مقالات

از پانچ در جوشکاری چگونه استفاده می شود

از پانچ در جوشکاری چگونه استفاده می شود

پانچ یک میله فلزی سخت با نوک باریک در یک انتها و یک “لب” مسطح گسترده در طرف دیگر است. در صورت استفاده ، انتهای باریک در برابر یک سطح هدف قرار گرفته و انتهای پهن با چکش کوبیده می شود و باعث می شود نیروی حاصل از ضربات به بدنه میله منتقل شود و به شدت روی قسمت کوچک متمرکز شود و سبب بوجود آمدن علامت بر روی قطعه کار شود . از پانچ در جوشکاری برای علامت زدن فلز و همچنین ایجاد خط با استفاده از علامت های پی در پی استفاده می شود .

پانچ در جوشکاری

هر فرد حرفه ای در زمینه جوشکاری می داند که اندازه گیری و علامت زدن های پی در پی و منظم پیش نیاز انجام هر نوع پروژه ای است . اگر اندازه گیری ها به دقت انجام نشود سبب یک خروجی بسیار ضعیف می شود . به همین منظور لازم است مطمئن شوید که از ابزار اندازه گیری و علامت زنی قابل اعتمادی برخوردار هستید . مهم ترین ابزار اندازه گیری و علامت زنی در حرفه جوشکاری عبارتند از : اندازه گیرهای نواری، خط کش های فلزی ، مربع های فلزی T، سنتر پانچ در جوشکاری و سایر مارکر های نقطه گذار دقیق .

ابزارهای دستی جوشکاری

برخی از ابزارهای دستی جوشکاری عبارتند از :

  • چکش ( Chipping Hammer) برای از بین بردن سرباره جوش ، به ویژه برای SMAW.
  • انبرهایی برای صاف کردن انتهای الکترودهای سیم تغذیه قبل از تغذیه آنها از طریق مشعل جوشکاری .
  • چکش پین توپی ( Ball pein hammer) و قلم تراش ( cold chisel )  برای شکستن جوش های خراب .
  • انبردست ( piller ) مانند انبر قفلی ( channel lock ) برای جابجایی ایمن فلزها و قطعات داغ.
  • سیم چین ( wire cutter ) برای برش سیم الکترود (فقط GMAW و FCAW).
  • اره هک ( Hack saw ) برای برش فلز با سرعت کم اما دقیق.
  • برس سیم ( wire brush ) برای تمیز کردن جوش ها.
  • مارکر پانچ مرکزی ( center puch ) ، برای علامت زدن دقیق نقطه ها . این پانچ ها بسیار دقیق هستند و همچنین اثر آن ها در مقابل گرما بسیار مقاوم است . همچنین برای کشیدن خط های دقیق نیز از پانچ مرکزی استفاده می شود . از آنجایی که رنگ ها در مقابل دمای بالا بی دوام هستند و به سرعت پاک می شوند بهترین راه برای علامت زدن و کشیدن خطوط علامت های پی در پی است که توسط پانچ مرکزی قابل علامت گذاری است و با وجود حرارت بالا از بین نمی رود .

پانچ در جوشکاری

از پانچ برای ایجاد سوراخ یا ایجاد تورفتگی روی قطعه کار استفاده می شود . از پانچ های تزئینی نیز ممکن است برای ایجاد یک الگوی یا حتی شکل دادن به تصویر استفاده شود .

انواع پانچ در جوشکاری

پین پانچ

پانچ در جوشکاری

میخ های آهنی یا اتصال دهنده های شبیه به آن با استفاده از یک پین پانچ به داخل یا خارج از یک سوراخ هدایت می شوند .

پانچ مرکزی

پانچ در جوشکاری

از یک پانچ در جوشکاری برای علامت زدن وسط یک نقطه استفاده می شود . از آن عموما برای علامت زدن مرکز یک سوراخ هنگام ایجاد سوراخ توسط دریل استفاده می شود . اگر از مته در کار استفاده شود ، مته تمایل به حرکت به اطراف دارد. نوک پانچ مرکزی دارای یک زاویه بین 60 تا 90 درجه است . پانچ  اتوماتیک مرکزی بدون نیاز به چکش کار می کند.

پیک پانچ | pick punch

پانچ در جوشکاری

پیک پانچ شبیه به پانچ مرکزی است . دارای نوک زاویه دار تیز تری است . سوراخ های باریک تر و عمیق تری را با آن می توان بوجود آورد . این سوراخ ها را بعد ها می توان با استفاده از پانچ مرکزی یا مته می توان بزرگ تر کرد . نوک پیک پانچ دارای زاویه 40 درجه است . البته این زاویه بستگی به نوع پیک پانچ دارد .  پیک پانچ با نام دات پانچ یا پانچ نقطه ای هم شناخته می شود .

پانچ انتقال | transfer punch

پانچ در جوشکاری

پانچ انتقال ، پانچی از قطر بیرونی خاص است که غیرقابل استفاده است و کل طول پانچ (به جز نوک) را افزایش می دهد. از آن برای محکم کردن آستانه تحمل یک سوراخ استفاده می شود . هنگام ضربه ، دقیقاً مرکز آن سوراخ را به سطح دیگری منتقل می کند. به عنوان مثال می توان از آن برای کپی کردن الگوهای سوراخ در یک قسمت استفاده کرد ، یا مکان هایی را برای سوراخ های پیچیده تنظیم کرد.

پانچ رانشی | drift punch

پانچ در جوشکاری

پانچ رانشی ، گمراه کننده نامگذاری شده است . از آن به عنوان پانچ به معنای سنتی این اصطلاح استفاده نمی شود . پانچ رانشی، یا پین رانش یا پانچ خط ، به عنوان کمک در تراز کردن پیچ یا سوراخ میخ قبل از قرار دادن بست ، استفاده می شود . پانچ رانشی به عنوان میله خمیده ساخته می شود . انتهای مخروطی پانچ رانش در سوراخ های پیچیده نیمه تراز و دو جزء جداگانه قرار می گیرد و سپس داخل سوراخ رانده می شود . همانطور که به داخل آن هدایت می شود ، قسمت نوک تیز ، دو عنصر را به هم تراز می کند و امکان قرار دادن آسان بست را ،  فراهم می کند . برخلاف بیشتر پانچ ها ، نیرو هرگز (و هرگز نباید) روی نوک یا انتهای یک پین رانشی اعمال شود.

منابع : wikipedia  – instructablesmetalartspress

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها