مقالات

جوشکاری گاز چیست | جوشکاری با استفاده از شعله (OFW)

جوشکاری سوخت اکسی | بهمراه عکس

جوشکاری اکسی استیلن که بطور رایج جوشکاری گاز نیز نامیده می شود ، فرایندی است که بر مبنای احتراق اکسیژن و استیلن شکل می گیرد . زمانی که نسبت مشخص و درستی از استیلن و اکسیژن در مشعل یا محفظه لوله با یکدیگر ترکیب می شود ، شعله بسیار داغی با دمای حدود 3200 درجه سانتی گراد شکل می گیرد که از آن برای ذوب مواد در جوشکاری استفاده می شود . فرایند شیمیایی شعله اکسی استیلن با تغییر میزان اکسیژن و استیلن قابل تنظیم است .

انواع شعله های تولید شده در جوشکاری گاز

سه نوع شعله جوشکاری ، می تواند توسط OFW تولید شود . هر یک از آن ها دارای رنگ ، سایز ، و شکل متفاوت است . هر کدام از این سه نوع شعله با ترکیب مشخصی از استیلن و اکسیژن شکل می گیرد . نام های آن ها عبارتند از شعله خنثی ، شعله اکسید کننده و شعله کربورینگ.

جوشکاری گاز

شعله خنثی

جوشکاری گاز

شعله اکسید کننده

جوشکاری گاز

شعله کربورینگ

 • کربورینگ : از ترکیبی بیشتری از استیلن نسبت به اکسیژن، این شعله بوجود می آید . برای انجام کارهای لحیم کاری ، لحیم کاری نقره و جوشکاری این نوع شعله مورد استفاده قرار می گیرد.
 • خنثی : جوشکاری بطور عمده توسط شعله خنثی انجام می شود . این شعله از ترکیب نسبت برابری از اکسیژن و استیلن بوجود می آید . ذوب با سرعت کم تری توسط این نوع شعله قابل انجام است و مواد به جوش نمی افتند . پاشش های جوش کمی در حین جوشکاری با آن رخ می دهد . جوش های قوی تری با استفاده از آن بوجود می آیند .
 • اکسید کننده : همانطور که از نام آن پیداست ، میزان بیشتری اکسیژن و استیلن در آن استفاده می شود . این نوع شعله برای عمل جوشکاری زیاد کاربردی نیست . جوش ضعیف و شکستگی جوش مواردی هستند که ممکن است در استفاده از این نوع شعله بوجود بیایند.

از آنجایی که استیل در دمایی بالاتر از 1500 درجه سانتی گراد ذوب می شود ، مخلوط اکسیژن و استیلن تنها مخلوطی از گازها است که برای جوشکاری استیل مورد استفاده قرار می گیرد . گازهایی مانند پروپان ، هیدروژن و گاز ذغال سنگ ، برای اتصال فلزات با نقطه ذوب پایین تر و غیر آهنی مورد استفاده قرار می گیرند . بیشتر موارد، از آن ها برای لحیم کاری و لحیم کاری نقره استفاده می شود .

تجهیزات مورد نیاز برای جوشکاری با استفاده از شعله

تجهیزات اکسی استیلن قابل حمل هستند و کاربری آن ها بسیار آسان است . مخزن گاز مورد استفاده در این جوشکاری محتوی مخلوطی از گاز اکسیژن و استیلن است که تحت فشار در سیلندر ذخیره شده اند. سیلندر ها دارای رگولاتورها و شلنگ های منعطفی هستند که انتهای آن به مشعل متصل است . وسایل ایمنی مانند دریچه شعله بین شلنگ و رگولاتور سیلندر تعبیه شده است . دریچه های شعله از رسیدن شعله های تولید شده بوسیله فلاش بک ها به سیلندر جلوگیری می کند . علت اصلی فلش بک ، عدم تمیزی لوله ها و داغ شدن بیش از حد نازل جوشکاری است .

در هنگام جوشکاری ، اپراتور باید لباس های محافظ بپوشد ماسک جوشکاری بر سر داشته باشد و عینک هایی با رنگ تیره به چشم داشته باشد . اگر شعله قدرت کمی داشته باشد ، قوس الکتریکی بوجود می آید و مقدار کمی اشعه UV نیز متصاعد می شود . عینک های ایمنی همه منظوره محافظت مناسبی در این مواقع ارائه می کنند .

مشخصات عملیاتی جوشکاری گاز

عمل جوشکاری با استفاده از شعله اکسی استیلن بر روی سطوح مواد مورد استفاده در جوشکاری ، می تواند طوری تنظیم شود که یک خروجی ، نرم ، سخت یا خشنی ایجاد کند . این خروجی ها متناسب با جریان گازهای مختلف متفاوت است . شعله با شدت زیاد باعث می شود حوضچه جوش مواد مذاب به اطراف بپاشد . از این رو مشعل های جوشکاری ، با سایزهای متفاوت طراحی شده اند که باعث می شوند مقدار حجم دقیقی از شعله از آن ها بیرون بیاید . در نمودار زیر ، رابطه بین ضخامت مواد ، سایز نازل مشعل و سرعت جوشکاری نمایش داده شده است .

جوشکاری گاز

تکنیک های جوشکاری اکسی استیلن

هنگام انجام عمل جوشکاری ، مواد فیلر را می توان در قالب میله، برای جوشکاری مورد استفاده قرار داد . تکنیک های پایه ای مورد استفاده در جوشکاری اکسی استیلن ، چرخش به چپ ، چرخش به راست و چرخش به راست همه طرفه است . مورد آخر برای جوشکاری فیله و جوشکاری لب به لب ، در صفحاتی تا ضخامت 5میلی متر مناسب است .

تکنیک چرخش به راست برای کارهایی با ضخامت بالاتر از 5 میلی متر ، در سطوح صاف و موقعیت های افقی – عمودی مورد استفاده قرار می گیرد . متد جوشکاری چرخش به راست همه طرفه ، تغییر یافته تکنیک چرخش به راست است . این مورد برای جوشکاری صفحات استیل در موقعیت های افقی و عمودی مورد استفاده قرار می گیرد . در جوشکاری چرخش به راست ، فرد جوشکار ، نمای کاملی از حوضچه ذوب و قطعه کاری دارد . با استفاده از این جهت در جوشکاری ، جوشکار به راحتی و آزادانه می تواند حرکت کند .

جوشکاری گاز

گازهای سوخت اکسی

گازهای سوختی تجاری ، یک ویژگی مشترک دارند ، همه آن ها از اکسیژن در ترکیب خود استفاده می کنند . برای اینکه ، این گازها مناسب عمل جوشکاری باشند ، زمانی که با اکسیژن سوخته می شوند ، باید نشانه های زیر را داشته باشند :

 • دمای شعله بالا
 • انتشار شعله با نرخ زیاد
 • میزان حرارت کافی
 • واکنش شیمیایی کم شعله با مواد پایه و فیلر .

از بین دلایل فراوان استفاده از جوشکاری گاز (OFW) توسط افراد جوشکار ، دمای عملیاتی بالا و قدرت ذوب رنج زیادی از مواد را می توان نام برد . سایر گازها سوختی مانند گاز MAPP ، پروپیلن ، پروپان ، گاز طبیعی ، و گازهایی بر پایه این نوع گازها ، با اینکه دمای شعله مناسبی تولید می کنند اما نرخ انتشار آن ها پایین است .

آماده سازی مواد پایه برای جوشکاری OFW

کثیفی ، روغن و چربی و اکسید ها باعث عمل جوشکاری ناقص می شوند . آلاینده های روی سطوح جوشکاری باید از اطراف و محل جوش مواد پایه پاک شوند . ضخامت مواد پایه در لبه جوش ، نوع آماده سازی جوشکاری را تعیین می کند . صفحات با ضخامت نازک ، به راحتی توسط شعله ذوب می شوند . لبه هایی که به شکل مربع هستند باید به یکدیگر متصل شوند و جوش شوند .

این نوع اتصال برای موادی با ضخامت کم تر از 4.8 میلی متر مناسب است . برای ضخامت های بین 4.8 تا 6.4 ، وجود یک شیار به منظور تکمیل عملیات لازم است . اما باید از مواد فیلر برای جبران و پر کردن شیار استفاده کرد . برای اتصال ضخامت های بیشتر از 6.4 میلی متر ، نیز باید شیار بمنظور آماده سازی بهتر و جوش بهتر ایجاد شود . زاویه شیار برای جوشکاری اکسی استیلن ، از 35 تا 45 درجه متفاوت است .

دلایل استفاده از جوشکاری اکسی استیلن

 • جوشکاری OFW ، برای جوشکاری های تعمیراتی و صفحات با ضخامت کم ، جوشکاری لوله ها و لوله های با قطر کم مناسب است .
 • فرد جوشکار می تواند کنترل دقیقی بر روی ، میزان دما و مقدار حرارت خروجی از نازل داشته باشد .
 • میزان حرارت مورد استفاده مستقل از میزان ماده filler مورد استفاده است .
 • OFW برای کار های جوشکاری انجام شده در سطوح مناسب است .
 • استفاده از شعله کاهنده می تواند به کاروراسیون سطوح جوش داده شده کمک کند .

محدودیت های جوشکاری با استفاده از شعله

 • نرخ رسوب فرایند پایین است.
 • جوشکاری قطعات کاری با ضخامت زیاد ، به غیر از کارهای تعمیراتی در مقایسه با فرایند های جوشکاری قوس الکتریکی ، مقرون به صرفه نیست .
 • ویژگی های جوشکاری ، به اندازه جوشکاری arc ، خوب نیست .

در این مقاله به بررسی جوشکاری گاز یا جوشکاری به همراه شعله OFW بپردازیم. از اینکه با ما همراه بودید متشکریم. منتظر نظرات سازنده شما هستیم .

منابع : twi-globalpraxairdirect weldguru

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
×
پشتیبانی واتس اپ

شرکت وینر آماده پاسخگویی به شما مشتریان عزیز میباشد

×