خواهد داشت . در برخی از مواقع این امر سبب شکستگی در دیواره مشعل می شود.

فلش بک چیست

فلش بک به فرایند بازگشت سریع یا مداوم شعله به داخل مشعل گفته می شود . این فرایند بسیار سریع اتفاق می افتد . موقعیت پیش آمده بسیار خطرناک است . مخصوصا اگر شعله به درون شیلنگ گاز برسد . در نتیجه شیلنگ گاز منفجر می شود . در بدترین شرایط ، شعله به مسیر خود تا رگلاتور و سیلندر ادامه می دهد .

فلش بک در اکثر مواقع در اثر برگشت آتش بهمراه مخلوط گاز اتفاق می افتد . مخلوط گاز در شیلنگ ، در اثر جریان معکوس پدید می آید . یعنی زمانی که گاز در فشار بالا ، به سمت گاز در فشار پایین ، حرکت می کند . این جریان معکوس اغلب در نتیجه یکی از موارد زیر است .

 • فرایند خاموش کردن یا روشن کردن غیر اصولی دستگاه.
 • زمانی که فشار سیلندر بسیار کم می شود .
 • والو به درستی کار نمی کند.

راه های جلوگیری از flash back

بمنظور جلوگیری از برگشت آتش باید از تجهیزات ، به درستی و طبق دستور استفاده کرد . اما برای جلوگیری از فلش بک باید از وسیله ای به نام باز دارنده فلش بک استفاده کرد . بازدارنده های flash back ، تجهیزات چند کاربردی هستند . آن ها ترکیبی از عناصر متفاوت را دارا هستند . این عناصر بمنظور متوقف کردن فلش بک و یا برگرداندن جریان گاز مورد استفاده قرار می گیرند .

فلش بک

این محصول به نام شیر یک طرفه نیز معروف است زیرا به هیچ عنوان اجازه برگشت آتش به سمت سیلندرهای هواگاز را نمی دهد و جریان برگشتی را در جا قطع می کند. تقسیم بندی انواع فلاش بک ها به صورت زیر خواهد بود.

 • فلاش بک دو سر شیلنگ: بین شیلنگ قرار می گیرد.
 • فلاش بک پشت دسته: به جای مهره و سر شلنگی سرپیک بسته می شود
 • فلاش بک مانومتر: به جای سر شلنگی سرپیک بسته می شود

اجزای سازنده بازدارنده flash back

بازدارنده فلش بک ، داراری 2 عنصر یا فرایند بخصوص است.

 • والو تست یا چک : این والو بمنظور جلوگیری از عبور گاز ، در جهت معکوس جریان و جلوگیری از ترکیب گازهای خطرناک استفاده می شود . این والو با فشار گاز هنگامی که جریان در جهت درست جاری است ، باز می ماند و بمحض اینکه جریانی معکوس به اندازه ای برابر یا بیشتر از جریان اصلی شکل می گیرد بسته می شود . البته این والو زمانی که فلش بک به وقوع می پیوندد نمی تواند جلوی آن را بگیرد .
 • بازدارنده شعله : بازدارنده شعله باعث اطفا حریق می شود . بوسیله خنک کردن شعله تا دمای پایین تر از دمای احتراق گاز یا مخلوط گاز، از فلش بک جلوگیری می کند . گاز می تواند درون فیلتر بازدارنده جاری شود . اما کنترل دمای مناسب عنصر فیلتر ، باعث اطفا حریق می شود .

علاوه بر دو مورد ذکر شده در بالا ، یک بازدارنده فلش بک می تواند شامل موارد زیر نیز باشد .

 • قطع کننده جریان حساس به دما : این والو با بسته شدن اتوماتیک در مقابل مجموعه ای از دماهای از قبل تعیین شده ، از بالا رفتن دما جلوگیری می کند . همچنین با قطع جریان گاز قبل از رسیدن دمای آن به دمای اشتعال ، از آتش سوزی جلوگیری می کند . این والو توسط یک لینک فلزی یا چیزی شبیه به آن باز نگه داشته می شود و با رسیدن به دمای آستانه بسته می شود .
 • والو حساس به فشار گاز : این والو با پی بردن به فشار گاز معکوس ، بسته می شود . این والو توسط یک فنر ارتجاعی یا چیزی شبیه به آن باز نگه داشته می شود . با پی بردن به فشار گاز معکوس بصورت اتوماتیک بسته می شود .

کاربردهای بازدارنده فلش بک

از بازدارنده فلش بک در بسیاری از گازهای سوختی صنعتی مانند استیلن ، هیدرژن ، متان ، پروپان ، پروپیلن و بوتان همچنین اکسیژن و هوای فشرده استفاده می شود . بازدارنده های فلش بک باید قبل از استفاده بمنظور اطمینان از صحت کارکرد بررسی شوند . این بررسی باید توسط یک فرد با مهارت انجام شود .

بازدارنده های فلش بک در کجا باید تعبیه شوند

بازدارنده های فلش بک می توانند در مکان های زیر تعبیه شوند.

 • روی مشعل : این نوع بازدارنده ها بسیار با اهمیت هستند . زیرا مکان آن ها بمنظور جلوگیری از جریان معکوس بسیار ایده آل است .
 • روی شیلنگ : این نوع بازدارنده ها شبیه به بازدارنده های روی مشعل هستند . اما همانطور که از نام آن ها پیداست روی شیلنگ نصب می شوند . جای نصبی آن ها تا جای ممکن باید نزدیک به مشعل باشد .
 • روی رگولاتور : این نوع بازدارنده ها بزرگ تر و دارای مخزن جریان بیشتر نسبت به نوع مشعلی آن ها هستند . از آنجایی که این عناصر محدوده بیشتری را در بر می گیرند جریان بیشتری از آن ها قابل عبور است. این سایز بزرگ تر یک مزیت محسوب می شود . عیب استفاده از بازدارنده رگلاتور ، این است که نمی تواند از انفجارهای شیلنگ جلوگیری کند . اما بازدارنده روی مشعل قادر به جلوگیری از انفجار شیلنگ است .

برای داشتن امنیت خاطر و ایمنی بیشتر می توان از هر دو نوع مدل بازدارنده رگولاتور و مشعل استفاده کرد .

استفاده از بازدارنده فلش بک نه تنها برای گازهای سوختی بلکه برای گاز اکسیژن هم لازم است . استفاده از بازدارنده در این مورد برای مثال می تواند ، مانع جریان اکسیژن در موارد آتش سوزی شود .

فلش بک احتمال وقوع دارد

عکس زیر یک نمونه انفجار در سیلندر گاز است . flash back ، احتمال وقوع در سیستم های سوخت اکسی دارد . فرقی نمی کند شما از اکسی استیلن یا اکسی ال پی جی ( اکسی پروپان ) استفاده می کنید . flash back در هر دو موارد خطوط اکسی و گاز سوختی به وقوع می پیوندد. از همین رو FBA باید در خطوط گاز تعبیه شود.

فلش بک

شرکت وینر نیز محصول بازدارنده فلش بک را در محصولات خود جای داده است . از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم . منتظر نظرات شما هستیم.

منابع : eigaweldclass

6 دیدگاه در “فلش بک چیست | انواع فلش بک بهمراه عکس

 1. M.thr گفت:

  مطلب اموزنده و خوبی بود👍

  1. سپیده زارعی گفت:

   خوشحالیم که توانستیم نظر شما را جلب کنیم . امیدواریم از بقیه مطالب سایت نیز استفاده کنید .

 2. ترانه گفت:

  آقا خیلی مفید بود توضیحات فلش بک موفق باشید

  1. Admin گفت:

   با سلام

   ممنون از انرژی مثبت شما

 3. نصراله گفت:

  مختصر و مفید و بسیار عالی

  1. مدیر سایت گفت:

   سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *