مقالات

جوشکاری TIG را با این روش ها انجام دهید

جوشکاری TIG

جوشکاری TIG یا همان جوشکاری گاز بی اثر تنگستن گاز، از الکترود تنگستن برای گرم کردن فلز استفاده می کند، در حالی که گاز آرگون از گودال جوش در برابر آلاینده های هوا محافظت می کند. جوشکاری TIG می تواند برای تولید جوشهای باکیفیت و تمیز در اکثر مواد از جمله فولاد، فولاد ضد زنگ، کرومی، آلومینیوم، آلیاژهای نیکل، منیزیم، مس، برنج، برنز و طلا استفاده شود. برای جوش و جوشکاری TIG خود مراحل زیر را دنبال کنید.

مراحل روش اول جوشکاری TIG 

1- از وسایل و لباس های ایمن استفاده کنید. قبل از کار هر دستگاه جوشکاری ، حتماً عینک ایمنی، لباس های ضخیم ، مقاوم در برابر آتش و یک کلاه جوشکاری را با سپر چشم قرار دهید.

2- مشعل TIG را وصل کنید. تمام مشعل های TIG دارای نازل سرامیکی جهت کارگردانی آرگون ، یک آستین مسی برای نگهداشتن الکترود و نوعی خنک کننده خود هستند. از آداپتور موجود در بسته لوازم جانبی خود استفاده کنید تا مشعل را به قسمت جلوی دستگاه خود وصل کنید.

3- پدال پای خود را به دستگاه جوشکاری وصل کنید. از پدال پا برای کنترل گرمی که در آن جوش دارید استفاده می شود.

4- قطب را انتخاب کنید. تنظیمات مختلفی را بر اساس نوع فلزی که جوش می دهید انتخاب می کنید. اگر از آلومینیوم استفاده می کنید ، جوشکار را روی تنظیم جریان متناوب (AC) قرار دهید. اگر از فولاد یا سایر فلزات استفاده می کنید ، جوشکار را روی تنظیمات DC  قرار دهید. اگر جوشکار شما دارای فرکانس بالا باشد ، به تنظیم نیاز دارد. برای آلومینیوم ، سوئیچ نیاز به فرکانس بالا و مداوم دارد. برای فولاد ، باید در فرکانس بالا شروع شود.

5- تنگستن را خرد کنید. ضخامت فلز برای جوشکاری و جریان جوشکاری شده مورد استفاده اندازه میله تنگستن را تعیین می کند. حتماً در یک جهت شعاعی در اطراف محیط تنگستن خرد کنید ، نه مستقیم به سمت انتها.

نکات مهم
  • برای خرد کردن الکترود تنگستن از چهره یک سنگ ریز استفاده کنید. آنقدر آسیاب کنید که الکترود در همان جهت با چرخش سنگ به عنوان یک احتیاط ایمنی در حال حرکت باشد.
  • تنگستن را به یک نوک بالون برای جوشکاری AC و یک نوک اشاره شده برای جوشکاری DC خرد کنید. برای جوش دادن گوشه باز ، تنگستن را به یک چوب پنج تا شش میلیمتری آغشته کنید.

 جوشکاری TIG 1

ادامه مراحل روش اول جوشکاری TIG 

6- جریان گاز را تنظیم کنید. شما می خواهید از گاز خالص آرگون یا مخلوط گاز آرگون مانند مخلوط آرگون – هلیوم استفاده کنید. درپوش محافظ پلاستیکی را بردارید.

نکات مهم
  • بدنه سوپاپ را با سرعت باز و بسته کردن سوپاپ تغییر دهید تا هرگونه ضایعات از بدنه دریچه پیچیده تمیز شود. تنظیم کننده را پیچ کرده و سپس مهره جوش را محکم بچسبانید و همزمان تنظیم کننده را بچرخانید تا در شیر سوار شود.
  • تنظیم کننده را با استفاده از دهانه محکم کنید و مطمئن شوید که دستگیره فشار در خلاف جهت عقربه های ساعت خاموش است. شیلنگ گاز و جریان سنج را در دستگاه جوشکاری قرار دهید. سپس شیر استوانه را روشن کنید. اطمینان حاصل کنید که شیر استوانه را به آرامی و با حرکات کوچک روشن کنید.
  • سرانجام، با گوش دادن به صدای خس خس یا استفاده از اسپری ردیاب نشت آئروسل، هرگونه نشتی را بررسی کنید.
  • با تنظیم تنظیم کننده سیلندر ، میزان جریان گاز را تنظیم کنید. گرچه ممکن است بسته به فرایند جوشکاری این نرخ متفاوت باشد ، معمولاً نرخ بین چهار تا 12 لیتر (3/3 دلار آمریکا) در دقیقه باقی می ماند.

7- آمپر را تنظیم کنید.  آمپر این امکان را به شما می دهد تا کنترلی را که بر فرایند جوشکاری TIG دارید تنظیم کنید.هرچه فلز ضخیم تر باشد ، آمپراژ بالاتر می رود.هرچه با پدال پا هماهنگ تر باشید ، می توانید آمپراژ را ترک کنید.

مراحل روش دوم جوشکاری TIG 

1- مواد جوش خود را تمیز کنید.  قبل از شروع به جوشکاری ، سطح شما باید از آلودگی ها پاک باشد.

نکته مهم
  • برای تهیه فولاد کربن ، از آسیاب یا ساندویچ استفاده کرده و آن را به یک فلز برهنه و براق صاف کنید. برای آلومینیوم بهتر است از یک برس اختصاص داده شده از جنس استنلس استیل استفاده کنید.

2- الکترود تنگستن را درون گلوله آن قرار دهید.قسمت پشتی نگهدارنده الکترود را روی گلوله ببندید، الکترود تنگستن را وارد کنید و دوباره پشت را پیچ کنید. بطور کلی، الکترود باید در حدود 1/4 اینچ از غلاف محافظ روی کلاه آویزان شود.

3- قطعات را به هم ببندید. برای اطمینان از قطعات موردنظر برای جوشکاری TIG  از یک آهن زاویه ای و  یا یک نوار مسطح با گیره c استفاده کنید.

 جوشکاری TIG 2

ادامه مراحل روش دوم جوشکاری TIG 

4- مشعل TIG را در دست خود نگه دارید. حتماً آن را با زاویه 75 درجه نگه دارید و تنگستن که بیش از 1/4 اینچ از فلز بلند شده است را نداشته باشید. اجازه ندهید که تنگستن به قطعه کار لمس کند یا باعث آلوده شدن مواد شما شود.

5- برای کنترل گرما از پدال های پا استفاده کنید. پودر جوش شما باید به عرض 1/4 اینچ باشد. مهم است که اندازه گودال خود را در تمام فرایند جوشکاری سازگار نگه دارید تا از کثیف شدن آن جلوگیری شود.

6- میله پرکننده را در دست دیگر خود بگیرید.آن را نگه دارید تا به صورت افقی در زاویه 15 درجه از قطعه کار در پایه قرار گیرد که مشعل آن قطعه را گرم می کند.

7- برای گرم کردن فلز پایه از مشعل خود استفاده کنید.گرمای قوس باعث ایجاد یک گودال از فلز مذاب می شود که برای فیوز کردن دو قطعه فلز با هم استفاده می شود.وقتی یک گودال روی هر دو قطعه فلز وجود دارد ، میله های پرکننده را به سرعت درون گودال های مذاب بریزید تا از جمع شدن آن جلوگیری شود. میله پرکننده یک لایه تقویت کننده برای جوش شما اضافه می کند.

8- با استفاده از قوس خود ، گودال را در جهت دلخواه پیش ببرید. بر خلاف جوشکاری MIG ، جایی که شما گودال را به جهتی که مشعل پیشرو است هدایت می کنید ، با جوشکاری TIG ، گودال را به سمت مخالف آن خم می کنید.

نکات مهم
  • از حرکت دست خود به عنوان حرکت چپ دست استفاده کنید. در حالی که یک شخص راست دست مداد خود را مانند جوشکاری MIG حرکت می دهد ، با زوایایی که هر دو به سمت راست کج شده اند ، یک شخص چپ دست مداد خود را به سمت چپ کج می کند ، اگرچه باید مداد را به سمت راست بکشاند.
  • به پیشرفت گودال ادامه دهید تا زمانی که کل منطقه مورد نظر را جوش نیاوردید و جوشکاری TIG را تمام کردید!

 جوشکاری TIG 3

مراحل روش سوم جوشکاری TIG 

1- جوش فیله ای ساده را مد کنید. برای گرفتن آویز جوش TIG با جوش فیله شروع کنید. جوش فیله از دو فلز تشکیل شده است که در زاویه های راست به هم متصل می شوند. یک گودال جوش را با زاویه 45 درجه تا یک گوشه 90 درجه اجرا کنید. جوش فیله باید مثلثی از طرف آن باشد.

2- گودال جوش را بین لبه یک قطعه فلز با هم تداخل کنید و سطح قطعه فلز پایین را تشکیل دهید. وقتی این قطعات به هم وصل شدند ، میله پرکننده را درون گودال قرار دهید.یک اتصال T ایجاد کنید تا دو قطعه فلز را در یک زاویه مناسب به هم وصل کنید. مشعل جوشکاری را طوری زاویه دهید که گرما مستقیم روی سطح صاف فلز وجود داشته باشد. با کشیدن الکترود فراتر از مخروط سرامیکی ، یک قوس کوتاه تر نگه دارید. میله پرکننده را جایی که لبه دو فلز در آن قرار دارد قرار دهید.

3- با مشعل جوشکاری یک اتصال گوشه را ذوب کنید. هر دو لبه فلز را در جایی که در یک نقطه قرار دارند ذوب کنید. گودال جوش را در مرکز مفصل که در آن دو فلز قرار دارند نگه دارید. برای اتصال یک گوشه به مقدار قابل توجهی میله پرکننده احتیاج خواهید داشت زیرا فلزات با هم همپوشانی ندارند.

4- جوش لب به لب ایجاد کنید.  مشعل جوشکاری را روی لبه های مجاور دو تکه فلز قرار دهید. این امر به مهارت بیشتری نیاز دارد تا سایر انواع جوش زیرا فلزها با هم همپوشانی ندارند. هنگام اتمام ، آمپر را کم کنید تا دهانه ای که تشکیل می شود پر شود.

منابع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
×
پشتیبانی واتس اپ

شرکت وینر آماده پاسخگویی به شما مشتریان عزیز میباشد

×