مقالات

کلید VRD در اینورتر چه کاربردی دارد

کلید VRD در اینورتر چه کاربردی دارد

VRD ، مخفف دستگاه کاهنده ولتاژ است . دستگاه کاهنده ولتاژ یا VRD نوعی از دستگاه های کنترل خطر یا کاهنده خطر است . این دستگاه باعث کاهش ولتاژ مدار باز ( OCV ) می شود یا اینکه ولتاژ بدون بار را به سطح امنی می رساند . کلید VRD در اینورتر جوشکاری نیز به همین ترتیب منبع برق ولتاژ مدار باز را کاهش می دهد . OCV مقدار ولتاژی است که غیر از زمان های جوشکاری در ترمینال ها اندازه گیری می شود . کلید VRD در دستگاه جوش اینورتر OCV را به مقداری کاهش می دهد که عمل جوشکاری ایمن شود . در صورت ضربه قوسی ، جریان انتخاب شده کامل و همینطور ولتاژ بدون بار بوجود می آید . در هنگام اتمام جوشکاری ، ولتاژ مدار باز ، که برابر با مقدار ولتاژ VRD است ، به مقدار امنی تا چرخه جوشکاری بعدی بر می گردد .

کلید VRD در اینوتر

VRD در اینورتر چه کاری انجام می دهد

واحد VRD ، منبع برق جوشکاری را زمانی که مقاومت بین الکترود و قطعه کاری کم تر از 200 اهم است ، روشن می کند . این بدان معناست که در طول دوره های بدون قوس ( زمانی که جوشکاری انجام نمی شود ) ، احتمال برق گرفتکی در اثر مدار ثانویه جوشکاری تقریبا حذف می شود . زیرا مدار جوشکاری ثانویه ( واحد اینورتر و ترانسفورماتور ) معلق از کار قرار می گیرد .

دستگاه VRD ، هر بار که در عمل جوشکاری وقفه ای ایجاد شود یا عمل جوشکاری بیش از 3 ثانیه متوقف شود ، به صورت اتوماتیک به مد CV سوییچ می شود . در این مد ولتاژ را روی مقدار بی خطری ( معمولا کم تر از 13 ولت ) تنظیم می کند . عملیات VRD تنها در مد CC قابل انجام است . با این اعمال اگر فردی بصورت ناخواسته در طول وقفه های جوشکاری با دستگاه تماس داشته باشد ، خطر برق گرفتگی او کاهش پیدا می کند .

طبق استاندارد 1677.2 استرالیا ، ولتاژ قابل قبول در ماشین های جوشکاری DC باید کم تر از 35 ولت و درماشین های جوشکاری با خروجی AC باید کم تر از 25 ولت باشد . زمانی که باری کم تر از 200 اهم به خروجی دستگاه جوش اعمال می شود ، vrd آن را تشخیص می دهد و دستگاه جوش را به خروجی فول می رساند و در این صورت جوشکاری امن می شود . زمانی که مقاومت در طول خروجی بالاتر از 200 اهم می رود ، یا اینکه الکترود از قطعه کاری جدا می شود ، آنگاه VRD مقدار خروجی دستگاه جوش را به حالت خروجی کاهش داده شده بر می گرداند .

این مقاله را حتما بخوانید  تکنولوژی arc force در دستگاه جوشکاری اینورتر

VRD با چه روشی مقدار ولتاژ را کاهش می دهد

سیستم VRD در دستگاه جوش اینورتر به سه روش از برق گرفتگی جلوگیری می کند .

 • VRD مقدار OCV را زمانی که مقدار آن 200 اهم یا بالاتر است به سطح امن تری کاهش می دهد.
 • VRD به مدار ثانویه اجازه می دهد وقتی که مقاومت مدار کم تر از 200 اهم است روی مقدار حداکثری OCV قرار بگیرد .
 • همچنین VRD زمان هایی که مقاومت مدار در حدود 200 اهم یا بالاتر است را محدود می کند .

مقدار حداکثری ولتاژ مدار باز به محیطی که عمل جوشکاری انجام می شود بستگی دارد .

نکات ایمنی که باید بدانید

تمام افرادی که در حوزه تست و استفاده از دستگاه های جوشکاری کار می کنند باید راجع به خطرات مدار ثانویه که در اثر ولتاژ های خطرناک اتفاق می افتد آگاهی داشته باشند و نکات ایمنی را مد نظر قرار دهند . بازرسی های روتین و روزمره امنیتی نیازمند اتصال ابزارهای تست الکتریکی به قطعاتی از مدار ثانویه دستگاه جوشکاری است . تست های بازرسی باید در محیط های واقعی صورت گیرد . ولتاژ های حداکثری و جریان های بالا که دستگاه ممکن است در معرض آن قرار بگیرد باید در فرایند تست بازرسی مد نظر قرار گرفته شوند .

فرد جوشکار باید از صحت کار کرد دستگاه VRD در ماشین اینورتر اطمینان پیدا کند . برای این کار می تواند از یک واحد یا ابزار تست استفاده کند یا بصورت آزمایشی عمل جوشکاری را انجام دهد . اگر مشخص شود که VRD  به درستی کار نمی کند ، دستگاه جوشکاری باید تا زمان رفع خطا از سرویس خارج شود .

این مقاله را حتما بخوانید  فولاد ضد زنگ و جوشکاری با این روش

مقدار حداکثری قابل قبول برای ولتاژ مدار باز

ولتاژ حداکثری قابل قبول به کتگوری محیطی که عمل جوشکاری انجام می شود بستگی دارد . برای ماشین های جوشکاری قابل حمل که در هر نوع کتگوری محیطی قابل استفاده هستند ، لازم است تا بمنظور پیدا کردن نیازمندی های هر کتگوری ، تجهیزات تست شوند . در ماشین های جوشکاری با خروجی d.c ، دستگاه کاهنده خطر باید در بازه های 0.5 ثانیه کار کند در صورتیکه در دستگاه های جوشکاری a.c ، دستگاه کاهنده خطر باید در بازه های 3 ثانیه کار کند .

فرایند انجام بازرسی صحت عملکرد VRD

 • اطمینان حاصل کنید که دستگاه جوش به برق متصل نباشد .
 • دقت کنید که انبر نگه دارنده الکترود نیز به برق متصل نباشد .
 • الکترود های تست را ترمینال های خروجی دستگاه جوش متصل کنید .
 • مدار ثانویه منبع برق جوشکاری را فعال کنید . یا به عبارتی برق دستگاه جوش اینورتر را روشن کنید یا در حالت هایی که از ژنراتور استفاده می کنید ، آن را فعال کنید .
 • مقدار ولتاژ حداکثری را در ترمینال خروجی منبع برق جوشکاری ثبت کنید .
 • مقدار ولتاژ باید کم تر یا برابر مقدار ولتاژ قابل قبول محیط باشد . برای محیط های با کتگوری C ، مقدار آن 35 ولت برای دستگاه خروجی c است و همچنین برای خروجی a.c مقدار آن 25 ولت است .

نتایج تست VRD باید شامل چه چیزهایی باشد

تست انجام شده باید اطلاعات زیر را در بر بگیرد .

 • تاریخ روز انجام تست .
 • شماره شناسایی VRD تست شده . این گام باید شامل اطلاعاتی از قبیل جزییات ماشین جوشکاری که دستگاه VRD در آن قرار دارد باشد .
 • اطلاعات شناسایی فردی که تست را انجام داده است نیز باید ثبت شود .
 • روال هایی که برای تست VRD صورت گرفته باید به دقت و با جزییات کامل ثبت شوند .
 • اطلاعات شناسایی تجهیزاتی که برای تست مورد استفاده قرار گرفته اند باید لحاظ شود .
 • نتیج خروجی تست باید مکتوب شود .
این مقاله را حتما بخوانید  نحوه تنظیم و نصب سر پیک جوشکاری استیلن

نتیجه گیری

بسیاری از افراد تازه کار در حرفه جوشکاری و برخی از دستگاه های جوش قدیمی دارای ولتاژ مدار باز در حد 105 ولت برای خروجی D.C. و 85 ولت برای خروجی A.C. هستند . این ولتاژ ها در محیط های خشک نرمال و می توان گفت امن  هستند .مشکلی که وجود دارد این است که 95 درصد سایت های جوشکاری این شرایط نرمال ( مرطوب هستند ، نمناک و نمکی هستند ، محیط هایی بسته هستند یا در ارتفاع بالا از دستگاه استفاده می کنند )  را ندارند . شوک های الکتریکی و برق گرفتگی در چنین شرایطی بسیار محتمل است . شوک های الکتریکی صورت گرفته در فرد جوشکاری از طریق دستگاه های جوشکاری ، باعث صدمات جدی اعضای داخلی بدن فرد می شود . و این صدمات اغلب به سرعت قابل تشخیص نیستند . در چنین شرایطی وجود VRD در دستگاه های جوشکاری توصیه می شود .

یکی دیگر از راه های برطرف کردن این مشکلات استفاده از کلید Dead Man در مدار الکترود است . این کلید برق را از الکترود جدا نگه می دارد . توصیه می شود که تمام راه حل های پیشنهادی بصورت دوره ای و مرتب مورد ارزیابی و تست قرار بگیردند .

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید متشکریم . منتظر نظرات شما هستیم .

منابع : sibitweldmosaweldaustralia

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها