مقالات

چه دستگاه جوشی برای جوشکاری آلومینیوم مناسب است؟

دستگاه مناسب برای جوشکاری آلومینیوم

آلومینیوم یک ماده سبک است که جوشکاری صحیح آن دشوار است. یادگیری نحوه جوشکاری آلومینیوم به زمان و تمرین نیاز دارد ، اما اطلاعات و منابع مناسب می تواند به شما در شروع کار کمک کند. از این راهنما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه جوشکاری آلومینیوم، دستگاه مناسب برای جوشکاری آلومینیوم و نحوه انتخاب لوازم مناسب برای هر کار استفاده کنید.

آلیاژهای آلومینیوم بیشتر از آلیاژهای فولادی برای جوشکاران چالش ایجاد می کند. آلومینیوم دارای نقطه ذوب پایین و رسانایی بالاتری نسبت به فولاد است که می تواند منجر به سوختگی ، به ویژه در ورق های آلومینیومی نازک شود. سیم تغذیه آلومینیومی نسبت به نوع فولادی آن نرمتر است و می تواند در فیدر پیچیده شود. انتخاب روش جوشکاری آلومینیوم بستگی به نیازهای کاربرد خاص و مهارت های جوشکار دارد. جوشکاری آلومینیوم یک فرایند منحصر به فرد است که با جوشکاری فولاد متفاوت است. در حالی که می توانید آلومینیوم را برای برخی مشاغل به فولاد جوش دهید ، تفاوت اصلی در این واقعیت است که آلومینیوم به جای 2500 درجه مثل فولاد به نقطه حرارتی 1221 درجه نیاز دارد.

بیشتر بخوانید:

با جوشکاری آلومینیوم و روش های جوشکاری آن آشنا شوید

جوشکاری آلومینیوم نیاز به درک کامل از فرآیند جوشکاری TIG دارد و همچنین نیاز به مشعل TIG دارد. جوشکاری TIG یک تکنیک پیشرفته است که شامل استفاده از هر دو دست به صورت کند و کنترل شده است. کیفیت عالی این نوع جوشکاری آن را به یک انتخاب رایج برای جوشکاری آلومینیوم و سایر فلزات تبدیل می کند.

رسانایی حرارتی و تخلخل نیز در هنگام جوشکاری آلومینیوم در برابر فولاد از نگرانی های اصلی هستند. برای مقابله با این نگرانی ها ، از گاز آرگون یا ترکیبی از گاز آرگون و هلیوم به عنوان محافظ هنگام جوشکاری آلومینیوم استفاده می شود.

نحوه جوشکاری آلومینیوم نیز متفاوت است زیرا روش بافت معمولاً توصیه نمی شود. در عوض ، یک تکنیک ساده فشار معمولاً ایده آل است. شما باید با یک سطح بسیار تمیز آلومینیوم شروع کنید و هر لایه اکسید روی آلومینیوم را برای جلوگیری از آلودگی استخر جوش از روی آن پاک کنید.

دستگاه ها و روش‌های جوش مناسب برای جوشکاری آلومینیوم

جوشکاری آلومینیوم یک کار خاص است و هر فردی نمی تواند این کار را انجام می دهد. در کنار تجهیزات خاص لازم برای این کار ، همچنین باید تجهیزات ایمنی مناسب را خریداری کنید تا خود را در معرض خطر قرار ندهید.

  • دستگاه جوش کاری. اگر می خواهید با آلومینیوم کار کنید ، دستگاه جوش مناسب ضروری است. برای آلومینیوم ، دستگاه جوش TIG – گاز بی اثر تنگستن – انتخاب بهتری نسبت به دستگاه MIG است. در حالی که می توان از ماشین های MIG استفاده کرد ، اکثر متخصصان که وظایف پیچیده جوشکاری آلومینیوم را انجام می دهند ، دستگاه های TIG ترجیح داده می شوند.
  • مشعل جوشکاری. اگر با مواد دیگر نیز کار می کنید ، باید از یک روکش جداگانه برای آلومینیوم استفاده کنید.
  • الکترودهای جوشکاری TIG. دستگاه جوش خود را از نظر نوع مناسب بررسی کنید. الکترودهای خالص تنگستن معمولاً در دستگاه های TIG استفاده می شوند ، اما برخی از آنها متفاوت است.
  • پرکننده های میله ای آلومینیومی. اینها برای اتصال دو قطعه به یکدیگر مورد نیاز است. برای اکثر مشاغل به دنبال انواع آلیاژهای 4043 و 5356 باشید. شما می خواهید اندازه این الکترودها با الکترودهای جوشکاری TIG شما یکسان باشد. اینها معمولاً مواد مصرفی جوشکاری نامیده می شوند زیرا در حین استفاده می سوزند.
  • سیم جوش آلومینیوم. ER 4043 یا ER 5356 برای اکثر مشاغل ایده آل است. پرکننده میله خود را با سیم جوش خود مطابقت دهید.
  • قوطی گاز آرگون از گاز آرگون به عنوان سپر در حین فرایند جوشکاری استفاده می شود. برای برخی مشاغل ، می توان به جای آن از مخلوطی از آرگون و هلیوم استفاده کرد ، اما این بسیار به شغل وابسته است.
  • تغذیه کننده سیم. هنگام استفاده از روش فشار جوشکاری آلومینیوم ، کابینت تغذیه سیم موتور با گشتاور ثابت و سرعت متغیر ایده آل است.
  • برس تمیز کردن سیم. برای تهیه سطح هر فلزی که می خواهید با آن کار کنید ، به این مورد نیاز خواهید داشت.
  • نشانگر دما. این امر به شما در حین پیش گرمایش کمک می کند که برای جلوگیری از ترک خوردگی جوش ضروری است ، به ویژه هنگام کار با قطعات بزرگ ، سنگین یا ضخیم آلومینیوم.
  • نکات جوشکاری. ممکن است بر اساس پروژه های مختلف به اندازه های مختلف نیاز داشته باشید. تنها در صورت انجام انواع دیگر جوشکاری از نکات خاصی در مورد آلومینیوم استفاده کنید.
این مقاله را حتما بخوانید  کابل جوش مناسب را اینگونه انتخاب و خریداری کنید

با آماده شدن همه ابزارها و وسایل خود ، وقت آن رسیده است که جوشکاری آلومینیومی واقعی را انجام دهید. یادگیری نحوه جوشکاری آلومینیوم می تواند دشوار باشد ، بنابراین همیشه بهتر است از شخصی مطلع باشید که جزئیات کوچکتر را توضیح دهد.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری آلومینیوم ها و راه های مناسب برای این کار

دستگاه جوش مناسب برای جوشکاری آلومینیوم

دستگاه مناسب برای جوشکاری آلومینیوم

یکی از دستگاه های فوق العاده مناسب برای جوشکاری آلومینیوم، دستگاه جوشکاری HI POWER 8850 – AC DC Pulse است. سیستم بکار رفته در این دستگاه جوشکاری آلومینیوم IGBT است. تجهیزات داخلی این دستگاه بسیار با کیفیت هستند و از کارایی بالایی برخوردارند. سیستم خنک کننده قدرتمند دستگاه جوشکاری 8850 به خنک ماندن دستگاه در طول فرایندهای زمان بر کمک می کند. این دستگاه جوش به دلیل طراحی خاص و سبک و در عین محکم بودن بدنه فلزی، قابل حمل است. صفحه نمایشگر دیجیتال قابل تنظیم دارد که قبل از شروع جوشکاری می توانید همه تنظیمات را بصورت دلخواه آماده کنید.

دستگاه جوش 8850 دارای لوازم جانبی مانند کابل اتصال و تورچ آرگون است. می توان جوشکاری در حالت های مختلف mma و dc tig را با آن انجام داد. مهم تر از همه اینکه از این دستکگاه برای جوشکاری آلومینیوم با ضخامت 5 الی 15 میلیمتر می توان استفاده کرد. همچنین دستگاه قابلیت ذوب کردن الکترودهای با قطر 2.5 الی 4 میلیمتر را دارا می باشد.

برای آشنایی بیشتر با دستگاه جوش 8850 وینر بر روی لینک زیر کلیک کنید.

·        دستگاه جوشکاری HI POWER 8850 – 200 AC DC Pulse

این مقاله را حتما بخوانید  کلاه ماسک جوشکاری اتوماتیک | مزایای استفاده از کلاه اتوماتیک جوشکاری

جوشکاری TIG آلومینیم

جوشکاری گاز بی اثر تنگستن (TIG) روش اصلی مورد استفاده برای جوشکاری آلومینیوم است. از آنجا که قطعه کار آلومینیومی نیاز به حرارت زیادی دارد تا به درجه حرارت برسد-اما می تواند این گرما را برای مدت طولانی نگه دارد-یک دستگاه جوش با کنترل جریان برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد قطعه آلومینیوم و ایجاد سوختگی مفید است. جوشکاری TIG را می توان هم روی ورق آلومینیومی نازک و هم ورق آلومینیومی ضخیم تر بکار برد. از آنجا که جوشکاری TIG نیاز به یک میله پرکننده جداگانه دارد ، جوشکار باید یک میله جوشکاری با آلیاژ را تا حد امکان نزدیک به قطعات کار انتخاب کند.

جوش آلومینیوم با جوشکاری MIG

از جوشکاری گاز بی اثر فلزی (MIG) می توان برای جوشکاری آلومینیوم استفاده کرد. هنگام انتخاب دستگاه جوش، باید تصمیم گرفت که آیا از روش جوشکاری قوس پاش یا جوشکاری پالس استفاده می شود. جوشکاری پالس نیاز به منبع تغذیه اینورتر دارد ، در حالی که دستگاههای جریان ثابت و ولتاژ ثابت را می توان برای جوشکاری قوس اسپری استفاده کرد. جوش MIG برای ورق های آلومینیوم نازک به دلیل میزان گرمای مورد نیاز بهترین است. هنگام انتخاب گاز محافظ ، آرگون 100 درصد برای جوشکاری آلومینیوم MIG بهترین است. جوشکار باید سیم جوش یا میله ای را انتخاب کند که تا حد امکان آلیاژی مشابه قطعات کار داشته باشد تا یک جوش با کیفیت ایجاد شود.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری پالسی میگ بر روی آلومینیوم چیست

جوشکاری آلومینیوم با جوش مشعل | Torch Welding

آلومینیوم را می توان با استفاده از مشعل گازدار جوش داد ، اما این روش از جوشکاری MIG و TIG دشوارتر است. کنترل گرمای وارد شده به قطعه کار با مشعل دشوارتر است و هنگام استفاده از مشعل احتمال سوختگی بیشتر است. جوشکاری مشعل آلومینیوم نیاز به یک جوشکار ماهر دارد که می تواند مشعل و میله پرکننده را به اندازه کافی کنترل کند.

بیشتر بخوانید:

مزایا و معایب جوشکاری آلومینیوم

تمیز کردن قطعات آلومینیومی

دستگاه مناسب برای جوشکاری آلومینیوم

صرف نظر از نوع جوشکار برای ساخت جوش آلومینیوم ، قطعات کار قبل از شروع جوشکاری باید بسیار تمیز باشند. اکسید آلومینیوم دارای نقطه ذوب بسیار بالاتری نسبت به آلومینیوم پایه است ، بنابراین هرگونه اکسیدی که روی سطح قطعه کار باقی می ماند می تواند باعث ایجاد اکسید در جوش شده و از استحکام و ظاهر کلی جوش بکاهد. تکه های کار را می توان با استفاده از فرایند اچ شیمیایی (chemical etch) تمیز کرد یا به صورت مکانیکی با استفاده از برس سیمی تمیز کرد.

جوشکاری آلومینیوم با دستگاه جوش ARC

جوشکاری قوسی یا ARC از زمان پذیرش معمول آن در قرن 19 برای ساخت و ساز از اهمیت تاریخی برخوردار بوده است. امروزه ، این نوع جوشکاری جزء اساسی در ساخت ساختمانها و وسایل نقلیه است. فولاد معمولاً برای کارهای جوشکاری استفاده می شود ، اما در برخی موارد آلومینیوم مورد نیاز است که کار با آن بسیار سخت تر از فولاد است. با این حال ، با رویکرد و برنامه ریزی مناسب ، می توانید جوشکاری قوس آلومینیومی را به راحتی انجام دهید.

این مقاله را حتما بخوانید  مقایسه برشکاری پلاسما و برشکاری اکسی سوخت (oxyfuel cutting)

اصول جوشکاری قوس الکتریکی

اگرچه پیشرفت های فناوری در قرن گذشته باعث ایجاد جوشکارهای اتوماتیک و ماشین های جوشکاری کارآمدتر شده است ، اما فرایند اصلی جوشکاری قوس ثابت است. جوشکاری قوسی فرآیندی است که دو قطعه فلز را از طریق استفاده از قوس الکتریکی با هم ادغام می کند ، که گرمای شدیدی را قادر می سازد تا قطعات فلزی را ذوب کند. هنگامی که با یک الکترود با روکش مخصوص ذوب می شود ، فلز مذاب با یک پرکننده مخلوط می شود که دو قسمت را به یک واحد متصل می کند. روشهای مختلفی برای جوشکاری قوس بر اساس تکنیکها و مواد دخیل در این فرایند وجود دارد.

مشکلات جوشکاری آلومینیوم

فولاد اغلب به عنوان فلز “پیش فرض” برای استفاده در هنگام جوشکاری در نظر گرفته می شود و در مقایسه ، آلومینیوم فلزی است که به سختی می توان آن را با جوشکار قوس متصل کرد. به عنوان یک فلز فعال با تمایل به تشکیل اکسید ، ایجاد یک پرکننده مناسب برای جوشکاری آلومینیوم سخت تر است. وقتی با رسانایی حرارتی بالا و نقطه ذوب پایین فلز ترکیب شود ، برای جوشکار تازه کار بسیار آسان است که قطعات آلومینیوم دخیل در این فرآیند را کاملاً ذوب کند. در نتیجه ، اولین قدم برای جوشکاری قوس آلومینیوم ، تمیز کردن فلز پایه از هرگونه اکسید یا روغن حلال است. گام دوم این است که مراقب رویکرد خود باشید.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری آلومینیوم و مشکلات رایج در این جوشکاری

جوشکاری stick آلومینیوم

جوشکاری قوس فلزی محافظت شده (SMAW) ، که به طور غیر رسمی به جوشکاری stick نیز معروف است ، یکی از اشکال قدیمی جوشکاری قوس است. این روش جوشکاری ارزان و آسان برای انجام انواع مختلف محیط های جوشکاری و اغلب برای مغازه های کوچک تولید کننده اختصاص داده می شود ، اما می توان از آنها برای جوشکاری آلومینیوم نیز استفاده کرد. نکته اصلی استفاده از دستگاه جوش قوی تر و جریان مستقیم و الکترود با روکش آلومینیوم است. با جوشکاری سریع ، بدون تماس زیاد فلز با قوس ، می توان آلومینیوم را به سرعت جوش داد.

بیشتر بخوانید:

جوشکاری آرگون بر روی آلومینیوم | argon welding on aluminium

جوشکاری هلیارک آلومینیوم

جوشکاری قوس فلزی گاز (GMAW) ، که به طور غیر رسمی جوشکاری Heliarc نامیده می شود ، فرایندی از جوشکاری است که گازهای بی اثر مانند آرگون یا هلیوم را به منظور اطمینان از عدم اکسیداسیون در طی فرآیند ذوب ، اضافه می کند. برای جوشکاری آلومینیوم با این روش ، بهتر است قبل از شروع جوشکاری ، فلز را بیش از 230 درجه فارنهایت گرم کنید. با استفاده از گاز آرگون و فشار دادن بجای اینکه تفنگ جوشکاری را از گودال جوش جدا کنید ، می توانید آلومینیوم را بدون مشکل زیادی بچسبانید.

منابع:

https://sciencing.com/weld-mapp-gas-5925408.html

https://www.homedepot.com/c/ah/how-to-weld-aluminum/9ba683603be9fa5395fab90157b36e8f

3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها