مقالات

برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری | علائم، پیشگیری و راه های درمان

احتمالاً شما جوشکارانی را دیده اید که در هنگام جوشکاری با عینک ایمنی یا کلاه ماسک جوشکاری کار می کنند. آنها از این عینک برای محافظت از چشمان خود در برابر شعله جوشکاری استفاده می کنند که به برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری نیز معروف است. حتی اگر بتوانید با درمان های خانگی یا کمک های پزشکی از شر آن خلاص شوید، واقعاً یک وضعیت دردناکی را تجربه خواهید کرد.

البته این شکل از آسیب چشم ممکن است برای هر کسی که چشمانش در معرض اشعه ماوراء بنفش شدید قرار دارد، اتفاق بیفتد. پس هنگامی که قرنیه چشم در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد، سوختگی ناگهانی رخ می دهد.

برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری نیاز به مراقبت و درمان دقیق دارد زیرا یک وضعیت چشمی بسیار دردناک است. علاوه بر درمان پزشکی، چند درمان خانگی نیز ممکن است به تسریع بهبودی این بیماری کمک کند. اگرچه این درمان های خانگی ممکن است به کاهش علائم این عارضه چشمی کمک کنند، اما برای بهبودی سریع تر می توانید از درمان های پزشکی، پمادها، آنتی بیوتیک ها یا قطره های چشمی جوشکاری نیز استفاده کنید.

در ادامه مطلب با وینر تولز همراه باشید تا در مورد علائم، دلایل، راه های تشخیص، درمان دارویی و خانگی برق زدگی چشم در جوشکاری و…  اطلاعات مفیدی را کسب نمایید. در همین ابتدای مطلب تاکید می کنیم که هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه و نورهای مضر حاصل از جوشکاری، حتماً از ماسک مخصوص یا عینک محافظ جوشکاری استفاده کنید تا دچار عارضه برق زدگی چشم نشوید.

رعایت نکات ایمنی باعث می شود کمتر به درد دردناک و غیر قابل تحمل برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری دچار شوید. سلامتی خودتان مهم تر از هر چیزی است و باید اولویت اول تان در زندگی، حفظ سلامتی تان باشد.

چشم قوسی یا برق زدگی جوشکاری

برق زدگی چشم جوشکاران

 برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری دقیقاً چیست و چرا به وجود می آید؟

در ادامه می خوانید... پنهان

برق زدگی چشم یا همان جوش افتادن چشم (به انگلیسی: flash burn) که در اصطلاح پزشکی، به عنوان UV keratitis یا کراتیت UV شناخته می شود، یک التهاب دردناک قرنیه است که در آن یک بافت شفافی جلوی چشم را می پوشاند. این التهاب زمانی اتفاق می افتد که در معرض نور ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرید.

یعنی همه انواع نور UV می توانند باعث برق زدگی چشم شوند، اما متداول ترین عامل و منبع آن، مشعل های جوشکاری و نگاه کردن به شعله جوشکاری هستند. پس علاوه بر مشعل یا تورچ جوشکاری، نور ماوراء بنفش از منابع دیگر نیز می تواند باعث به وجود آمدن این وضعیت شوند. به همین دلیل است که گاهی اوقات به آن برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری، برق زدگی جوشکاری (welder’s flash)  یا چشم قوسی (arc eye) نیز می گویند.

قرمزی چشم به دنبال جوشکاری شبیه آفتاب سوختگی چشم است و می تواند هر دو چشم شما را درگیر کند. قرنیه چشم انسان می تواند در عرض یک تا دو روز خود را ترمیم کند و معمولاً بدون بر جای گذاشتن هیچ گونه جراحتی بهبود می یابد. با این حال به علت حساس و نازک بودن بافت قرنیه چشم و عدم محافظت در برابر نور شدید جوشکاری از خود، اگر این عارضه درمان نشود، ممکن است چشم شما عفونت کند و در صورت جدی شدن ممکن است منجر به کاهش یا از دست دادن بینایی شود.

علائم برق زدگی چشم

علائم برق زدگی چشم در جوشکاری

علائم برق زدگی چشم

 • درد خفیف تا شدید در چشم آسیب دیده یا هر دو چشم (معمولاً چند ساعت پس از حادثه شروع می شود)
 • احساس سوزش در چشم ها
 • چشم های قرمز ورم کرده
 • حساسیت زیاد چشم ها به نور
 • چشمان خیس و اشک آلودشدن چشم ها
 • تاری دید
 • احساس فشار روی چشم ها یا وجود شئ خارجی در چشم انگار چیزی پشت چشم شما قرار دارد
 • در برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری چشمان شما خشک می شود و به لنز تماسی شما می چسبد و لایه کوچکی از سلول های قرنیه را پاره می کند. سلول ها به سرعت رشد می کنند، اما درد در هنگام بروز آاین عارضه شدید است.
علل به وجود آمدن چشم قوسی

چرا چشم قوسی به وجود می آید؟

علت برق زدگی چشم

پس از قرار گرفتن در معرض نور UV می توانید مبتلا به برق زدگی چشم شوید. برخی از دلایل رایج این عارضه عبارتند از:

 • مشعل یا تورچ جوشکاری
 • نور مستقیم خورشید
 • انعکاس نور خورشید در آب یا روی برف در ارتفاعات بالا
 • زدن رعد و برق در نزدیکی شما
 • کسوف یا همان خورشید گرفتگی
 • لامپ آفتابی در سالن های برنزه
 • برخی از انواع لامپ ها مانند لامپ هالوژن یا لامپ های بزرگ عکاسی

راه های تشخیص برق زدگی چشم

تشخیص این عارضه نیاز به معاینه چشم دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قطره های بی حسی (anaesthetic drops)

چشم پزشک ممکن است از قطره های چشمی برای بی حس کردن چشمان شما استفاده کند. این قطره ها به اندازه کافی در معاینه چشم ها تأثیرگذار هستند ولی نباید به طور منظم از آنها استفاده کنید، زیرا روند بهبودی را به تاخیر می اندازند

بازرسی (inspection)

چشم پزشک برای اینکه بفهمد چشم های تان آسیب دیده باید پلک ها، مردمک ها، پشت چشم و میزان بینایی آنها را بررسی نماید.

رنگ (dye)

چشم پزشک برای انجام معاینات بهتر و بررسی آسیب های احتمالی قرنیه ممکن است از یک رنگ مخصوص در چشمان شما استفاده کند هنگامی که از نور خاصی استفاده می شود، چشمان شما به طور موقت زرد شده و آسیب دیدگی را نشان می دهد. این رنگ بی ضرر است و با اشک شما شسته می شود.

درمان دارویی چشم جوش زده

داروهای مفید در تسکین چشم جوش زده

درمان دارویی چشم جوش زده

قطره های گشاد کننده (dilating drops)

قطره های گشادکننده مردمک چشم مانند تروپیکامید گاهی اوقات برای شل کردن عضلات و ماهیچه های چشم مورد استفاده قرار می گیرد که به نوبه خود باعث کاهش درد می شوند و به چشمان شما اجازه می دهند که استراحت کرده و التیام یابند. استفاده از این قطره ها باعث می شود مردمک چشم شما (قسمت سیاه چشم) بزرگتر از حد معمول به نظر برسد. این اثر ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

پانسمان (dressing) یا استفاده از پد چشمی

با پوشاندن چشمان خودتان با یک پد چشمی اجازه استراحت داده و بهبودی را به آنها بدهید. این پدها مانع از این می شوند که نور خورشید مستقیم به چشمان شما بتابد.

پک های خنک (cool packs)

با قرار دادن این پک ها می توان برخی از عوارض را تسکین داد.

قطره یا پماد اشک مصنوعی (artificial tear drops or ointment)

این قطره ها ترجیحاً بدون مواد نگهدارنده باشند، بهتر است و استفاده از این قطره های چشمی ممکن است برخی علائم را تسکین دهند.

آنتی بیوتیک ها (antibiotics)

ممکن است به شما توصیه شود برای اینکه از عفونت های چشمی جلوگیری کنید، در خانه از قطره یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. توصیه های پزشک خود را در مورد استفاده از قطره یا پماد چشمی تجویز شده رعایت کنید. چشم پزشک همچنین ممکن است یک قطره ضد التهابی خفیف استروئیدی برای شما تجویز کند. توجه داشته باشید که قطره های استروئیدی را طبق دستور پزشک مصرف نمایید.

معاینه و بررسی (review)

چشمان شما 24 تا 48 ساعت پس از برق زدگی چشم مورد بررسی قرار گیرد تا روند بهبودی چشمان شما معاینه شود. برخی از مشکلاتمانند عفونت چشمی بلافاصله بعد از برق زدگی ظاهر نمی شوند. پزشک معالج شما در صورت وجود هر گونه مشکل جدی، شما را نزد چشم پزشک متخصص می فرستند که ممکن است لنز تماسی بانداژی را روی چشم شما قرار دهد تا زمانی که چشم بهبود یابد.

درمان فوری خانگی برای برق زدگی چشم

درمان های سنتی برق زدگی چشم

12 درمان فوری خانگی برای برق زدگی چشم

درمان برق زدگی جوشکاری، در خانه نیز ممکن است. در ادامه این مطلب با ۱۰ روش درمان سوزش و برق زدگی چشم آشنا می شوید. این روش های درمانی از درمان طب سنتی، استفاده از سیب زمینی تا گلاب متغیر بوده و همگی خانگی و برای درمان برق زدگی چشم مفید هستند.

1- سیب زمینی (Potatoes)

سیب زمینی خاصیت خنک کنندگی فوری دارد و علاوه بر رفع التهاب اطراف چشم آسیب دیده، درد،  خارش و سوزش چشم را نیز تسکین می دهد. برای درمان برق زدگی چشم با سیب زمینی کافیست هر روز دو بار با فاصله چند ساعته یک عدد سیب زمینی را پوست گرفته و رنده کنید، دستمال یا حوله تمیزی را خیس کنید و آب اضافی آن را بگیرید.

سپس سیب زمینی رنده شده را به صورت دو تکه نرم در کنار هم و با فاصله 1 تا 2 سانتی متری روی دستمال قرار دهید و برای چند دقیقه در یخچال بگذارید. بعد از درآوردن دستمال از یخچال، آن را به مدت یک ربع بر روی چشم ها قرار دهید.

سیب زمینی همچنین حاوی آنزیمی به نام کاتکولاز است که ممکن است به کاهش احتباس آب زیر چشم کمک کند. با این حال، این تأثیر هنوز از نظر علمی ثابت نشده است.

2- شیر (Milk)

وجود آنزیم های طبیعی در شیر باعث کاهش خشکی و خارش چشم ها شده و یک درمان فوری خانگی برای رفع سوزش چشمان است.

شیر مادر حاوی اجزای متعددی مانند لاکتوفرین، فاکتور رشد اپیتلیال (EGF)، الیگوساکاریدها و اسیدهای چرب امگا 3 و 6 است که می تواند خشکی چشم را تسکین دهد. آن همچنین چشم را چرب کرده و درد را تسکین می دهد. همچنین استفاده از شیر گاو باعث بهبود التیام لایه اپیتلیال قرنیه می شود.

یک تکه پنبه را در شیر آغشته کنید و مستقیماً روی چشم آسیب دیده بمالید و بگذارید چند دقیقه روی آن بماند. بعد از برداشتن پنبه از روی چشم، آن را با یک دستمال تمیز و مرطوب یا دستمال نرم پاک کنید. روزانه دوبار این کار را انجام دهید.

3- کیسه های چای سبز و بابونه (Green Tea And Chamomile Tea Bags)

چای سبز منبع عالی آنتی اکسیدان ها (تانن ها) است که می تواند به درمان مشکلات چشمی مانند گل مژه و ورم ملتحمه کمک کند. چای بابونه دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، قابض خفیف و شفابخش است و می تواند پوست تحریک شده را تسکین دهد و اختلالات چشمی مانند مسدود شدن مجاری اشکی، ورم ملتحمه و خشکی چشم مزمن را درمان کند. این مواد ممکن است در کاهش علائم برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری نیز مؤثر باشند.

برای بهبود کیفیت لایه اشک چشم خود می توانید روزانه چای سبز بنوشید. این امر به شما کمک می کند تا در دراز مدت چشمانی سالم داشته باشید. برای بهبود برق زدگی ناشی از جوشکاری، چای کیسه ای استفاده شده را در یخچال نگهداری کنید تا خنک و کمی خشک شود. بعد آن را برای مدت ۱۵ دقیقه روی چشم قرار دهید.

4- آیس پک یا کمپرس یخ (Ice Pack)

کمپرس یخ یک درمان خانگی شگفت انگیز برای کاهش برق زدگی چشم است. مطالعات نشان داده اند که کمپرس یخ همچنین می تواند به کاهش درد و التهاب پس از جراحی چشم کمک کند. این ویژگی ها می تواند به کاهش برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری نیز کمک کند. برای این کار کیسه یخ را برای چند دقیقه روی چشم آسیب دیده قرار دهید و هر دفعه که لازم است، این عمل را تکرار کنید.

5- خیار (Cucumber)

خیار یک خنک کننده عالی و یک روش ساده درمان فوری برق زدگی چشم است. خیار پوست خشک، خارش دار و ملتهب دور چشم را تسکین می دهد، همچنین آن را آبرسانی می کند و باعث رطوبت رسانی عمیق ناحیه آسیب دیده می شود. این اثر خنک کننده می تواند تا حدودی در کاهش سوزش چشم نیز مؤثر باشد. ابتدا 2 برش ضخیم خیار تهیه کنید، برش ها را چند دقیقه در یخچال بگذارید و بعد روی چشم ها قرار دهید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه روی آنها بماند. این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید.

6- گلاب (Rose Water)

گلاب دارای خواص ضد درد و ضد عفونی کننده است که می تواند به درمان بیماری های چشمی کمک کند. قطره های چشمی حاوی گلاب وضعیتی مانند خشکی چشم و ورم ملتحمه را تسکین می دهد. برای درمان برق زدگی چشم با گلاب، گلوله های پنبه ای را در گلاب خیس کنید و روی چشمان خود قرار دهید و بگذارید ۱۰ دقیقه روی چشمان تان بمانند. برای نتایج سریعتر از گلاب سرد استفاده کنید. این کار را 2 بار در روز انجام دهید.

7- روغن بادام (Almond Oil)

بادام به علت دارا بودن ویتامین E14  به عنوان یک روان کننده برای چشم عمل می کند. مطالعات نشان می دهد که ترکیب بنفشه و روغن بادام در بهبود تولید اشک و پایداری لایه اشک در افراد مبتلا به خشکی چشم مفید است. روغن بادام در درمان فوری برق زدگی جوشکاری و سوزش چشم مرتبط با آن نیز موثر است. برای این کار روغن بادام را با انگشت بر روی پلک های بسته و زیر چشمان تان بمالید و تا هر زمانی که ممکن باشد، آن را پاک نکنید. این کار را 2 بار در روز انجام دهید.

8- پارچه خیس (Wet Cloth)

دستمال خیس و خنک یک درمان خانگی ساده برای سوزش چشم است. استفاده از پارچه خیس و خنک درد و تورم ناشی از برق زدگی چشم حاصل از جوشکاری را تسکین می دهد. این درمان خانگی تا زمانی که پارچه مرطوب بماند بهترین عملکرد را خواهد داشت. با این حال، تسکین دائمی ایجاد نمی کند. برای این کار شما به یک حوله یا دستمال نرم صورت و مقداری آب سرد نیاز دارید. حوله را در آب سرد آغشته کرده و اضافی آب آن را از بگیرید. آن را روی چشم آسیب دیده قرار دهید و بگذارید به مدت 10 تا 12 دقیقه روی چشمانتان بماند. برای کسب نتایج بهتر، می توانید بعد از هر بار استفاده آب را عوض کنید. این کار را 2 بار در روز تکرار کنید.

9- موز (Banana)

موز منبع غنی پتاسیم و ویتامین C است. این مواد مغذی ممکن است به بهبود خستگی و التهاب چشم کمک کنند. با این حال، هیچ مطالعه علمی برای حمایت از این تاثیرات وجود ندارد. موز را پوست بگیرید و تفاله آن را له کنید تا گلوله گلوله نباشد و شکل کاملاً خمیری داشته باشد. این پالپ را روی پلک های بسته بمالید و بگذارید 3 تا 5 دقیقه بماند. بعد از این مدت زمان، آن را به آرامی با آب معمولی بشویید. این کار را 1 تا 2 بار در روز انجام دهید. ویتامین B2 موجود در خمیر موز علاوه بر کاهش خشکی و التهاب چشم ها، مانع پوسته پوسته شدن چشم ها نیز می شود.

10- روغن کرچک (Castor Oil)

روغن کرچک تولید چربی در چشم را تسهیل کرده و همچنین تبخیر اشک را کنترل می کند. همچنین به تسکین سوزش چشم مرتبط با برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری نیز کمک می کند. برای این کار هر روز 1 تا 2 بار یک قطره روغن کرچک را در هر چشم بریزید.

علاوه بر درمان های ذکر شده در بالا، می توانید از موارد زیر نیز استفاده کنید:

11- آلوئه ورا (Aloe Vera)

ژل آلوئه ورا را استخراج کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه روی چشم ها بمالید. آلوئه ورا نه تنها چشمان شما را آرام می کند، بلکه به کاهش درد و قرمزی چشم نیز کمک می کند زیرا دارای خواص درمانی و ضد التهابی است.

12- تخم گشنیز (Coriander Seeds)

یک قاشق چای خوری تخم گشنیز را در یک لیوان آب خیس کنید. صبح روز بعد، این آب را بنوشید. بهتر است بدانید که گشنیز خاصیت خنک کنندگی دارد.

درمان های خانگی برای درمان برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری که در بالا ذکر شد ممکن است درد و التهاب را تسکین دهد. با این حال، برای بهبودی کامل این بیماری چشم ممکن است نیاز باشد به پزشک مراجعه بکنید. توصیه می کنیم در صورتی که علائم بیش از یک هفته ادامه یافت، حتماً با پزشک مشورت کنید.

توصیه های کلی برای استفاده از قطره ها و پمادهای چشمی

 • قبل از انجام هر گونه درمان خانگی یا استفاده از قطره ها یا پمادهای تجویز شده، دستان خود را قبل از دست زدن و لمس چشم ها بشویید.
 • انگشت خود را روی گونه قرار دهید و پلک پایین را پایین بکشید.
 • سر خود را به عقب خم کنید و مایع را در پشت پلک پایین بریزید.
 • در هنگام استفاده از پماد، مقدار کمی از پماد را داخل پلک پایین چشم بگذارید، اطمینان حاصل کنید که نازل پماد به چشم شما برخورد نکند.
 • درمان را تا زمان بهبودی چشمانتان ادامه دهید.
 • تمام قطره ها و پمادها را در یخچال و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

مراقبت از خود در خانه بعد از برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری

 • برای برق زدگی چشم ناگهانی یا اگر علائمی مثل تاری دید دارید در صورتی که قطره یا پماد چشمی استفاده نکرده اید، باید به پزشک خود یا به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.
 • در روزهای اول از داروهای مسکن ساده مانند پاراستامول، ایبوپروفن یا کدئین استفاده کنید.
 • دوز مناسب دارو را مصرف کنید. درد به احتمال زیاد حدود یک روز طول می کشد.
 • در صورت استفاده از لنز تماسی، آن را خارج کنید.
 • تا زمانی که چشمانتان خوب نشده از لنز استفاده نکنید.
 • با مطالعه یا تماشای تلویزیون به چشمان خود فشار نیاورید.
 • تا حد امکان در خانه بمانید تا از نور خورشید دوری کنید.
 • برای محافظت از چشم در برابر گرد و غبار و کثیفی از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • اگر چشمان شما به نور حساس است در هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید و یا در اتاق تاریک بمانید.
 • همیشه هنگام جوشکاری یا حتی اگر در معرض نور خورشید هستید از عینک محافظ استفاده کنید. از عینک های آفتابی استفاده کنید که هم از UVA و هم UVB محافظت می کنند.
 • از اشک مصنوعی یا روان کننده ها برای کمک به هر گونه ناراحتی در چشم خود استفاده کنید. شما می توانید این محصولات را بدون نسخه از اکثر داروخانه ها خریداری کنید.
 • مهم است که در صورت توصیه پزشک، عدم کاهش التهاب، خارش یا سوزش چشم ها یا در صورت بدتر شدن و ضعیت تان، برای معاینه به کلینیک های بینایی سنجی یا یک چشم پزشک متخصص مراجعه کنید.

نحوه پیشگیری از برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری

همیشه شنیده ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. برای پیشگیری:

 • از قرنیه در برابر اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عینک ایمنی روکش دار یا استفاده از ماسک جوشکار هنگام جوشکاری محافظت نمایید.
 • اطمینان حاصل کنید که عینک های مخصوص جوشکاری مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده اند و چشم ها را کاملاً می پوشانند.
 • اگر برای جلوگیری از برق زدگی چشم، از عینک آفتابی استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها پلاریزه هستند و مانع رسیدن اشعه اشعه های UVA و UVB به چشم شما می شوند. هنگام خرید عینک آفتابی حتما برچسب روی آن را چک کنید.

سوالات متداول

بهبود برق زدگی چشم بر اثر جوشکاری چقدر طول می کشد؟

قرنیه معمولاً در عرض 1-2 روز بهبود می یابد. اگر اینطور نیست، با یک چشم پزشک مشورت کنید.

آیا برق زدگی جوشکاری باعث سرگیجه شما می شود؟

این عارضه یک آسیب موقتی است که در چشم ایجاد می شود و باعث سرگیجه نمی شود. اگر در اثر جوشکاری، دچار سرگیجه شدید، حتماً به دلیل قرار گرفتن در معرض بخارات ناشی از جوش است نه برق زدگی!

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

توصیه می کنیم در صورت برق گرفتگی چشم و مواجهه با هر یک از موارد زیر فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • تابش خیره کننده
 • تاری دید
 • دیدن نقاط چشمک زن یا نور
 • بدتر شدن وضعیت بینایی

از اینکه این مقاله را مطالعه نمودید متشکریم. اگر انتقاد و پیشنهادی پیرامون این مقاله دارید، خوشحال می شویم در قسمت دیدگاه با ما و کاربران عزیز وینرتولز به اشتراک بگذارید.

منابع معتبری که در نوشتن این مقاله از آنها بهره گرفته ایم: stylecraze.com و betterhealth.vic.gov.au

3.7 15 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Asadi

از مطالب مفیدتان در مورد برق زدگی چشم سپاسگزارم🙏🙏🙏

کارشناس محتوا

سپاس از شما همراه بزرگوار، خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته. ایام به کام 🙏🙏🙏