مقالات

فولاد ضد زنگ و جوشکاری با این روش

فولاد ضد زنگ روشی برای ترکیب قطعات استیل ضد زنگ با یکدیگر برای کارهای تعمیر و حتی پروژه های صنایع دستی است. فولاد ضد زنگ دارای مزایا و چالش های آن است. تکمیل مهارت های جوشکاری خود با این ماده با ارزش و مرسوم ، مد روز و وقت شما را در کار صرفه جویی می کند. مهمتر از همه ، این می تواند نتیجه ای زیبا و حرفه ای به وجود آورد که مهارت جوشکاری شما را به بازار عرضه کند.

آیا جوشکاری فولاد ضد زنگ مشکل است؟

فولاد ضد زنگ، گرما را بسیار کارآمد نگه می دارد و  جوشکاری آن را کمی دشوارتر می کند مخصوصاً برای جوشکار تازه کار. در صورت مواجهه با گرمای زیاد جوش ، فولاد ضد زنگ می تواند از درجه حرارت بالا پیچیده و حتی در طی فرآیند خنک کننده تحریف کند. همچنین می تواند زیبایی شناسی بسیار نابخشودنی باشد زیرا هر علامت پوستی و خراش را که به جا مانده است به نمایش می گذارد. به همین ترتیب ، اگر تاکنون روی میز فلزی جوش داده اید، می دانید که قبل از شروع کار باید احتیاط کنید زیرا به راحتی خراشیده می شود. همه اینها را باید بگوییم که استیل ضدزنگ هنگام پنهان کردن اشتباهات بسیار بخشنده نیست و گرایش به جوشکاری باتجربه تر دارد.

فولاد ضد زنگ چیست؟

فولاد ضد زنگ یک مصالح ساختمانی محبوب است که به دلیل دوام و مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر خوردگی ، از مواد اولیه ساخته شده است. جوشکاری با این فلز جذاب برخی از چالشهای منحصر به فرد را که باید قبل از شروع پروژه با فولاد ضد زنگ در نظر گرفته شود ، ایجاد می کند.

روش های مناسب جوشکاری فولاد ضد زنگ

برای انتخاب روش جوشکاری، باید به این نکته دقت کرد که شما به چه نتیجه ای می خواهید برسید. فولاد ضد زنگ را میتوان با جوشکاری قوس الکتریکی ،جوش قوس فلزی و جوشکاری با چسب  جوش داد و جوشکاری با هریک از این فرآیند ها نتیجه کمی متفاوت ایجاد می کند.

کدام روش جوشکاری فولاد ضد زنگ بهترین است؟

انتخاب روش مناسب برای فولاد ضد زنگ در واقع به این بستگی دارد که کیفیت مورد نظر شما چیست. اگر به دنبال جوش مقرون به صرفه تر هستید ، جوشکاری نقطه ای ممکن است بهترین گزینه برای کار باشد. اما اگر موادی که با آن کار می کنیم نازک باشد ، ممکن است جوشکاری TIG یا گاز بهترین انتخاب باشد.

آیا فولاد ضد زنگ هم زنگ میزند؟

در شرایط عادی ، فولاد ضد زنگ در برابر انواع خوردگی مقاومت می کند. با این حال ، در شرایط شدید ، فولاد ضد زنگ می تواند زنگ زدگی ایجاد کند. این اتفاق می افتد که لایه اکسید کروم – همان عنصری که از ضد زنگ زدگی محافظت می کند – از بین می رود یا از بین می رود. بعضی اوقات این ممکن است در حین جوشکاری ، چه در طی فرآیند گرمایش و چه در خنک کننده رخ دهد.

زنگ زدگی می تواند یکی از بزرگترین چالش های جوشکاری با فولاد ضد زنگ باشد. به همین دلیل تمیز کردن و آماده کردن ضد زنگ قبل از شروع کار بسیار مهم است.

مراحل انجام جوشکاری با فولاد ضد زنگ

برای انجام این کار می توان از جوشکاری TIG  استفاده کرد.

1.از دستگاه TIG برای پیوستن فلزات نازک تر استفاده کنید.

دستگاه های جوشکاری دارای چنین تنظیماتی هستند. شما میتوانید از مشعل جوشکاری با یک میله پرکننده استفاده کنید.

فولاد ضد زنگ8

2.میله تنگستن را درون مشعل قرار داده و گاز را روشن کنید.

قسمت انتهایی مشعل را پیچ کنید تا الکترود باز شود. قبل از بستن مشعل، میله جوشکاری را طوری قرار دهید که از نازل خارج شود. میله باید تا یک نقطه تیز شود.برای این کار می توانید از چرخ تنگستن یا چرخ معمولی ارزان قیمت استفاده کنید.

فولاد ضد زنگ1

3.دستگاه جوشکاری خود را تنظیم کنید.

بر روی دستگاه جوشکاری TIG  دارای تنظیماتی برای جریان الکتریکی مثبت و منفی می باشد و شما برای این نوع جوشکاری باید آن را بر روی سوئیچ DC تنظیم کنید.

فولاد ضد زنگ2

4. مشعل را روشن کرده و آن را روی لبه مفصل قرار دهید.

نوک مشعل جوشکاری را بالای مفصل نگه دارید. فرقی نمی کند که انتهای مفصل از کجا شروع می شود، بنابراین هرکدام راحت تر است را انتخاب کنید. همیشه باید مشعل را با زاویه 75 درجه نگه دارید.

فولاد ضد زنگ3

5. پدال پا را فشار دهیه تا گرم کردن مشعل شروع شود.

همه دستگاه ها دارای پدال پایی هستند. برای فعال کردن مشعل، محکم روی پدال پا را فشار دهید. مشعل را در جای خود نگه دارید تا فلز شروع به ذوب شدن کند و مفصل پر شود.

فولاد ضد زنگ4

6.میله پر کننده را درون مایع فلزی قرار دهید.

شروع کنید مهره فلزی مایع را در امتداد فشار دهید. میله جوشکاری را در مقابل مشعل با دست آزاد خود نگه دارید. چند ثانیه، انتهای میله پرکننده را درون فلز ریز مشعل فرو کنید.

نکته:

میله جوشکاری را خیلی کوتاه ببندید. اگر تکه های فلز را روی جوش می بینید ، هر بار بیش از حد پرکننده ذوب می شوید. انجام این کار به درستی جوش را تقویت می کند.

فولاد ضد زنگ5

7. صبر کنید تا فلز و مشعل قبل از جا به جایی خنک شود.

فلز را روی میز بگذارید تا مفصل محکم شود. هنگامی که دیگر گرما از فلز تابش نمی کند و خنک شده است، گیره هایی را که برای نگه داشتن قطعات به کار می برید،خنثی سازی کنید.مشعل را به صورت قائم در قفسه نگه دارید تا زمانی که فرصتی برای خنک شدن داشته باشد.

فولاد ضد زنگ6

به یاد داشته باشید که همیشه مشعل را به صورت قائم در قفسه نگه دارید. زیرا گذاشتن مشعل گرم روی سطوح صاف خطرناک است و حتی ممکن است منجر به آتش سوزی شود.

منابع:   americantorchtip  – atwf-inc  – wikihow

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها